Ціни на какао-боби, основну сировину для виробництва шоколаду та какао, досягли рекордних рівнів на світових ринках. В Україні очікується значне подорожчання цих продуктів вже найближчими тижнями. Про те, як та чому зростуть ціни на шоколад і какао, – читайте в огляді журналіста РБК-Україна Аліка Сахна, передають Патріоти України.
У 2024 році какао-боби стали найприбутковішим сировинним товаром, перевершивши навіть біткоїн і фондовий ринок США. Саме з цього продукту виробляють шоколад та популярні гарячі напої, такі як какао. Причини здорожчання криються в системних проблемах, які накопичувалися впродовж останніх років.
Вартість какао з постачанням у березні 2024 року досягла майже 12 тисяч доларів за метричну тонну, що означає зростання на 185% порівняно з початком минулого року, повідомляє MarketWatch. Для порівняння, біткоїн протягом минулого року подорожчав на 128%, а індекс S&P 500 – лише на 25%. Станом на 5 січня ф'ючерси на Нью-Йоркській біржі на какао-боби коштують близько 11,5 тисяч доларів за тонну.
Власник компанії "Какао Смак" Ігор Бондар зазначає у коментарі РБК-Україна, що таке рекордне здорожчання какао є наслідком кризи, яка накопичувалася протягом 15 років. За його словами, системні проблеми загострилися протягом останніх 5 років, а пік припав на сезон 2023-2024. На ці процеси вплинули, зокрема, екологічні фактори, які виникли у найбільших постачальників какао-бобів у світі – Кот-д'Івуара та Гани. Саме ці дві країни забезпечували до 65% світових обсягів сировини.
"Однією з головних причин кризи є старіння какао-плантацій в Африці. Багато дерев, висаджених на межі 2000-х років, вже досягли 25-річного віку, що значно знизило їхню продуктивність, оскільки середня тривалість плодоношення какао-дерев становить 20-25 років. Перші ознаки проблем стали очевидними ще в вересні 2023 року, коли врожай почав різко падати. Наразі врожайність на цих старих плантаціях знизилася майже вдвічі. Крім того, нові екологічні обмеження на вирощування какао в збережених лісових зонах ще більше ускладнюють ситуацію, змушуючи фермерів активно оновлювати свої плантації", – пояснює Бондар.
Він додає, що нові рослини потребують часу для того, щоб почати плодоносити. Зазвичай це займає 3-4 роки. Тому, за прогнозом експерта, очікуваний результат відновлення врожайності ми побачимо не раніше 2026-2027 років. За даними MarketWatch, цей сільськогосподарський рік завершився із найбільшим за останні 60 років дефіцитом пропозиції какао-бобів.
Ціни на какао-боби на світових ринках демонстрували зростання протягом усього минулого року. Перший великий стрибок вартості припав на весну 2024 року, коли ціна продукту збільшилася в три рази. Український ринок відчув це здорожчання лише через 3-4 місяці завдяки запасам, але згодом ціни дещо відкаталися. Однак наприкінці року вартість знову повернулася до рекордних показників.
"Для роздрібних магазинів і споживачів ці зміни будуть найбільш відчутні ближче до весни, коли на складах закінчаться старі запаси, а на нові партії поступово підвищуватимуть ціни. Проте на світових біржах вартість постійно коливаються. Наприклад, ціна на какао-боби влітку піднялася до 12,5 тисяч доларів, а потім знову впала до 7 тисяч доларів. Тому давати точні прогнози складно – все може змінитися", – розповів РБК-Україна представник компанії "Какао клуб".
Ігор Бондар зауважує, що повне здорожчання шоколаду та какао в Україні очікується впродовж наступних трьох тижнів. За його словами, здорожчання відбувається відповідно до біржової динаміки, яка, в свою чергу, залежить від ринкових тенденцій.
"Останні два місяці ми спостерігаємо, як біржа виросла на понад 50%, а деякі позиції навіть на 70%. Цей тренд продовжиться. Ключове питання – який саме товар подорожчає: терте какао-масло чи порошок із жиром. Якщо ситуація повторить торішній сценарій, то обидві позиції можуть піти вгору. Збільшення вартості в гривнях очікується на рівні 70% порівняно з осінню. Часткове здорожчання вже сталося – близько 5-7% залежно від бренду та імпортера", – зазначає Бондар.
У найближчі тижні експерт очікує здорожчання цін на шоколад та какао в Україні на 50-70% порівняно з осінню 2024 року. За його словами, це зростання стало результатом підвищення вартості сировини на місцях збору какао-бобів. Наразі тривають переговори та укладаються нові контракти на 2025 рік, хоча збір врожаю ще не почався.
Ігор Бондар пояснює, що какао регулюється двома основними парами товарів: какао-маслом і тертим какао, які використовуються в шоколаді, а також какао-порошком та жиром, що входять до складу глазурі та какао-напоїв. Як правило, на світових ринках ціни зростають лише на одну з цих пар товарів.
