Тепличні овочі дешевшають, але радіти зарано: Українців попередили про зростання цін на низку продуктів

В Україні найближчим часом знизяться ціни на тепличні овочі – помідори вже подешевшали до 70-100 грн/кг, огірки – до 40-70 грн/кг. Водночас через весняні заморозки фрукти можуть подорожчати, а ціна полуниці поки що тримається на рівні 200-220 грн/кг. Про це розповів аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка в коментарі ЗМІ, передають Патріоти України.

З настанням весни українські прилавки поступово наповнюються свіжими овочами та фруктами нового врожаю. Починається сезон тепличної, а згодом і ґрунтової продукції, що традиційно супроводжується зниженням цін. Проте у 2025 році ситуація на ринку виглядає складніше, адже позитивну динаміку в сегменті овочів стримує ризик дефіциту фруктів, зумовлений несприятливими погодними умовами.

Ціни на багато овочів уже демонструють зниження – особливо це помітно у сегменті тепличної продукції. Найбільш відчутне здешевлення, за словами експерта, стосується "салатного набору":

  • тепличні помідори подешевшали на 18% порівняно з кінцем квітня – до 70-100 грн/кг оптом;
  • огірки впали в ціні на 12% за тиждень – до 40-70 грн/кг, що на 29% нижче, ніж рік тому;
  • білокачанна капуста торішнього врожаю коштує вже 40-48 грн/кг, проте нова – значно дорожча (до 90 грн/кг);
  • зниження цін зачепило також редиску, пекінську капусту, салат, зелень.

Аналітики пояснюють це зростанням пропозиції з українських теплиць і загальним сезонним ефектом. На відміну від овочів, ситуація з фруктами залишається тривожною. За словами Гопки, квітневі заморозки цього року були особливо потужними – три хвилі холоду припали саме на період цвітіння плодових дерев. Науковці з Інституту садівництва НААН повідомляють:

  • абрикоси та алича можуть бути знищені майже повністю;
  • втрати вишні та черешні можуть сягнути 30%;
  • яблука і груші, ймовірно, вціліли, хоча постраждала їх якість.

Фермери з центральної України вже повідомляють про значні пошкодження садів – особливо у низинних районах Вінниччини, де фіксували до -6°C. Через це очікується збільшення частки імпортних фруктів, а отже, ймовірне зростання цін. Окрема тривога – ягідний врожай:

  • Полуниця вже з’являється на ринках, але коштує понад 200 грн/кг, а в супермаркетах – ще дорожче (фасовані кошики – до 120-150 грн за пів кілограма).
  • Суниця садова на окремих плантаціях постраждала від холодів.
  • Малина літніх сортів може дати менший врожай.
  • Лохина, на щастя, заморозків не зазнала.

Значне подорожчання ягід уже фіксується – у травні 2024 року полуниця коштувала приблизно 147 грн/кг, нині – 200-220 грн/кг. Вирівнювання ситуації можливе лише ближче до червня, з виходом на ринок ягід з відкритого ґрунту.

Попри позитивну динаміку на ринку овочів, фрукти й ягоди залишаються в зоні ризику. Основним фактором, що впливає на ціни, цього року стали погодні умови. Остаточні прогнози щодо врожаю можна буде дати лише наприкінці травня – початку червня, коли стане відомо, наскільки справді пошкоджено рослини.

Джерело: Обозреватель

Оце так "сюрприз": За перекази з картки на картку треба платити податки

понеділок, 12 травень 2025, 8:50

Більшість українців регулярно здійснюють банківські перекази з картки на картку. Однак, згідно з Податковим кодексом, такі перекази вважаються доходами і в багатьох випадках підлягають оподаткуванню. Який розмір податку на карткові перекази, передають ...

Є лише 10 днів: Про що пенсіонери зобов'язані повідомити ПФУ, щоб не нарватися на проблеми

понеділок, 12 травень 2025, 8:22

Українські пенсіонери зобов'язані впродовж 10 днів після низки змін повідомити про них Пенсійний фонд. Наприклад, працевлаштування чи звільнення з роботи. Без такого повідомлення може бути виплачена зайва сума, яку потім зобов'яжуть повернути в бюджет ...