Удар "нижче пояса": Чи чекати нищівного обвалу долара, - експерти

Перша половина листопада виявилася в цілому успішною для гривні на валютному ринку. За період з 1 до 15 листопада долар на міжбанку впав майже на 55 копійок - з 24,68/24,72 до 24,135/24,165 гривень. Обмінники знизили курс продажу готівкового долара з близько 25 гривень на початку місяця до 24,30 до вечора минулої п'ятниці, передають Патріоти України.

Якщо б Нацбанк не викуповував надлишок пропозиції валюти на торгах, котирування змогли б не тільки опуститися до рівня в 24 гривні, але і піти нижче. НБУ користувався моментом і викупив з ринку з 4 до 15 листопада $563,8 млн.

Декілька успішних аукціонів з розміщення ОВДП, проведених у цей період, і вдалий розклад попиту і пропозиції валюти на міжбанку — ось основний секрет зміцнення гривні за останні дні.

Нацбанк і Мінфін України опинилися у досить делікатній ситуації. З одного боку — таке ситуативне зміцнення гривні має позитивний ефект. Воно призводить до відносного сповільнення показників інфляції, формального зниження обсягів державного боргу у гривневому еквіваленті та зростанню ВВП України в доларах США.

З іншого — цей же фактор викликає зростання негативного сальдо зовнішньої торгівлі, недоотримання бюджетом податків і зборів, прив'язаних до офіційного курсу, а також зниження ефективності роботи експортерів. Останнє в перспективі загрожує негативними наслідками: скороченням надходжень валютної виручки в середньостроковій перспективі, падінням обсягів виробництва, що і так на ладан дихає, і збільшенням безробіття.

На тлі наближення світової фінансової кризи, про яку вже відкрито говорять МВФ і Всесвітній банк — сильне ситуативне зміцнення гривні без суттєвих економічних зрушень в реальному секторі загрожує дуже серйозними проблемами подальшого розвитку країни. Тим більше, в період пікових виплат зовнішніх боргів в найближчі кілька років.

Тому зараз розпалюється полеміка про подальші дії Нацбанку та інших органів держави в частині стимулювання реального сектору економіки та підвищення його конкурентоспроможності. Причому, як за рахунок зміни законодавчої бази, відкриття ринку землі, приватизації держпідприємств, так і за рахунок інструментів, зав'язаних на грошово-кредитній політиці самого Нацбанку. Зокрема, мова йде про курсоутворення. Думки чиновників не збігаються, що періодично виливається в публічні дискусії, як, наприклад, зараз між Радою Нацбанку та його правлінням. Вони жорстко сперечаються про визначення рівня облікової ставки та її ролі в активізації вітчизняного виробництва.

Чим би не закінчилися ці диспути, основна проблема одна: в України залишається дуже мало часу і ресурсів для реальної зміни свого положення у світі і переходу від країни-сировинного придатка — до високорозвиненої економіки 21 століття.

Тому основне зараз — не заговорити цю проблему, а почати її нарешті вирішувати. Адже курс гривні — це лише один з інструментів управління економікою, а не джерело збагачення одних груп впливу за рахунок зубожіння інших і перерозподілу матеріальних благ без змін показників реального сектору та перспектив виходу з тотальної бідності більшості населення України.

Що буде з валютним ринком найближчим часом

На тренд за курсом цього тижня вплинуть наступні фактори:

1. Авансові виплати персоналу, господарська діяльність компаній і настання періоду бюджетних платежів у клієнтів.

Бізнесу треба буде розрахуватися з персоналом за авансами за першу половину листопада та закрити свої зобов'язання перед бюджетом. У частини підприємців це будуть не тільки відрахування державі за минулий місяць, але розрахунки за підсумками роботи за весь третій квартал.

Дефіцит гривні у більшості компаній простимулює, з одного боку, зростання продажу валютної виручки експортерами, а з іншого — обмежить можливості імпортерів з її купівлі. Така розстановка сил на торгах грає на користь подальшого зміцнення гривні;

2. Аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП, інтервенції Нацбанку і ліквідність у банківській системі.

19 листопада Мінфін України проведе нове розміщення гривневих облігацій на 91 день, 315 і 679 днів. Останній аукціон відбувся 12-го листопада. Міністерство зуміло не тільки залучити 10,9 млрд гривень до бюджету (в тому числі і $305 млн у вигляді доларових ОВДП), але і за рахунок великого попиту на облігації — знизити дохідність за ним.

Цього разу чиновники будуть пропонувати тільки папери в гривні і в менших обсягах — всього за номіналом на 2,8 млрд гривень. Вони сподіваються повторити попередній успіх і продовжити знижувати дохідність таких запозичень для держави.

