В Україні готують правила нарахування "другої пенсії": Коли змінять розрахунок виплат

У 2025 році Верховна Рада планує ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію ("другу пенсію"), яка стане доповненням до солідарної системи. Протягом трьох перехідних років внески зберігатимуться у державному фонді, а розмір виплат залежатиме від накопичених коштів на персональних рахунках, передають Патріоти України.

Про терміни впровадження розповів перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк ("Батьківщина") в коментарі ЗМІ. За його словами, відповідні рішення планують ухвалити вже у 2025 році.

Накопичувальна пенсійна система передбачає створення індивідуальних рахунків для кожного працівника. Внески на ці рахунки формуватимуться за трьома джерелами:

  • Роботодавець – частина єдиного соціального внеску (ЄСВ);
  • Держава – у вигляді додаткових коштів;
  • Працівник – за бажанням.

Накопичені кошти залишатимуться власністю громадянина, і їх можна буде інвестувати у фінансові інструменти для захисту від інфляції. У разі смерті власника рахунку ці гроші можуть бути передані у спадок. За словами Цимбалюка, у законопроєкті враховані механізми для забезпечення стабільності системи:

  • у перші три роки накопичувальні внески будуть зберігатися в державному пенсійному фонді, щоб гарантувати захист коштів;
  • згодом людина зможе перейти до приватного фонду, обравши зручний для себе варіант;
  • упродовж перших трьох років внески здійснюватимуть роботодавець, працівник і держава: роботодавець сплачуватиме основну частину, а держава додаватиме 2% внесків із поступовим зменшенням до 1%.

Для уникнення ризиків законопроєкт також передбачає створення фонду гарантування повернення коштів. Солідарна пенсійна система, яка працює в Україні, базується на принципі "загального казана".

Це означає, що внески громадян, котрі працюють, використовуються для виплати пенсій нинішнім пенсіонерам. Проте система стикається з численними викликами:

  • демографічні проблеми: низька народжуваність і високий рівень еміграції призводять до скорочення кількості працюючих, що підтримують солідарну систему;
  • дефіцит бюджету Пенсійного фонду: через зростання кількості пенсіонерів і недостатню кількість внесків;
  • справедливість виплат: поточна система нерідко призводить до різних розмірів пенсій для людей із однаковим стажем і зарплатою через постійні зміни в правилах розрахунку.

Після впровадження нової системи кожен громадянин, що працює, матиме індивідуальний пенсійний рахунок. Накопичені кошти можна буде використати після досягнення пенсійного віку у вигляді:

  • довічної пенсії – виплат до кінця життя;
  • пенсії на визначений строк – виплат протягом обраного періоду.

Ця система забезпечить громадянам прозорість і можливість контролювати власні заощадження. Раніше в Міністерстві соціальної політики повідомляли, що реформа проходитиме у два етапи:

  • зміни у солідарній системі – з 1 липня 2025 року;
  • запуск накопичувального рівня – з 1 січня 2026 року.

У стаж зарахувала навіть навчання в Росії: Суддя підвищила собі пенсію до 365 тис. грн на місяць

середа, 22 січень 2025, 9:08

Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов судді Верховного суду у відставці Галини Канигіної та підвищив їй пенсію до 365 177 грн (з перерахунком у бік збільшення). Раніше Пенсійний фонд, проти якого і подавала позов Канигіна, зменшив її...

В Україні готують правила нарахування "другої пенсії": Коли змінять розрахунок виплат

середа, 22 січень 2025, 8:33

У 2025 році Верховна Рада планує ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію ("другу пенсію"), яка стане доповненням до солідарної системи. Протягом трьох перехідних років внески зберігатимуться у державному фонді, а розмір виплат залежатиме від на...