Українці мають платити за кожен "зайвий" квадрат житла: Які правила в 2023-му та кого звільнили від податку

Українці з житлом великої площі щороку мають сплачувати податок за кожен зайвий квадратний метр. Однак у 2023 році від цього обов'язку звільнено тих, чия нерухомість розташована на території, де у 2022-му велися воєнні дії або була окупація.

Про це йдеться у законі 2142-ІХ. А розмір податку та нормативи за площею житла зазначені у статті 266 Податкового кодексу України. Так, нерухомістю великої площі є приватні будинки від 120 кв. м та квартири від 60 кв. м.

Як розрахувати податок на нерухомість

Ставка податку залежить від населеного пункту, оскільки встановлює її місцева влада. Вони можуть самі визначити розмір податку, але він не може бути вищим за 1,5% мінімальної зарплати (97,5 грн у 2023 році).

Також місцева влада може збільшити "норму" за площею житла. Наприклад, брати податки за квартири площею, що перевищує не 60, а 70 кв. м.

Якщо припустити, що місцева влада встановила максимальну ставку та мінімальну норму за площею, то податок за квартирку площею 80 квадратів становитиме 1950 грн. Для розрахунку потрібно використовувати таку формулу:

  • від фактичної площі житла забирається нормативна площа (наприклад, 80 кв. м мінус 60 кв. м = 20 кв. м) – це кількість "квадратів", на які нараховується податок;
  • Отриману кількість квадратних метрів потрібно помножити на ставку податку (у нашому прикладі: 20 х 97,5 = 1950) – це буде сума, яку потрібно заплатити.

Коли платити податок за житло

2023 року українці мають заплатити за 2022 рік. Платежі на сплату податку на нерухомість мають прийти до 1 липня.

Після того, як квитанція доставлена, платник має 60 днів на те, щоб переказати кошти державі. А якщо платіжка не прийшла, необхідно самостійно звернутися до податкової, бо збої у системі не звільняють ані від сплати податку, ні від санкцій за прострочення.

Хто не повинен сплачувати податок на нерухомість

Крім громадян, чиє житло відповідає нормам, в Україні запровадили послаблення через повномасштабну війну. Так, фізособам-власникам житла не нараховується податок на нерухомість за 2021 та 2022 рік, якщо об'єкти нерухомості або їх частини:

  • розташовані на територіях, на яких ведуться або вели активні бойові дії
  • розташовані на територіях, що знаходяться в окупації, або тих, що були тимчасово окуповані РФ;
  • стали непридатними для проживання через військову агресію Росії проти України.

Цибулю продаватимуть по 100 грн! Українців попередили про рекордне подорожчання овочу

субота, 25 березень 2023, 9:29

В Україні виник дефіцит цибулі, тому її вартість зросла майже вдвічі. Це пов'язано з окупацією південних територій країни. Стало відомо, що нинішні рекордні ціни на овоч далеко не межа, передають Патріоти України. Незабаром цибуля подорожчає до 100 гри...

Тарифи на воду підвищать на 5-40%: Чому вартість комунальної послуги у містах буде різною

субота, 25 березень 2023, 9:02

В Україні незабаром планують підвищити тарифи на воду. Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, анонсувала двоетапне подорожчання. Зміна сум у платіжках очікується у квітні та липні, передають Па...