Ситуація поки що керована? Що означає дефолт китайського забудовника Evergrande для світу та України

Один із найбільших китайських забудовників Evergrande вкотре не зміг розплатитися за борги. У компанії знову спостерігаються кризові явища. Але чи загрожують вони глобальній економіці?

"9 грудня світ обійшла новина, що найбільший забудовник China Evergrande Group опинився у дефолті, оскільки не може розплатитись за доларовими кредитами. Компанія не погасила виплати із закордонних облігацій на $645 млн під 13% і $590 млн під 13,75%. Це пристойні відсотки, які говорять про великі заробітки інвесторів", - пише журналіст Олексій Гавриленко у своїй статті, передають Патріоти України, та продовжує:

"Заснована чверть століття тому Evergrande є другим за величиною забудовником у Китаї за обсягом продажів, а у 2018 р. ставала найціннішою рієлторською компанією у світі. Вона займається 1300 проєктами у 280 містах країни, має 200 тис. співробітників і створює 4 млн робочих місць у будівельній та суміжних галузях. З одного боку, це добре для пожвавлення економіки, а з іншого — може свідчити про кризу надвиробництва.

Evergrande лихоманило всю осінь. На даний момент її борги оцінюються більш ніж у $300 млрд, або 2% ВВП КНР. Це спричинило кризу ліквідності. Дефолт Evergrande міг статися ще у жовтні, але девелопер зміг зробити кілька переказів в останню хвилину. Тоді профільне агентство Deutsche Marktscreening Agentur повідомляло, що дефолт Evergrande може призвести до "Великого перезавантаження", краху фінансової системи.

Про дефолт Evergrande із виплати міжнародним інвесторам повідомляли у листопаді. Тоді компанія не змогла погасити відсотки за трьома випусками облігацій на суму $148,13 млн, а з початку поточного року акції Evergrande впали на 88%.

Настав грудень, і ситуація повторилася. Наприкінці минулого тижня компанія повідомила, що кредитори вимагали виплати $260 млн, яку вона гарантувати не може. У понеділок Evergrande прострочила виплату $82,5 млн за відсотками. Агентство Fitch знизило рейтинг компанії до "обмеженого дефолту".

Також на цьому рівні знаходиться ще один великий девелопер Kaisa, який не зміг погасити облігацій на $400 млн у вівторок. У нього накопичилася сума за облігаціями $12 млрд, у Evergrande — $19 млрд.

У Народному банку Китаю заявили, що нездатність забудовника виконувати зобов'язання щодо єврооблігацій є ринковою подією, а значить, вирішуватиметься ринковими методами. Глава НБК І Ган заявив, що права та інтереси кредиторів і акціонерів будуть повністю враховані. Він вважає, що ризики для китайської економіки, пов'язані з борговою кризою Evergrande, можна стримати, а винне у ситуації погане управління компанією та її "безрозсудне розширення бізнесу".

Проте не все так просто. На початку тижня центральному банку Китаю довелося направити у фінансову систему $188 млрд, щоб зняти напругу, пов'язану з Evergrande, і це не перше закачування на тлі кризи. У самій компанії, щоб виплутатися з кризи, хотіли зібрати гроші від продажу своїх найкращих об'єктів і розпочали лобіювання підтримки з боку державних банків.

Криза в компанії може поставити під сумнів багато проєктів. По всьому Китаю Evergrande має величезну кількість будівництв, які фінансуються авансом покупцями житла. Ще один амбітний проєкт компанії — реконструкція міст у дельті Перлової річки процвітаючого південного китайського регіону навколо Гонконгу.

Чи зачепить Україну?

Китай є одним із найбільших торговельних партнерів України. Кризи в ньому можуть позначитися на торгівлі та вдарити по валютному виторгу нашої країни, але поки що особливого впливу проблем Evergrande у торгівлі не помітно.

"Поки що ця ситуація ніяк не вдарить по Україні, хоча процеси, які зараз розвиваються, можуть торкнутися будівельної галузі як такої, а відповідно — попиту на метал. Це може позначитися на мінімізації цін на залізну руду та мінімізації нашого експорту", — каже економічний експерт Данило Монін.

Залізна руда — важлива стаття експорту України до Китаю. Ця сировина необхідна для виробництва металу та металоконструкцій, які використовуються у будівництві. Дані Митної служби України свідчать, що за 10 місяців 2021 р. питома вага експорту залізняку та концентрату в КНР становила 5,01% ($2,7 млрд). Це вже трохи більше, ніж за повний 2020 р., але криза з Evergrande може зменшити попит на українську руду та метали.

