В Україні миттєво розповсюдилась наймасштабніша схема обману - видурюють від 20 тис. грн, обіцяючи шалені заробітки

В Україні миттєво поширилась схема, яку в банках називають "заробіток в інтернеті". На відміну від вже існуючих способів змусити жертву віддати свої кошти, цього разу злочинці задіяли весь свій арсенал, передають Патріоти України.

Вони побудували справжню піраміду: сотні і тисяч груп набирають "працівників", які виконують завдання і начебто заробляють кошти. Однак в результаті замість заробітку українці втрачають великі суми. В середньому кожна жертва добровільно віддає шахраям близько 20 тис. грн. Про те, як працює схема і що треба знати, щоб не стати жертвою, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як працює схема і що про неї варто знати кожному

Банки, експерти з питань шахрайства та правоохоронці б'ють на сполох. В Україні з'явився новий тип шахрайства, який вражає своїми масштабами. Міжбанківська Асоціація "ЄМА" навіть замовила соціологічне опитування, яке Active Group провели серед повнолітніх українців 2 грудня. Результат – 60,8% українців отримували повідомлення з пропозицією про подібний "заробіток в інтернеті".

Якби серед організаторів схем проводили конкурси на краще шахрайство, цей кейс отримав би всі призи. Організатори поєднали мережевий маркетинг, використали принцип фінансової піраміди та перетворили його в наймасштабнішу схему щонайменше 2023-го року.

"Я помітила цю схему десь в кінці жовтні. В листопаді ми спостерігали справжній бум. Я сама додалась в деякі ці шахрайські групи, масштаби неочікувані. Люди перказують і 250 тис. грн. Це нагадує мені "Гру Кальмара", – розповідає OBOZ.UA заступниця директора ЄМА Олеся Данильченко.

Все починається з пропозицію про роботу в інтернеті. Все просто: лайкай товари, додавай їх в корзину, дивись TikTok та залишай свої лайки і ти отримаєш свій дохід. Зазвичай йдеться про невелику суму (від 30 до 70 грн за виконання одного з подібних завдань). Це учасники схеми першого рівня.

На першому рівні скоріш за все ви витратите тільки свій час і, можливо, навіть встигнете заробити 100-200 грн. Звісно, ці 100-200 грн теж крадені, але про це пізніше. Дуже швидко вам запропонують перейти на "наступний рівень".

Тут, залежно від групи (а їх сотні), вам запропонують:

  • купити товар на велику суму, повернути кошти за товар та отримати 30% заробітку;
  • відкрити депозит на велику суму та отримати 30% заробітку;
  • переказати тисячі гривень на вказані картки та отримати свої кошти назад разом з відсотками.

OBOZ.UA проаналізував шахрайську групу, в якій дають завдання "другого рівня". Десятки "співробітників" групи мають виконати завдання впродовж 30 хвилин після того, як воно з'являється. Таких груп – сотні. Останнє завдання – переказати на вказану картку 26-27 тис. грн. Одразу після оголошення завдання треба переказувати кошти, а потім публікувати повідомлення з отриманими назад сумами. Кошти переводять реальні люди, а ось повідомлення про те, що начебто кошти отримали назад – розміщенно з акаунтів, які нагадують ботів. Фото цих акаунтів зроблені в нетипових для України інтер'єрах, в більшості випадків неможливо розгледіти обличчя на фото.

Жертви схеми самі відправляють свої гроші шахраям. В якийсь момент їм або просто не повертають кошти, замість того, щоб повернути всю суму з відсотками. А інколи повідомляють "про блокування акаунту", а для розблокування треба сплатити десятки тисяч гривень. Ще один варіант – важке завдання пропонують виконати за 1 хвилину, якщо не встигли – гроші забирають.

Таких масштабів ніхто не очікував: українці виявились більш довірливими

"Цю схему у нас (в зверненнях у підтримку) закодовано "заробіток в інтернеті" і лише за зверненнями на підтримку за підсумками листопада біля 3000 клієнтів втратили 65 мільйонів гривень", – написав в своєму Telegram-каналі співзасновник "Монобанку" Олег Гороховський.

Судячи з цифр, що наводить Гороховський, в його банку в середньому кожна жертва схеми втратила 21,6 тис. грн. Олеся Данильченко називає середній розмір збитків в розмірі 20 тис. грн. Обидві цифри – неймовірно високі. Наприклад, в минулому році в середньому кожна жертва інтернет-шахрайства втрачала всього 7,9 тис. грн, тобто в 2,5 рази менше.

Нова хвиля шахрайським схем розрахована на відносно молоду інтернет-аудиторію. Це ті українці, які навряд будуть розмовляти з шахраями по телефону чи взагалі відгукнуться на телефонний дзвінок. Проте вони вірять, що їх лайк в TikTok може коштувати 30 грн, а гроші можна заробляти з повітря. Деякі з жертв шахраїв для виконання останнього завдання знімали кошти зі своєї кредитної картки, оформлювали мікрокредити. Як результат: схема демонструє найвищий "середній чек", а тисячі українців тепер атакують банки з проханнями повернути їм кошти.

Схема настільки масштабна, що українські банки були вимушені розробити алгоритми реагування на участі в такій схемі. Якщо клієнт переводить однакові суми, потім отримує на свою картку більші кошти, знову переводить кошти, банк надсилає повідомлення і попереджає про можливе шахрайство. Але клієнти ігнорують ці повідомлення і продовжують вірити в неймовірні заробітки.

Шансів, щоб повернути кошти, небагато

Банки після скарг про шахрайські дії можуть заморозити картку шахрая (якщо фінансовий моніторинг підтвердить порушення), але повернути кошти жертві без рішення суду буде неможливо. Навіть правоохоронці не зможуть допомогти. "Клієнти самі добровільно переводять свої кошти. Це треба, щоб знайшли шахраїв, щоб за рішенням суду шахраї компенсували ці кошти", – каже Данильченко.

Де саме знаходяться шахраї, зрозуміти буде вкрай складно. Цілком можливо, що це навіть не українці. В повідомленнях, які розміщають шахраї, ймовірно, використали автоматичний переклад. Тому там можна зустріти формулювання "для детальнішої деталі", "якщо у вас мається запитання".

Легше буде знайти тих, хто виконуючи завдання, пересилали отримані в результаті шахрайських дій кошти, пояснює Данильченко. З часом можуть знайти і організаторів схеми. Але поки українці продовжують довіряти шахраєм, погоджуються на нелегальний "заробіток", з'являться і нові схеми.

OBOZ.UA вже детально писав про те, як не стати жертвою обману, намагаючись влаштуватись на роботу. Чи не найголовніші вимоги: доброчесні роботодавці офіційно оформляють своїх співробітників, мають реєстрацію, сплачують податки, працюють над своїм іміджом та мають репутацію.

Джерело: Обозреватель

Польська блокада не заважає експорту зерна з України: У Кабміні озвучили іншу серйозну проблему

понеділок, 4 березень 2024, 19:57

Польська блокада кордону вже не створює для України суттєвих проблем із експортом агропродукції, проти ввезення якої виступають польські фермери. 95% зерна та іншого продовольства транспортується з України через коридор у Чорному морі та дунайські порт...

Зарплати зростають чи знижуються? Стало відомо, в яких сферах українцям працювати найвигідніше

понеділок, 4 березень 2024, 19:55

В Україні зберігається загальна тенденція зростання зарплат, яка розпочалася ще 2023 року. Оплата праці населення, незважаючи на війну та виклики для економіки, продовжує збільшуватися, і середня зарплата українців, як свідчать дані Держстату, становил...