Санкції не завада? Одіозні російські олігархи продовжують заробляти на торгівлі з Європою

Згідно з дослідженням The Insider, близькі до правителя РФ Володимира Путіна мільярдери продовжують заробляти на експорті товарів на Захід, оминаючи санкції, завдяки лазівці, яка дає змогу компаніям працювати на ринках ЄС, якщо частка акцій у бізнесменів, які потрапили під санкції, становить менше ніж 50%, передають Патріоти України з посиланням на The Insider.

Як пише видання, мільярдні прибутки від торгівлі з Європою отримують найодіозніші російські олігархи, такі як Геннадій Тимченко, Алішер Усманов і Олег Дерипаска.

Якщо бізнесмен потрапляє під санкції, це не означає, що автоматично обмеження запроваджуються і щодо його активів. Для цього він має контролювати щонайменше 50% компанії. Другий варіант: якщо підсанкційних співвласників кілька, то вони в сумі мають володіти половиною акцій.

Тому деякі олігархи для обходу санкційних обмежень просто знижують свою частку в проєкті. Олег Дерипаска скоротив свою частку в En+ і в "Русалі". Сьогодні Дерипаска контролює En+ на 35%. En+, зі свого боку, володіє майже 57% акцій "Русала", великого виробника алюмінію.

Як пише видання, на гроші від Заходу Дерипаска утримує свою власну ПВК, що воює в Україні. За час повномасштабної війни, з 2022 по 2024 рік, статки Дерипаски зросли більш ніж у півтора раза. Зараз вони становлять, за даними Forbes, $2,8 млрд.

Другий основний акціонер "Русала", Віктор Вексельберг, санкцій Євросоюзу уникає і продовжує вести бізнес у Європі. Він залишається безкарним, незважаючи на те, що у складі наближених бізнесменів відкрито зустрічається з Путіним під час війни, а компанії олігарха беруть участь у виробництві ракет, які використовуються під час бомбардування території України.

Ще один спосіб вивести свій бізнес з-під санкцій – оформити акції на менеджерів компанії (як варіант – з правом зворотного викупу), на родичів або інших підконтрольних осіб. Схожу схему обрав Алішер Усманов: він скоротив свою частку в USM, зараз близький до голови партії "Единая Россия" Дмитра Медведєва олігарх володіє 49% холдингу. Тому після занесення Усманова до санкційного списку ЄС у USM заявили, що самих компаній холдингу це не торкнеться.

До USM входить, зокрема, "Металоінвест" – найбільша залізорудна компанія Росії та СНД. Підприємства "Металоінвесту" експортують свою продукцію в країни Європи.

Партнер Усманова по "Металлоинвесту" – депутат Держдуми від "Единой России" Андрій Скоч. Сам він перебуває під санкціями, але бізнес оформлений на його батька Володимира і дочку Варвару, на яких обмеження ЄС не поширюються.

З початку великої війни статки Усманова і сімейства Скоча тільки зросли: до $13,4 млрд і $6,7 млрд відповідно. Сумарно за два роки вони стали багатшими майже на $4 мільярди.

Також на торгівлі з Європою заробляють член "Единой России" Андрій Гур'єв і його партнер Володимир Литвиненко, якого вважають справжнім автором фальшивої дисертації Путіна.

Родині Гур'єва належить 48,5% компанії "Фосагро" – найбільшого в Росії виробника фосфорних добрив.

Литвиненко і його дружина Тетяна, якій він у 2022 році передав понад 20% акцій "Фосагро", не перебувають під санкціями ЄС. І "Фосагро" вільно експортує свою продукцію в Європу. Статки Литвиненка з 2022 року зросли вдвічі: до $3 млрд.

Постачає добрива в Європу і "Єврохім" олігарха Андрія Мельниченка, який знизив свою частку в компанії після потрапляння під санкції.

Роман Абрамович також продовжує отримувати прибуток від торгівлі з Європою. Абрамовичу належить 28,64% акцій "Євразу", великої металургійної та гірничодобувної компанії. Підприємство експортує продукцію до Франції та Чехії.

Абрамович також є і міноритарним акціонером "Норнікеля". Основного власника компанії Потаніна Євросоюз не санкціонує, тому лідер гірничо-металургійної промисловості Росії не лише експортує свою продукцію, а й володіє на території Європи виробництвом.

"Гаманець" Путіна Геннадій Тимченко виступає як молодший партнер мільярдера Леоніда Міхельсона. Тимченку належать частки в "Новатеку" (23,49%) і "Сибурі" (17%). Сам основний власник компаній Міхельсон не під санкціями ЄС, тому й на компанії, прибуток з яких отримує Тимченко, обмеження не поширюються.

Українцям на АЗС замість бензину продавали фальсифікат: Стало відомо, де заливали "бодягу"

понеділок, 23 грудень 2024, 19:42

Зловмисники продають українцям підроблений бензин по всій країні – наражаючи таким чином автомобілі людей на велику небезпеку. Зокрема, у Чернівецькій області правоохоронці припинили продаж підробленого бензину одразу на 11 АЗС. Фігуранти домішували до...

Це буде великий удар: Попенко пояснив, чим обернеться підняття на 30 відсотків тарифу на передачу електроенергії

понеділок, 23 грудень 2024, 17:59

Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановила нові тарифи на передачу електроенергії у 2025 році. Про це інформує ExPro, передають Патріоти України. Так, тариф на передачу електроенергії збільши...