Цілі будинки в Україні відключають від газу на кілька місяців: Чи законно це та що робити мешканцям

В Україні почастішали випадки, коли цілі багатоквартирні будинки надовго відключають від газу. Люди можуть залишатися без палива місяцями, а газовики пояснюють це нормами безпеки: мовляв, вони не можуть здійснити ремонт труб усередині будинку без окремого договору. Тому мешканців змушують укладати договори на техобслуговування внутрішньобудинкових мереж. Насправді це маніпуляція і повернути газ у багатоповерхівку можна через суд, передають Патріоти України.

Подібні скарги стали все частіше надходити до інформаційно-аналітичного центру "Газ-Правда". Тому експертка Катерина Плотнікова пояснила, наскільки законними є дії газовиків, і як можна вирішити проблему.

"Надовго відключаючи будинки від газу під приводом аварійних ситуацій облагзи оперують виключно однією нормою законодавства, яка нібито надає право на припинення газопостачання у разі неукладання договору на ТО. Проте (газовики. – Ред.) усвідомлено замовчують інші чинні норми та статті", – пояснила спеціалістка.

Оскільки послуги постачання та розподілу природного газу є комунальними, у цьому випадку на захист споживачів стоїть закон України "Про житлово-комунальні послуги". Зокрема, 16-та стаття цього закону чітко визнає, що надання таких здійснюється безперервно, крім часу, який необхідний для ліквідації наслідків аварій.

"Тобто якщо причину аварійної ситуації усунено, то облгаз зобов'язаний відновити газопостачання своїм абнентам. Кодекс ГРМ навіть регламентує терміни, коли саме після усунення наслідків аварії постачання газу має бути відновлено. У містах це 2 робочі дні, у сільській місцевості – 5 календарних днів", – зазначила Плотнікова.

Крім того, стаття 19 того ж закону встановлює, що оператор ГРМ не має права вимагати укладання договору на ТО внутрішньобудинкових мереж багатоквартирного будинку на умовах, які не відповідають умовам типового договору, затвердженого НКРЕКП. Але насправді такий договір досі не затверджений регулятором.

Відключення газу через договір про ТО: що кажуть суди

Судова практика вже довела протиправність дій деяких газовиків. Споживачі не спростовують законність відключення від газу, але предметом позову у подібних справах є невідновлення газопостачання після усунення причин відключення, тобто аварії.

Наприклад, наприкінці 2020 року Полтавський апеляційний суд та у травні 2023 року Дніпровський апеляційний суд затвердили постанови, які зобов'язували місцеві оподатковування відновити газопостачання своїм абонентам.

Звернутися до суду у цих випадках людей змусили дії операторів ГРМ, котрі після усунення аварійних витоків у багатоповерхівках відмовлялися подавати газ. Їхнім головним аргументом була саме відсутність договорів на ТО.

І в обох випадках суд поставив, що факт відсутності укладеного договору на технічне обслуговування системи газопостачання не є безумовною підставою для відключення сумлінного споживача послуг від газопостачання. Внаслідок судових розглядів газ у будинки позивачів повернули.

ТО внутрішніх газових мереж: як вирішити проблему

"Договір на ТО – це договір з газовиками, який зобов'язує їх обслуговувати, ремонтувати та відповідати за газові труби, які знаходяться у вашому будинку. Так, зараз без цього договору формально вони не несуть відповідальності за ваші мережі. Але проблема в тому, що досі досі не зрозуміло, яким саме має бути цей договір і скільки має коштувати таке обслуговування", – пояснила Плотнікова.

На початку жовтня набув чинності один із документів, який покликаний вирішити проблему. Тепер НКРЕКП має у двомісячний термін з дня набрання чинності порядком ТО, тобто до 5 грудня 2023 року, розробити типовий договір та встановити граничні тарифи на роботи та послуги, що входять до техобслуговування.

"Ще раз. Тривале відключення будинку від газу – це порушення прав споживача. Безумовно, труби потрібно обслуговувати та ремонтувати. І для цього слід укласти відповідний договір із фахівцями, згідно з чинним законодавством. Але в умовах недосконалої нормативно-правової бази дії операторів ГРМ щодо обмеження надання комунальної послуги своїм абонентам є маніпулятивними, і можуть бути оскаржені у суді", – резюмувала експертка.

Травневі відключення світла: Ось чому українці лишилися без електрики саме зараз

понеділок, 20 травень 2024, 16:50

Багато українців обурюються, що відключення світла почалися, коли на енергосистему вже не тисне опалювальний сезон. І хоча це дійсно так, обстріли енергетичної інфраструктури російськими агресорами змусили енергетиків задіяти відключення саме зараз. Пр...

Саме час продати Путіна заради власного порятунку: Китай у квітні спіткав рекордний відтік капіталу

понеділок, 20 травень 2024, 16:42

У Сі Цзіньпіня залишається все менше часу на торги з Заходом, щоб обміняти відмову на підтримку воєнної машини Росії на порятунок економіки своєї країни. Відтік капіталу з Китаю у квітні поточного року погіршився до найбільшого показника з грудня 2016 ...