Україну завалили імпортною картоплею, але вона дорога: Що відбувається з постачанням і цінами

У 2024 році Україні не вдалося зібрати запланований обсяг врожаю овочів, тому їх імпорт сильно зріс, так само як і ціни для кінцевого споживача. Водночас щодо інших овочів склалася протилежна ситуація. Про це, як повідомляє SEEDS, заявив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Богдан Духницький, передають Патріоти України.

"Стосовно динаміки з імпортних закупок за 10 місяців 2024 року в овочевій групі звертає на себе увагу той факт, що, хоча відносно незначно, але від бази минулого року відбулося нарощування на 90% закупівель картоплі. Це пов’язано з тим, що урожай нинішнього року був далекий від того, який прогнозувався", – пояснив Духницький.

Він наголосив, що на противагу картоплі імпорт цибулі, часнику, моркви, капусти та огірків суттєво знизився. Він пояснив це тим, що релокований бізнес підлаштувався під ринкові запити і компенсував суттєве зниження виробництва агропродукції у 2022 році. Хоча імпорт плодів та ягід за загальною вартістю залишився на рівні 2023 року.

Експерт назвав головними імпортерами овочів в Україну Туреччину, Польщу та Нідерланди. З огляду на обставини, в яких перебуває Україна, щодо 2025 року Богдан Духницький прогнозує ринкову невизначеність та високі ризики.

"Через те, що за підсумками врожаю нинішнього року відбулося суттєве зниження кількісних і якісних параметрів за такими позиціями, як капуста, яблука, виноград, картопля і деякі інші, необхідність їх імпорту зберігається, і це також спричиняє високі ціни. Однак не конкретно всіх цих позицій у значних обсягах. Наприклад, на картоплю ціни зараз у середньому вдвічі вищі, ніж були рік тому", – наголосив він.

Та, попри це, Духницький впевнений, що пропозиція з більшості товарів (як загалом, так і зокрема в плодоовочевому сегменті) наступного року на внутрішньому ринку України формуватиметься власним виробництвом.

Українські виробники збільшили ціни на картоплю на 170%

Раніше керівниця відділу маркетингу ринку "Шувар" Тетяна Попович розповіла OBOZ.UA, що нині картоплю продають у середньому по 24,3 грн/кг, що одразу на 170% вище, ніж було в цей час рік тому – тоді ціна була на рівні 9 грн/кг. Вона зазначила фактори, через які зростає вартість картоплі:

  • Неврожаю через погодні умови. Аномальна спека та посуха влітку 2024 року призвели до значного зниження врожайності картоплі. Загальноукраїнська тенденція свідчить про значне скорочення виробництва.
  • Зменшення посівних площ. Через економічні та логістичні труднощі деякі фермери скоротили площі під картоплею. Це також вплинуло на загальний обсяг виробництва.
  • Зростання виробничих витрат. Підвищення цін на пальне, добрива та інші ресурси збільшило собівартість вирощування картоплі.

Якщо боїтеся розголошення даних: Як закрити договір по програмі "Національний кешбек"

середа, 4 грудень 2024, 18:30

З грудня поточного року в українців з'явилася можливість оформити отримання допомоги від держави - 1 тисячу гривень "Зимової єПідтримки". Проте у багатьох почали виникати питання щодо умов цієї програми, адже при відкритті необхідної банківської картки...

Верховна Рада схвалила законопроєкт про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби: Що буде з цінами

середа, 4 грудень 2024, 17:48

Верховна Рада схвалила в цілому законопроєкт №11090 про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк, передають Патріоти України. За ініціативу проголосувало 237 нардепів. "Наступного року пачка ц...