Не всі громадяни знають, яким чином оподатковується спадщина в Україні. Це залежить від ступеня споріднення та резидентського статусу. Водночас деякі члени сім’ї взагалі звільнені від обов’язку сплачувати податки, оскільки мають максимальні пільги від держави. Про це розповів адвокат Богдан Янків, передають Патріоти України.
Якщо обидві сторони є резидентами України, то податкові ставки варіюються залежно від ступеня споріднення. Найближчі родичі входять у пільгову категорію, тобто не сплачують ПДФО та військовий збір. Нульова ставка поширюється на:
Інші родичі зобов’язані сплачувати фінансові стягнення за ставкою 10% — 5% податку на доходи фізичних осіб плюс 5% військового збору. Стільки ж повинні заплатити спадкоємці, не пов’язані зі спадкодавцем родинними зв’язками.
Базою оподаткування в Україні є рухоме/нерухоме майно (квартири, автомобілі, меблі тощо), грошові активи (готівка, банківські депозити), цінні папери, інвестиції, майнові/немайнові права. Оцінку проводять за ринковою вартістю на дату відкриття спадщини.
Відсутність резидентського статусу кардинально все змінює — доведеться заплатити набагато більше. Ступінь споріднення втрачає значення, якщо спадок отримав нерезидент. Для нього ставка дорівнюватиме 23% — 18% ПДФО плюс 5% військового збору. Також обов’язковим є декларування.
"Головне правило: родинні зв’язки не допомагають — ставка завжди максимальна. Але є шанс зменшити її через міжнародні угоди про уникнення подвійного оподаткування, тому обов’язково перевірте, чи діє така угода між Україною та країною вашого резидентства", — зауважив фахівець.
Для уникнення проблем у вигляді штрафів, потрібно дотримуватися закону. Не можна приховувати факт отримання спадщини або ступінь споріднення, запізнюватися з поданням декларації, завищувати/занижувати вартість майна.
Нагадаємо, навіть без оформлених документів на нерухомість спадкоємець може отримати право власності через суд. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса з заявою, отримати відмову з поясненням причини і піти в суд із позовом про визнання права власності.
Також ми писали, що подружжя може скласти спільний заповіт стосовно майна, яке належить чоловікові та дружині за правом спільної сумісної власності. Однак існують нюанси щодо виду шлюбу і майна, на яке розповсюджується такий документ.
З 1 серпня 2025 року в Україні повертаються штрафи за порушення вимог законодавства щодо реєстраторів розрахункових операцій (РРО та ПРРО), передають Патріоти України. Для бізнесу це означає повернення до фінансових санкцій у повному розмірі: 100% від ...
Росія вже почала імпортувати яблука з Північної Кореї. А північнокорейські виробники продукції, від варення та ковбас до пива та акордеонів, зареєстрували торговельні марки у Федеральній службі інтелектуальної власності Росії. Про це пише Financial Tim...