Україна продає ЄС останні кіловати? Глава "Укренерго" відповів на гучні чутки

Українці впевнені, що влада продовжує продавати електроенергію за кордон, однак технічні перетоки електроенергії через спільну європейську мережу не треба плутати з комерційними обмінами. Перевірити реальний стан експорту можна на платформі ENTSO-E, де відображаються всі заплановані комерційні обміни електроенергією між країнами. Про це розповів голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький в інтерв'ю hromadske, передають Патріоти України.

Після початку масштабних атак на енергосистему України багато громадян почали підозрювати, що держава продовжує експортувати електроенергію за кордон навіть під час відключень.

За словами Кудрицького, Україна наразі не експортує електроенергію. Він зазначає, що всі наявні ресурси використовуються для забезпечення внутрішніх потреб країни. "Те, що кажуть: "Україна експортує. Нас дурять. Нам вимикають світло, а самі продають електроенергію за кордон" – це не так. Я з великим подивом читаю подібні повідомлення в соцмережах", – зазначив він.

Наприклад, Румунія може транспортувати електроенергію через Україну до Угорщини через слабкі зв’язки у своїй енергосистемі. Це означає, що електроенергія заходить в Україну і виходить, не залишаючись.

Як перевірити експорт електроенергії

Перевірити, чи Україна експортує електроенергію, можна за допомогою платформи ENTSO-E – європейської мережі операторів системи передачі електроенергії. Ось як це зробити:

  • зайти на сайт ENTSO-E;
  • перейти до розділу Transparency Platform;
  • вибрати вкладку Scheduled Commercial Exchanges (Заплановані комерційні обміни);
  • обрати країну, яка межує з Україною, у вікні зліва.

У розділі Scheduled Commercial Exchanges можна побачити дані про заплановані експортно-імпортні операції з електроенергією. Ці дані відображають, скільки електроенергії було куплено або продано між Україною та іншими країнами. Наприклад, станом на 27 червня, не було заплановано жодного продажу електроенергії з України до сусідніх країн.

Фізичні перетоки та комерційні обміни

Важливо розрізняти комерційні обміни та фізичні перетоки електроенергії. Комерційні обміни – це власне торгівля електроенергією між країнами, яка відображається у вигляді запланованих операцій. Натомість фізичні перетоки можуть виникати з технічних причин, коли електроенергія тимчасово перетікає через з’єднану мережу, не будучи частиною комерційної угоди.

"Ми працюємо в єдиній європейській енергосистемі, і ніяких контрактів на експорт немає. Але є технічні перетоки, коли ми не споживаємо електроенергію, і є надлишок, вона перетікає в ЄС", – раніше пояснював голова наглядової ради "Київенерго" Іван Плачков.

Енергосистема не має можливості накопичувати електроенергію у великих обсягах. Якщо в певний момент виробляється більше електроенергії, ніж споживається, її потрібно використовувати негайно. Це означає, що у випадках надлишку електроенергії вона може перетікати до сусідніх країн через єдину європейську енергосистему. Однак це не означає, що Україна цілеспрямовано експортує електроенергію за кордон.

Тарифи ж підвищують: Уряд України планує відмовитися від підвищення мінімальної зарплати та соціальних виплат

понеділок, 1 липень 2024, 11:28

Кабінет міністрів у Бюджетній декларації на 2025-2027 роки пропонує відмовитися від підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, від яких залежать розміри соціальних виплат, передають Патріоти України з посиланням на члена фінансового комі...

Будуть блокувати рахунки? ТЦК можуть надати доступ до інформації про кошти українців

понеділок, 1 липень 2024, 10:30

Банки в Україні гарантують таємницю інформації про банківський рахунок, операції і відомості про клієнта. Усі дані про перебіг руху грошей, зміну банківських рахунків або платіжних карток банки надають тільки самим клієнтам або їхнім представникам, а т...