Ще один удар! Українців попередили про зростання цін на основний продукт

Ціни на хліб в Україні напряму залежать від врожайності, а тепла зима і суха весна можуть призвести до неврожаю та подальшого зростання цін. На тлі падіння реальних доходів українців попит на дешеві продукти, зокрема хліб, зростає, і батон за 50 грн може стати новою нормою. Про це розповів директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в коментарі ЗМІ. У квітні 2025 року українці знову відчули зростання цін на один із найосновніших продуктів – хліб, передають Патріоти України.

За офіційними даними, батон із пшеничного борошна вищого ґатунку наприкінці квітня коштував 56,05 грн/кг, тоді як у березні ціна була приблизно на 1,5 грн нижчою. Це викликає занепокоєння серед споживачів, адже у воєнний час хліб і картопля залишаються базою раціону мільйонів українців.

Ключовий фактор у формуванні ціни – врожайність зернових. Саме вона впливає на вартість борошна, а отже, і хліба. "Ми маємо з вами не дуже хорошу весну. Ми мали надзвичайно теплу і суху зиму, що також не було добрим для майбутнього врожаю. Подивимося, що буде цього літа", – пояснює Пендзин.

Наразі, за словами експерта, важко робити остаточні прогнози, але врожай 2025 року вже оцінюється як потенційно невдалий. Міжнародна організація продовольства ФАО також попереджає про можливий неврожай в Україні цього року. "Якщо буде літо більш-менш хороше, тобто тепле і вологе, це означатиме непоганий врожай. І тоді, я думаю, 50 гривень за батон точно не буде. Але ще раз повторю – це речі, які напряму залежать від врожайності", – наголошує Пендзин.

Попит на хліб, на перший погляд, зростає. Але не через зміну харчових звичок, а через падіння реальних доходів населення. "Загальний обсяг попиту на хліб трошки зріс. Але загальні тенденції доходів населення, на жаль, не дуже сприятливі", – каже економіст.

За його словами, у 2022 році українці втратили до 25% реальних доходів, і ця тенденція досі не змінилася. Соціальні стандарти, такі як мінімальна зарплата, прожитковий мінімум залишаються незмінними на тлі зростаючих цін, особливо на продукти першої необхідності.

"Формально маючи інфляцію, ми маємо незмінні соціальні стандарти. Це означає падіння реальних доходів населення", – додає Пендзин. Із цим змінюється і споживча поведінка, адже українці переміщуються в дешевший продуктовий сегмент, де домінує саме хліб, картопля та макарони.

А тим часом м’ясо, риба та молочні продукти – продукти "середнього класу" – зростають повільніше або залишаються незатребуваними. "Той середній клас, який ніколи в житті не рахував гроші, зараз потихеньку переповзає в дешевий сегмент", – коментує ситуацію експерт.

При розрахунку пенсії українцям дозволили виключати періоди з низькою зарплатою: Що варто знати і як це може позначитися на розмірі виплат

середа, 16 липень 2025, 23:25

У Бюджетній резолюції на 2025−2027 роки передбачено, що наступного року мінімальна зарплата зросте з 8000 до 8688 грн, що позначиться і на соцвиплатах. Так, передбачається, що, зокрема мінімальна пенсія збільшиться з 2361 до 2564 грн, передають Патріот...

Вважаєте, мають особливі заслуги перед Батьківщиною? В Україні знайшлося шість високооплачуваних пенсіонерів, яким не виповнилося 40 років

середа, 16 липень 2025, 12:46

Через передбачені законодавством пільги значна частина прокурорів в Україні виходять на пенсію до 50 років, існує навіть декілька тих, хто отримує її до 40 років. Про це йдеться у матеріалі ЕП, передають Патріоти України. За даними Мінсоцполітики, в Ук...