Мешканці багатоквартирних будинків в Україні можуть економити на опаленні до 50% вартості цієї послуги. Для цього в будинку має бути створено ОСББ, яке може провести енергомодернізацію багатоповерхівки із компенсацією, що може досягати 70%, передають Патріоти України.
Про це розповів OBOZ.UA директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк. За його словами, підвищення енергоефективності будинку безпосередньо впливає не лише на суми у платіжках, а й значно підвищує комфорт мешканців, адже у квартирах стає відчутно тепліше.
Йдеться про держпрограму "Енергодім". За словами Фаренюка, кредитування ОСББ за нею зупинялося з початку повномасштабної війни, проте ситуація вже змінилася. Крім того, спростився механізм надання компенсацій.
"Вже відновили роботу за спрощеним варіантом пакету "А", за яким надаються гранти на встановлення індивідуальних теплових пунктів, теплоізоляцію трубопроводів, заміну вікон та дверей у місцях загального користування. Це одні з найбільш доцільних та ефективних заходів щодо зниження споживання теплової енергії в будинках" , – наголосив Фаренюк.
Що потрібно зробити для участі в програмі
Насамперед, ОСББ має подати заявку до Фонду енергоефективності. Зробити це можна у банку-партнері одночасно із заявкою на кредит або на сайті Фонду. Разом із заявкою потрібно також надати:
Після цього ОСББ самостійно вживає заходів щодо підвищення енергоефективності багатоквартирного будинку. А після їх завершення подає нову заявку – про те, що роботи виконані. Разом із цією заявкою надаються:
Відповідно, для початку та завершення робіт ОСББ потребує чималих коштів, адже компенсація виплачується лише наприкінці. Для цього і потрібне кредитування – як пояснюють банкіри, учасники програми "Енергодом" можуть отримати беззаставний кредит без першого внеску під 16% на 5 років. При цьому оформлення кредиту та отримання коштів на рахунок ОСББ може відбутися одразу ж у день схвалення Фондом енергоефективності заявки на участь у програмі.
"ОСББ може отримати компенсацію до 70% витрат лише після проведення енергомодернізації. Навряд чи будь-яке об'єднання співвласників будинку має на балансі 2-3 млн грн вільних коштів, щоби самостійно провести енергомодернізацію, а вже потім розраховувати на компенсацію двох третин витрат. Банківський кредит дозволяє розпочати роботу вже наступного дня після отримання коштів. А компенсаторні програми від органів місцевої влади спрямовані саме на те, щоб суттєво знизити відсоткове навантаження на позичальника", – пояснив голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов.
Ефективність кредитування за "Енергодомом" багато в чому залежить від партнерських програм між Фондом енергоефективності, самим банком та органами місцевої влади. Наприклад, за словами Мамедова, в його фінустанови укладено домовленості з місцевою владою Львова, Миколаєва, Вінниці, Івано-Франківська та інших міст.
"Фонд компенсує ОСББ, що приєдналися до Програми "Енергодом" 40% вартості проектів (але не більше 2 млн грн), тому додаткова допомога, зокрема банківські кредити, а також міські програми, що фінансують частину видатків, є надзвичайно важливою", – резюмував Фаренюк.
Приклади економії на опаленні вже є
За словами Фаренюка, вже багато українських ОСББ взяли участь у програмі та почали економити. Наприклад:
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...
Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...