Зараз ціна тонни залізняку становить близько $90. За перші 11 місяців року Китай імпортував 1,04 млрд т залізняку, що на 3,2% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Загальний обсяг імпорту залізняку в Китай зріс майже на 32% у грошовому вираженні ($254 млрд). У листопаді імпорт залізняку в Китай зріс на 14,6% порівняно з жовтнем, досягнувши максимуму з липня 2020 р. Але впав попит, ймовірно, через фінансові проблеми в будівельному секторі.

"За підсумками жовтня видиме споживання сталі в Китаї впало на 25,1% р/р (падіння виробництва — 23,3% р/р). Падіння видимого споживання за підсумками 10 місяців 2021 р. — 3,5% р/р (падіння виробництва — 0,7% р/р). Складскі запаси (80 ключових складів у Китаї) в жовтні 2021 р. мало чим відрізнялися від запасів у жовтні 2020 р. — 14,62 Мт vs 14,16 Мт відповідно", — пише на своїй сторінці у Facebook член правління CFA Society Ukraine Роман Перепелиця.

З іншого боку, демонструє стабільне зростання галузь будівельних матеріалів Китаю. За даними міністерства промисловості та інформаційних технологій КНР, виробництво цементу зросло на 2,1% у річному обчисленні, до 1,97 млрд т, а товарного бетону та листового скла — відповідно на 10,6 та 8,9% порівняно з минулим роком. За перші 10 місяців додана вартість сектору збільшилася у річному обчисленні на 10,6%. Можливо, криза з Evergrande не буде такою масштабною, як очікують.

Особливості китайського капіталізму

Evergrande вже створила комітет управління ризиками, до якого увійшли посадові особи державних структур КНР. Найімовірніше, йдеться про реструктуризацію боргів компанії. Для цього слід визнати нездатність компанії платити. Ситуацію полегшує те, що її борги частково номіновані у національній валюті, що зменшує ризики для фінансової системи Китаю.

"Уряд Китаю вже тривалий час намагається вживати заходів, щоб такого очевидного масштабного краху не було, мінімізувати наслідки від можливого визнання Evergrande банкрутом у повному розумінні слова, — каже експерт-міжнародник Володимир Воля. — Evergrande вже зробив кілька виплат. Уряд Китаю рекомендував власникам цього бізнесу погашати свої борги за рахунок заощаджень. У китайському уряді повною мірою усвідомлюють негативний вплив можливого повного банкрутства Evergrande для китайської економіки і для іміджу. Але враховуючи, що китайська економіка є не зовсім ринковою, а роль держави досить висока, то, мабуть, не слід очікувати на повномасштабну кризу".

Ситуація з Evergrande неприємна для власників її боргу, а ними є найбільші компанії світу — UBS, HSBC, Blackrock, Ashmore Group. Загалом Evergrande заборгувала 171 китайському банку та 121 фінансовій компанії.

"Якщо власниками кредитів є американські компанії, така позиція може бути зумовлена китайською стороною, — каже Данило Монін. — Це може бути теоретично розглянуто як демонстрація ставлення до кредитів, мовляв, у нас теж є козирі і ми готові створювати вам проблеми. Розвиток світової кризи від таких дій стає більш реальним, тому що обвал системних гравців тягне за собою проблеми в банківській сфері. Це може викликати фінансову кризу з відповідними лавиноподібними ланцюжками. Але поки що я вважаю, що потрібно подивитися на розвиток ситуації".

З іншого боку, засновник хедж-фонду Bridgewater Associates Рей Даліо вважає, що боргова криза компанії Evergrande Group керована навіть у ситуації, коли кредитори не отримують виплат забудовника за боргами.

А поки що мережею пішли гуляти аналогії, що світ стоїть на порозі нової світової фінансової кризи, як у 2008 р., хоча фахівці вважають, що такий ризик перебільшений або про нього поки що рано говорити. 2008-го мала місце так звана сек'юритизація боргу через іпотечні облігації. Це фінансовий інструмент, коли фінансові активи списуються з балансу компаній, передаються посереднику та рефінансуються на ринку. У даному разі в основі боргу китайського забудовника прості зобов'язання, а отже, якщо й настане криза, то впоратися з нею буде набагато простіше".

"Не виглядає як найкращий засіб для заощаджень": Експерт розповів, чи вигідно скуповувати долари українцям

п’ятниця, 9 червень 2023, 15:30

Долар наразі не виглядає як найкращий засіб для заощаджень українців. Більш привабливими для громадян є гривневі облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП), передають Патріоти України. Про це розповів OBOZREVATEL керівник аналітичного відді...

Призначення пенсії за віком: Українцям пояснили, як не отримати меншу виплату через маленьку помилку

п’ятниця, 9 червень 2023, 14:43

Українські пенсіонери під час призначення їм пенсії за віком можуть отримати від держави пенсію меншу, аніж хотілося б. Особливо це стосується пенсіонерів, які народилися на початку року, або в його кінці, передають Патріоти України. Поганий жарт з пе...