"Минулого року зростання вартості здебільшого відбулося по парі шоколад – тобто по какао-маслу і тертому какао. Сировина подорожчала в чотири рази, а готовий шоколад – у 2,5-3 рази. Це пов'язано з тим, що шоколад складається не лише з какао, а й з інших інгредієнтів, таких як жир і цукор, що займають до 30% від вартості кінцевого продукту", – зазначає він.
Згідно з прогнозами експерта, у разі подорожчання "шоколадної пари" (масло та терте какао) плитка шоколаду, яка наразі коштує близько 40-50 гривень, може піднятися в ціні до 80-85 гривень протягом наступного місяця. Однак, якщо зростання стосуватиметься лише "какао-пари" (какао-порошок та жир для глазурі), це не означатиме такого різкого подорожчання шоколаду.
Власниця інтернет-магазину "CacaoGold" Марина Новикова в коментарі для РБК-Україна зазначає, що останню партію продукції довелося закуповувати за підвищеними цінами.
"Ціна за кілограм тертого какао вже на 150 гривень дорожча порівняно з минулим роком. Тепер кілограм тертого у нас коштує 1000 гривень, і, ймовірно, ціна на шоколад також дещо зросте. У нас була велика партія, яку ми закупили минулого року за старими цінами, але коли запаси закінчилися, ми купили нову", – розповідає вона.
Також Новикова додає, що основна продукція зараз постачається з Нідерландів. Вартість нової партії какао-порошку, яку закупили у грудні, зросла на 50 гривень за кілограм. За її словами, це вже відображається на ціні готових продуктів.
У компанії "Какао клуб" повідомили РБК-Україна, що в останні роки, через зниження купівельної спроможності більшості населення, в Україні найчастіше купляють дешеві сорти шоколаду. Їх виробляють місцеві компанії з використанням замінників або глазурі.
Марина Новикова пояснює, що справжній шоколад складається з какао-масла, какао-тертого та цукру з ваніллю. За її словами, якщо додаються рослинні жири або інші інгредієнти, то такий продукт вже варто називати глазур'ю.
"Кристалічна структура какао-масла – це основа, яка визначає якість справжнього шоколаду. Проте на практиці багато продуктів, що містять цукор і мають коричневий колір, часто називають шоколадом. Коли змінюється склад інгредієнтів, це впливає на ціну готового продукту. Для зниження вартості виробники можуть зменшити, наприклад, вміст молока в молочному шоколаді – з 38% до 34% або навіть нижче. Також можуть зменшити частку какао-масла, що, в свою чергу, погіршить смакові властивості й текстуру шоколаду", – зауважує вона.
Власник компанії "Какао Смак" Ігор Бондар стверджує, що якісний шоколад в Україні просто переміститься в сегмент преміум-класу, де споживач буде готовий витрачати більше, але споживати менше. При цьому, додає він, у середньому сегменті (мас-маркет, середній плюс і мінус) кількість шоколаду зменшують за рахунок наповнювачів та інших інгредієнтів.
"Що стосується кінцевих продуктів, то їх почали здешевлювати ще півтора року тому. Зниження цін відбувається не тільки завдяки новим технологіям, а й через зменшення об'єму порцій. Це стало нормою не тільки в Україні, а й в Європі. Наприклад, пів року тому KitKat зменшив розмір батончика на 25-27%, оскільки вони не могли зменшити товщину шару шоколаду. Водночас в Україні деякі виробники роблять навпаки – залишили той самий об’єм, але зменшили товщину глазурі у кілька разів", – ділиться деталями Ігор Бондар.
Експерт наводить приклад так званого дубайського шоколаду, в якому самого шоколаду міститься лише 30-40%, а решта – це начинка. Хоча вона якісна, але дешевша за чистий шоколад. Такий продукт має великий попит серед населення та значну націнку.
Також він зазначає, що ціну шоколаду знижують не лише завдяки солодким наповнювачам, а й за рахунок кількості горіхів. Бондар підкреслює, що ще зовсім недавно шоколад з горіхами (мигдалем чи фундуком) вважався елітним, а зараз став бюджетним варіантом. За його словами, деякі відомі бренди, щоб зекономити на порції шоколаду, вдвічі збільшили кількість горіхів.
Міністерство соціальної політики підготувало проєкт бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік, яким визначатиметься і «незаконна» індексація у березні. Її планують провести з коефіцієнтом 1,10. Проєкт розміщено на сайті Федерації профспілок України ...
Консервативна опозиція в Німеччині пропонує зробити працевлаштування обов’язковою умовою для отримання соціальної допомоги українцям. Перший подібний прецедент уже створено в місті Шверін, де отримувачів соцдопомоги зобов’язали виконувати суспільно-кор...