В Україні в 2024-му закінчиться термін дії обмежень щодо цін на електроенергію та газ. Тобто, вже в квітні уряд може ухвалити рішення підняти ціни. Електроенергія цілком може подорожчати на 15%. Водночас вартість газу за певних обставин може залишитись стабільною, передають Патріоти України.
Крім того, вже давно необхідно підвищувати вартість водопостачання. Тарифи водоканалів, що регулюються Нацкомісії з питань енергетики та комунальних послуг, вже застаріли. Вони не відповідають собівартість виробництва. Тому деякі канали працюють зі збитком і ризикують опинитись на межі банкрутства. Про те, які тарифи та чому можуть піднятись в наступному році, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Ціни на воду: без підвищення обійтись буде неможливо
В Україні в 2023-му скасували підвищення тарифів. Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг ухвалила рішення про зростання цін, проте пізніше його вимушено скасувала. Начебто незалежний орган зіштовхнувся з тиском зі сторони уряду та Офісу президента і вимушено відмовився від ідеї підвищувати ціни на воду.
Як результат, десятки водоканалів в великих містах працюють фактично зі збитками. В кращому випадку ці збитки компенсують з місцевих бюджетів, в гіршому – водоканали поступово наближаються до банкрутства. Зовсім інша ситуація в невеликих містах.
Тут рішення про підвищення тарифів ухвалюють місцеві ради. Вони розуміють, що без такого кроку можуть бути критичні наслідки, тому і погоджуються на підвищення цін. В 2023-му затвердили рішення про зростання тарифів в:
Усі комунальні підприємства називають одні й ті самі причини підвищення цін: зростання зарплат, подорожчання реагентів, збільшення витрат за енергоресурси, електроенергію. За кілька років вартість електроенергії для водоканалів зросла на 49%. Подорожчало все: спецодяг, запчастини, реактиви для знезараження води.
Але в 2024-му підвищення цін уникнути не вдасться. Співрозмовники OBOZ.UA в НКРЕКП розповіли: поки про підвищення тарифів на воду не йдеться. Ймовірно, рішення можуть розглянути тільки після закінчення опалювального сезону.
І хоча навіть після зростання цін різниця в платіжках для українців буде незначною, питання перегляду цін на комуналку настільки чутливе, що чиновники бояться піти на такий крок.
Тарифи на електроенергію та газ: рішення не ухвалили
"Є рішення не підвищувати тариф до кінця опалювального сезону, це закріплено постановою і іншого варіанту не буде. Що буде в квітні наступного року, зараз вам ніхто точно не скаже. Але економічні причини для підвищення тарифі звісно є", – розповідають OBOZ.UA в уряді.
Саме Кабмін ухвалює рішення про перегляд вартості електроенергії. Співрозмовники в уряді кажуть, що можливе подорожчання близько 15%, але йдеться не про те, що на такий розмір підвищать ціну (планів та сценаріїв підвищення немає станом на зараз), а про те, що це б допомогло підняти вартість до рівня покриття
Рішення прийнято до наступного року. Перегляд тарифів залежить від низки факторів. В тому числі від того, чи вдасться докупавати Енергодар, в якому знаходиться найбільша українська АЕС. А ось у випадку з газом ситуація значно краща. Цілком можливо, що діючий тариф буде економічно аргументованим і наступного року. Це буде залежати і від ситуації на європейському газовому ринку.
Від регульованих цін доведеться відмовитись. Це вимога міжнародних партнерів вже впродовж певної кількості років. Але, ймовірно, в наступному році це не відбудеться.
Регулювання тарифів на комунальні послуги, зокрема газ та електроенергію, дозволяє стримувати темпи інфляції. Однак регулювання скасують уже 2025-го – впевнені в НБУ. Про це йдеться в інфляційному звіті регулятора. "На прогнозному горизонті адміністративна інфляція поступово зростатиме. Вона визначатиметься насамперед подальшим подорожчанням тютюнової продукції внаслідок підвищення акцизів і тарифів на окремі ЖКП. Водночас її стримуватиме дія мораторію на підвищення тарифів на газ, гарячу воду й теплопостачання, який, згідно з припущеннями цього прогнозу, буде скасовано лише у 2025 році", – зазначають у НБУ.
Вартість комунальних послуг рано чи пізно зростатиме. Підвищуються зарплати, дорожчають ремонти, хімікати, реагенти. Тому доведеться також переглядати і ціни на комунальні послуги.
Польські фермери розпочали нову акцію протесту на кордоні з Україною. Заблоковано пункт пропуску Медика-Шегині для вантажівок, повідомляють RFM24 і Державна прикордонна служба України (ДПСУ) у суботу, 23 листопада, передають Патріоти України. "Вантажів...
Великі відсоткові ставки в банках Росії змусили російських підприємців шукати гроші у сусідніх державах. "Сбербанк" запропонував російським компаніям брати кредити в Білорусі, де працює дочірній банк. Про це пише The Moscow Times, передають Патріоти Ук...