Шурма розповів, коли в Україні можуть повністю заборонити готівку: Навіщо це робити - все ще залишається незрозуміло


Заступник голови Офісу президента України Ростислав Шурма впевнений, що якщо заборонити готівку, скоротиться рівень тіньової економіки та кількість хабарів. Конкретних розрахунків, термінів, кроків та вартості втілення такої ініціативи представник Офісу президента не озвучив. OBOZREVATEL наводить відповідь Ростислава Шурми, яку він озвучив під час своєї пресконференції 30 червня, передають Патріоти України.

Тож чи збираються забороняти готівку?

Так, але не скоро. А може, й ніколи. Конкретної пропозиції немає, Ростислав Шурма, як він сам каже, лише сказав, що зараз у ОП "аналізують і дивляться", чи можливо це взагалі зробити і як.

"На жаль, відбулася велика маніпуляція цим фактом. Але те, що це сталося, свідчить про те, що питання актуальне та чутливе. Було сказано, що ми аналізуємо такий досвід і сценарій переведення економіки на кешлес. Це все, що було сказано. Ми дійсно аналізуємо та дивимося, чи можна і як можна запровадити", – пояснив він.

І хоча в Україні така ідея пройшла без загального схвалення, у Лондоні, де Шурма вперше про це сказав, усім сподобалося. Принаймні так говорить заступник голови Офісу президента. "Я можу точно сказати, що реакція, яка була у залі, де була велика кількість як локального, так і міжнародного бізнесу, представників міжнародної організації, політиків, була надзвичайно позитивною", – каже він.

Коли можуть заборонити готівку?

У світі немає жодної країни, яка позбавилася паперових грошей. Але є Швеція, яка значно скоротила кількість готівкових розрахунків. Дорогою "економіки без готівки" ця країна йде вже 10 років. Україна ж, каже Шурма, може пройти цей шлях швидше (бо швидко розвиваються технології).

Перед цим потрібно:

  • провести амністію капіталу (її вже проводили, проте процес загальмувався внаслідок повномасштабної війни);
  • створити інфраструктуру ("Укрпошта" може забезпечити банківськими картками всіх мешканців сіл);
  • провести навчання;
  • покращити фінансовий моніторинг.

Навіщо потрібно відмовлятися від готівки?

В Україні немає ефективного контролю над сплатою податків, є корупція. Ідея полягає в тому, що без можливості дати хабар паперовими гривнями та отримати зарплату в конверті, рівень тіньової економіки та хабарництва скоротиться.

Щоправда, вже зараз великі хабарі чиновником, як свідчать численні пресрелізи НАБУ, дають у доларах. А неофіційну зарплату можуть платити не лише готівкою в конверті, а й поповнювати криптогаманець, переказувати гроші на особисту картку.

"Об'єктивно – люди не сплачують податки. Якщо подивимося на структуру доходів, то люди, які не в держсекторі працюють, до 60-70% не сплачують податки з усього доходу. Введення кешлесу – не йдеться, щоб це зробити різко в один момент. Це системний комплексний підхід, ступінчастий, який стосуватиметься до десятки реформ в інших сферах", – пояснює Шурма.

Раніше Ростислав Шурма також озвучував ідею різко скоротити податки. І також без конкретних розрахунків про те, як це вплине на бюджет і чим компенсуватиме втрати (які будуть щонайменше напочатку). Пізніше президент Володимир Зеленський пояснив: йому ідея, яку озвучив Шурма, подобається, але поки Україна залежить від міжнародних кредитів і грантів, втілити її в життя не можна. Партнери будуть проти. Цього разу Шурма також озвучив просто "ідею", без розрахунків, оцінки ризиків, моделей впливу на економіку.

Головне – визначити мету повної заборони готівки. І якщо боротися з корупцією лише за допомогою заборони паперової гривні, незабаром навіть дрібні корупціонери поповнять ряди своїх досвідчених колег і також перейдуть на долари. Заборона готівки без ефективної роботи правоохоронців та судової системи корупцію не поборе. Більше того, готівка ще нікому не заважала заарештовувати хабарників та руйнувати схеми. Поки корупціонери сидять у своїх кріслах, вони завжди знайдуть, за допомогою якої валюти чи цінності отримати свою неправомірну вигоду.

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....

Є значний дефіцит: Енергетики попередили, що у п'ятницю можуть змінюватися обсяги відключень світла

п’ятниця, 22 листопад 2024, 11:30

В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...