В Україні в червні провели черговий перерахунок пенсій, він зачепив всього 400 тис. із близько 10,6 млн пенсіонерів. Крім того, підвищення очікується з липня (на 19,7% для тих, хто вийшов на заслужений відпочинок за спеціальним законом), а ось планову індексацію мінімальної виплати 2023-го скасували, передають Патріоти України.
Про те, як перерахували виплати та що чекає на українців, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Як перерахували пенсії у червні, перерахують у липні та не перерахують у грудні
В Україні близько 400 тисяч пенсіонерів отримали надбавку до пенсії у червні. Йдеться про працюючих пенсіонерів. За законом підвищення відбулося з квітня, але оскільки статистика приходить із запізненням у два місяці, підвищену виплату платитимуть із червня.
І в червні розмір підвищення буде втричі більшим (бо заплатять і те, що не заплатили у квітні, травні). Із 400 тис. українців збільшення в середньому 410 грн отримали 73,8 тис. осіб. Це ті, у кого зарплата вже у пенсійному віці була вищою, ніж до виходу на пенсію. Тому їм при перерахунку пенсії врахували новий стаж і новий розмір зарплати. У червні вони отримають 1227,4 грн додатково до тієї пенсії, яку отримували минулого місяця. А з липня – щомісяця отримуватимуть на 410 грн більше.
Ще 327,2 тис. українців отримали підвищення лише через зростання стажу. У середньому їхня виплата збільшиться на 179,4 грн.
У липні очікується підвищення пенсій для колишніх чиновників, науковців та журналістів. Йдеться про тих, хто встиг вийти на заслужений відпочинок за законами, що вже не діють. У рамках пенсійної реформи скасували спеціальні пенсії для різних категорій, але ті пенсіонери, які встигли вийти на пенсію, все ще одержують виплати за тими старими правилами. Виплати у липні їм підвищать на 19,7%.
При цьому індексацію мінімальної пенсії (раніше відбувалося щороку, останнього разу в грудні) 2023-го скасували. За правилами розмір індексації має покривати щонайменше торішній рівень інфляції. Тобто мінімальну пенсію цього року мали підвищити на 26,6%. Це рішення скасували через проблеми у бюджеті. Але якби пенсії підвищили, до кінця року мінімальна пенсія мала б становити 2 650 грн. Проте виплата залишиться на рівні 2093 грн.
Колишній міністр соцполітики Андрій Рева вважає, що мінімальну пенсію потрібно підвищити до 4000 грн. При цьому це збільшить купівельну спроможність українців та дозволить стимулювати роботу економіки. "Необхідно підвищити мінімальну пенсію з 2093 до 4000 грн.", – розповів Андрій Рева.
Ситуація в Пенсійному фонді справді вкрай складна. За його даними, за перший квартал 2023-го загальні витрати становили 303,9 млрд грн, що на 71,5 млрд грн. більше. Приблизно 40% бюджету ПФУ – надходження із державного бюджету. Тих грошей, які українці у вигляді внесків платять зі своїх зарплат, критично не вистачає. І ситуація тільки загостриться.
Наразі Пенсійний фонд отримує високі виплати із зарплат військових. Але після закінчення війни та демобілізації ПФУ потрібно буде знайти заміну надходженням.
В Україні 14 разів намагалися запровадити накопичувальні пенсії. Буде ще спроба
Українці мають отримувати пенсії із трьох джерел: з державного Пенсійного фонду (солідарні), з обов'язкового накопичувального фонду (там має акумулюватись частина зарплати щомісяця) та добровільного пенсійного фонду. Реально повноцінно працює тільки державний Пенсійний фонд. Тобто замість трьох джерел отримання коштів на заслуженому відпочинку є лише одне.
У Верховній Раді зареєстрували законопроект №9212, який уже рекомендував ухвалити профільний комітет. "Народним депутатам та уряду попередніх скликань не вдалося доповнити солідарну пенсійну систему накопичувальним рівнем. Хоча спроб запровадити накопичувальну систему було 14", – розповідає голова комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Накопичувальні пенсії згідно з документом мають запровадити з 2025-го. На особистий пенсійний рахунок щомісячно мають платити по 2% зарплати роботодавець та держава. Наприклад, якщо ви отримуєте білу зарплату у розмірі 25 тис. грн., то щомісяця на пенсійному фонді відкладатиме 1 тис. грн.
Наприклад, якщо щорічна прибутковість фонду становитиме 10%, ви плануєте відкладати 15 років по 1 тис. грн та отримувати пенсію 30 років, розмір першої пенсії становитиме 1116 грн, а останньої (фактично через 45 років після першого внеску – 19,3 тис. грн.). грн). Це розрахунки одного із найбільших приватних пенсійних фондів. Але проблема полягає в тому, що ніхто не може гарантувати, що буде із цим фондом через 45 років і що можна буде купити за 1116 грн, коли настане час отримувати виплати.
Ідея накопичуваного фонду полягає в тому, що він не просто збирає щомісяця гроші, а й інвестує їх так, щоб дохід покрив і власні витрати на управління та зростання цін. В Україні через складну економічну ситуацію зробити це вкрай складно. Наприклад, минулого року інфляція становила 26,6%, а дохідність великих фондів – близько 4%. Тобто фактично реальна вартість заощаджень скоротилася на 24,4%.
Пенсійна система в Україні потребує кардинальної реформи. Однак, доки не закінчиться війна і не відновиться економіка, успішно запустити накопичувальний рівень пенсійного забезпечення та забезпечити гідний розмір пенсій буде вкрай складно.
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...