В Україні готується масштабне зниження відсотків за кредитами

В Україні готується зниження відсотків за кредитами. Воно торкнеться не всіх позик громадян, а лише так званих швидких кредитів, які українці беруть у різних фінансових організацій.

Кредиторам заборонять брати з позичальників величезні відсотки, а також заборонять стягувати будь-які платежі, що не вказані в умовах кредитування.Відповідний законопроект уже зареєстровано у Верховній Раді та незабаром буде розглянуто. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Йдеться не про кредити банків, а про так звані "кредити до зарплати" або мікрокредити, які стали вельми популярними у громадян, особливо під час війни.

"Сьогодні фіксуються надвисокі ціни на ринку мікрокредитування. Денна номінальна ставка може досягати 5% на день, а середня номінальна річна відсоткова ставка – понад 1000% річних", – каже Гетманцев.

Причому понад 1000% річних – це ще дуже скромна оцінка доходів за такими позиками. Насправді з'ясувалося, що такі кредити видають у середньому під 28 671% (!) річних.

Звичайно, якщо позичальник повертає всю суму в строк, то йому доводиться платити лише ті відсотки, які вказані в умовах кредитування (хоч і вони дуже б'ють по гаманцю). Однак не дай Боже позичальнику прострочити дату сплати за кредитом. Тоді відразу приводиться в дію "маховик" надвисоких відсотків і починає розкручуватися з шаленою швидкістю. Таким чином позичальник потрапляє у кредитну кабалу, вирватися з якої практично неможливо.

Що передбачає законопроект

Запропонований законопроект містить низку обмежень у правилах видачі мікрокредитів. Зокрема, ця законодавча ініціатива передбачає:

  • обмеження денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% на день від загального розміру кредиту;
  • заборона кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит;
  • заборона на продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом за ініціативою кредитодавця (продовження терміну користування кредитом має здійснюватися виключно шляхом укладання додаткового договору за домовленістю сторін);
  • зобов'язання кредитодавця передавати інформацію з усіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту в бюро кредитних історій.

Таким чином, позичальники також повинні будуть ставитись до таких позик більш відповідально, оскільки вся інформація про них з'явиться у бюро кредитних історій.

Багато хто з них, відляканий астрономічними відсотками та накрутками, просто перестав повертати борги своїм кредиторам. Таким чином, лише за перший квартал поточного року заборгованість українців перед мікрокредитними організаціями зросла на 663 млн грн, і в сумі досягла 8,7 млрд грн

Доведеться затягнути паски: Українські виробники оголосили кінець ери дешевих продуктів

понеділок, 21 липень 2025, 11:50

Ера дешевих продуктів у світи минає. Особливо це стосується дешевих натуральних фруктів та овочів. Про це сказав президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник, передають Патріоти України. "Я думаю, глобально хочу сказати, що, мабуть, ер...

"Путін, твоя черга настає, Трамп збирається надерти тобі дупу": США планують запровадити тарифи проти трьох країн, які купують нафту в РФ, - сенатор Грем

понеділок, 21 липень 2025, 9:55

Президент США Дональд Трамп збирається ввести тарифи проти країн, які купують російську нафту - Китаю, Бразилії та Індії. Про це в ефірі Fox News заявив сенатор-республіканець Ліндсі Грем, передають Патріоти України. "Трамп збирається накласти мита на...