Україна вступає в Новий рік, продовжуючи боротися з військовою агресією Росії. Держава проводить заходи, спрямовані на стабілізацію економічної політики країни, передають Патріоти України.
З 1 січня на українців чекає збереження мінімальної зарплати на рівні грудня 2022 року, індексація пенсій у березні, виплати субсидій, підвищення лімітів для ФОПів і зростання тарифів на воду в деяких регіонах. Тарифи на газ і світло 2023 в Україні не переглядатимуться до весни.
Закон про державний бюджет на наступний рік набуває чинності з 1 січня. Документом заплановано дохід у розмірі 1,3 трлн гривень, який не передбачає підвищення мінімальної заробітної плати. Вона весь рік буде на рівні грудня 2022 року – 6 700 гривень. Не зміниться і прожитковий мінімум – 2 684 гривень.
З 1 грудня 2022 року мінімальні пенсії в Україні стали більшими на 66 грн – до 2 093 грн. Максимальна пенсія зросла до 20 930 грн (+660 грн).
У Міністерстві соціальної політики заявляли, що індексація пенсій у 2023 році запланована. У березні індексація повинна складати 5,4%.
Вихід на пенсію в Україні за віком в 60 років зможуть оформити українці, стаж роботи яких становить 30 років. У 63 роки стаж повинен становити 20 років, в 65 років – 15 років.
Не нараховуватимуть пенсії українцям зі стажем менше 15 років. Для них держава передбачила грошову допомогу. Отримати кошти зможуть громадяни з доходом менше прожиткового мінімуму.
Крім того, трудовий стаж можна буде "докупити". Ціна місяця робочого стажу - 44% від суми мінімальної заробітної плати.
Наступного року призначати і виплачувати субсидії буде Пенсійний фонд України. Держава збільшила його дохідну і видаткову частину на 12,6 млрд грн.
Голова уряду Денис Шмигаль зазначав, що рішення ухвалено для того, щоб зробити призначення субсидій більш ефективним. При цьому в Кабінеті міністрів запевнили – українцям, які раніше отримували субсидії, повторно їх призначать в автоматичному порядку.
Вже з 1 грудня 2022 року субсидії можна оформити в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП), за допомогою уповноваженого представника органів місцевого самоврядування, шляхом застосунку Дія або ж за зверненням до Пенсійного фонду.
У Кабміні говорили, що в держбюджеті на 2023 рік закладено достатньо коштів, щоб підтримати найменш захищені верстви населення. Середній розмір субсидії – близько 1800 грн на місяць.
Уряд України не планує змінювати тарифи на комунальні послуги взимку. Ще в липні влада продовжила термін дії фіксованої ціни на газ для виробників тепла до 31 травня 2023 року. Таким чином, до кінця травня наступного року тариф становитиме 7 грн 40 коп. Враховуючи, що ціна на газ не зміниться, місцева влада отримає можливість не підвищувати тарифи на теплопостачання і гарячу воду.
Практично аналогічна ситуація і з тарифами на електроенергію. Постанова Кабміну передбачає до 31 березня 2023 року наступні тарифи для населення:
Ще 27 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила рішення про підвищення тарифів на воду на 10-30% на наступні 6 місяців залежно від регіону. Комісія пояснила підвищення тарифів збільшенням навантаження на зарплати, збільшенням обсягів реалізації та подорожчанням електроенергії.
У травні 2023 року НКРЕКП збирається розглянути документи для коригування тарифів з урахуванням уточнених даних.
Тарифи на воду у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях, які постраждали внаслідок військової агресії РФ, підвищувати не планують.
Ліміти доходів для фізичних осіб-підприємців (ФОП) розраховуються виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. З 1 січня наступного року для них встановлені наступні річні ліміти:
Підприємцям слід дотримуватися ліміту річного доходу, оскільки це є однією з умов їх роботи за спрощеною системою оподаткування. Якщо ФОП порушить умову – його можуть перевести на загальну систему, де податок буде вже більше.
Що стосується єдиного податку, ФОПи I групи будуть платити 10% від прожиткового мінімуму для працездатних громадян.
II групи – 20% від мінімальної зарплати. Ставки встановлює місцева влада, проте вони не можуть бути більше максимальних по всій Україні.
Для фізосіб-підприємців III групи ставки не змінюються – 5% для тих, хто не сплачує ПДВ, 3% для платників ПДВ. Для тих, хто не платить ПДВ, діє пільгова ставка 2%. Втім, у парламенту обговорюють можливість прибрати пільги вже з середини наступного року.
ЄСВ (єдиний соціальний внесок), як і раніше, залежить від розміру мінімальної плати. Ставка ЄСВ – 22%. Весь 2023 рік мінімальний єдиний соціальний внесок за місяць складатиме 1 474 грн, максимальний (мова йде про 15 мінімальних зарплатах) – 22,11 тисяч гривень на місяць.
Хто з ФОПів може не платити ЄСВ за себе
Крім того, на час дії воєнного стану 1 квітня 2022 року та до кінця воєнного стану для I та II груп діє добровільна оплата єдиного податку та ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до кінця воєнного стану та ще 1 рік після його завершення.
В Україні з 1 січня 2023 року фінансова та статистична звітність має надаватися виключно в електронній формі. Закон поширюється на фізичних, юридичних осіб та ФОПів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що волів би не вводити мита проти Китаю. Однак така можливість зберігається, передають Патріоти України з посиланням на інтерв'ю Трампа Fox News. "У нас є одна дуже велика влада над Китаєм, і це тарифи, і вони не хо...
Українці скаржаться, що отримують платіжки з неправильними показниками спожитого газу, через що їм приходять збільшені рахунки. Аби цього не сталося, потрібно щомісяця передавати актуальні показники з газового лічильника операторам газорозподільної мер...