В Україні пенсіонери подали десятки тисяч судових позовів до Пенсійного фонду. Пенсіонери вимагають перерахувати виплати, повернути доплати та зняти обмеження максимальної суми. OBOZREVATEL проаналізував реєстр судових рішень та зібрав три головні випадки, коли через суди українцям зобов'язані підвищити виплати, передають Патріоти України.
Неправильно врахували зарплату
Рівненський окружний районний суд 1 червня цього року зобов'язал Пенсійний фонд перерахувати пенсію позивачу з урахуванням розміру зарплати за пізніший період. У матеріалах справи йдеться, що українець з 2013-го по 2020-й отримував пенсію як держчиновник, 2020-го його перевели на звичайну пенсію за віком.
За законом при виході на пенсію враховується середня зарплата по країні за останні три роки. І чим пізніше вийти на пенсію, тим вищою буде середня зарплата. Українець при переході зі спеціальної пенсії на звичайну 2020-го продовжив отримувати виплату так, ніби її розрахували 2013-го і після індексували (з урахуванням середньої зарплати за 2014-2016 роки). Однак у позові він зажадав: порахувати зарплату за 2017-2019 роки, оскільки на звичайну пенсію він вийшов лише 2020-го.
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 22 лютого 2022 року перерахунок та виплату пенсії за віком, яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначена вперше, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки та коефіцієнта її збільшення на 1,11 (з 01.03.2021) та на 1,14 (з 01.03.2022) відповідно", – йдеться у рішенні суду.
Повернути доплату військовим
Кіровоградський окружний адміністративний суд ухвалив рішення 30 червня зобов'язати Пенсійний фонд повернути пенсіонеру доплату 2000 грн. Він вийшов на пенсію ще 1998-го. Йому мали підвищувати пенсію разом із зростанням зарплати на посади, яку він обіймав.
Після перерахунку його пенсія збільшилася більш ніж на 2000 грн., тоді ПФУ відмовився платити доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило про відсутність підстав щодо встановлення (продовження виплати) щомісячної доплати.
"Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 січня 2023 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" , – йдеться у рішенні суду.
Зняти обмеження максимальної пенсії
Хмельницький окружний адміністративний суд 2 червня цього року зобов'язав Пенсійний фонд підвищити пенсію українцю без урахування обмежень щодо виплати. Йдеться про військового пенсіонера. Пенсійний фонд відмовив йому підвищувати пенсію більш ніж до 20 930 грн., оскільки в законі прописано таке обмеження (максимальна пенсія має бути не більшою за 10 мінімальних).
Розмір пенсії має становити 22 302 грн, але платять українцеві всього 20 930 грн. Проте раніше Конституційний суд ухвалив рішення, що обмеження більше не має діяти.
"Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з обмеження максимальним розміром пенсії, перерахованої з 01.03.2022 за результатами індексації, проведеної на підставі ухвали Кабінету Міністрів України", – йдеться у рішенні суду.
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...