Інтерес іноземців до облігацій України збережеться. Ті з них, хто купить запропоновані папери — будуть заводити валюту для розрахунків за цими угодами. Це додасть пропозиції долара і євро на торгах у вівторок (день аукціону) і в середу (день розрахунків за придбаними ОВДП). У свою чергу, це зіграє на зміцнення гривні в цей період.

Але на особливі успіхи цього аукціону в частині зміцнення гривні «Мінфін» все ж не розраховує:

По-перше — зниження обсягу пропозиції облігацій не простимулює значних продажів валюти нерезидентами. Вони орієнтуються на загальну суму аукціону, яка цього разу в доларовому еквіваленті становить всього близько $115 млн.

По-друге — НБУ продовжить викуповувати з ринку весь надлишок пропозиції долара для поповнення резервів. Тим самим він скоротить тиск на курс навіть в моменти перевищення пропозиції над попитом. Використовувати регулятор для своїх інтервенцій буде Matching. Саме цінники Нацбанку при проведенні інтервенцій і будуть основним орієнтиром за курсом для учасників торгів.

«Мінфін» прогнозує на цей тиждень коливання залишків на коррахунках банків у межах широкого коридору 41 — 59 млрд гривень. Це періодично буде впливати на можливості спекулянтів з розгойдування курсу протягом сесій міжбанку.

3. Готівковий ринок залишиться союзником для гривні цього тижня.

Особливого попиту на готівкову валюту зараз не спостерігається, а от завдяки сезону розпродажів у форматі «чорної п'ятниці» — потреба громадян в гривні для оплати товарів поступово зростає. Частина українців у цей момент при нестачі гривні оформлює споживчі кредити, а частина — здає свої валютні «заначки».

Збільшення обсягів здачі валюти в обмінники призводить до поступового зростання її пропозиції на всіх сегментах ринку, в тому числі, і через валютну позицію банків — і на міжбанку. Це позитивно відбивається на стані всього валютного ринку і також грає на користь зміцнення гривні.

«Мінфін», як і раніше, не бачить зараз особливих загроз для гривні з боку готівкового ринку.

Прогноз міжбанківського і готівкового курсів на 18-22 листопада

На міжбанку

За рахунок проведення нового аукціону з розміщення ОВДП, операцій нерезидентів з облігаціями на вторинному ринку і розрахунків бізнесу з персоналом і з бюджетом — перекоси попиту і пропозиції на валютному ринку посиляться.

Курсовий тренд на торгах буде формуватися:

  • ситуативними діями найбільших клієнтів з продажу валюти під час сплати податків;
  • розрахунками нерезидентів за куплені ОВДП на первинному і вторинному ринках;
  • цінниками інтервенцій Нацбанку щодо викупу надлишків долара на міжбанку.

За розрахунками «Мінфіну», НБУ без особливого збитку для тренду за курсом зможе поповнити в ці дні резерви на суму до $115 — 150 млн. Проводити інтервенції регулятор буде через Matching.

Якщо Нацбанк «не перегне палицю» в частині обсягів викупу валюти на міжбанку, то курс безготівкового долара в період з 18 до 22 листопада буде перебувати в межах коридору 24,00-24,55 гривень.

Обсяги операцій на торгах складуть:

У понеділок — середу — поступове збільшення статистики торгів за рахунок фактора проведення аукціону з розміщення ОВДП, розрахунків за ним, а також періоду бюджетних платежів у клієнтів. Ми прогнозуємо обсяги операцій на міжбанку в цей період в межах $230-280 млн при укладанні до 540-630 угод;

У четвер — п'ятницю — зниження активності клієнтів за рахунок ефекту завершення бюджетного періоду у компаній і потім закінчення робочого тижня. За нашими розрахунками обсяги операцій складуть $ 180-210 млн при укладанні до 470-510 угод.

Готівковий ринок

Курси обмінників будуть орієнтуватися, в першу чергу, на реальний обсяг попиту і пропозиції з боку населення і лише з дуже невеликою оглядкою на ситуацію на міжбанку.

Обмінки продовжать працювати в режимі «з обороту» при рівні спреду в 15 -20 копійок за доларом, в межах 25-30 копійок — за євро і 0,004-0,007 гривень за рубль.

«Мінфін» прогнозує коридор з готівкового долара на 18-22 листопада в обмінниках фінкомпаній в межах 24,00-24,55 гривень, а в банках 24,00-24,65 гривень.

Джерело: Мінфін

Є значний дефіцит: Енергетики попередили, що у п'ятницю можуть змінюватися обсяги відключень світла

п’ятниця, 22 листопад 2024, 11:30

В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...

Стало відомо, чим платить Путін країні Кім Чен Ина за поставку солдат і зброї

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:55

З березня 2024 року Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів (56 тисяч тонн) нафти, ймовірно, розплачуючись за військову підтримку, пише BBC із посиланням на дані британського дослідницького центру Open Source Centre, передають Патріоти ...