В Україні скасували фіксований курс долара: НБУ оголосив про новий валютний режим

Вже із завтрашнього дня, 3 жовтня, в Україні фактично скасовується фіксований курс долара. Однак країна не переходить до повністю плаваючого курсу. Нова система є "режимом керованої гнучкості обмінного курсу". Офіційна вартість долара в цьому режимі визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ, готівкового курсу зміни не стосуються. Про це повідомляє Національний банк України (НБУ), передають Патріоти України.

"Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму плаваючого курсоутворення, що діяв в Україні до 24.02.2022. При поточному режимі НБУ продовжить ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку і залишатиметься ключовим гравцем на ньому", – йдеться в повідомленні.

Завдяки цьому курс зможе змінюватись в обидві сторони – і зростати, і знижуватися. Зокрема, Нацбанк буде:

  • компенсувати структурний дефіцит валюти;
  • суттєво обмежувати курсові зміни, не допускаючи як значного ослаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.

Новий курс долара для українців: яким буде з 3 жовтня

Курс на тих сегментах ринку, де громадяни можуть купувати та продавати валюту, встановлюватиметься за тими самими правилами, що й останні півтора роки.

Тобто правила встановлення готівкового та карткового курсу залишаться без змін. Саме у цих сегментах ринку купує та продає валюту.

Ці курси вже майже півтора не зафіксовано. За цей час вони як росли, так і знижувалися. Наприклад, у липні цього року курс продажу готівкової валюти знизився нижче за 37,2 грн/дол.

Тепер, швидше за все, скоротиться різниця між готівковим і офіційним курсом. Таку мету офіційно і заявляє НБУ. Регулятор може вжити заходів як збільшення можливостей банків задовольняти попит клієнтів на готівкову валюту, так розширення можливостей клієнтів купувати валюту на готівковому ринку й онлайн.

Чому фіксований курс був небезпечним для України

"Український та світовий досвід свідчить, що тривала фіксація обмінного курсу призводить до виникнення дисбалансів і викликає серйозні проблеми в майбутньому. Це може не тільки послабити економіку та фінансову систему зараз, а й ускладнити відновлення ділової активності на етапі відновлення України", – пояснили в НБУ.

Як приклад, фахівці Нацбанку наводять валютні кризи 2008 і 2014-2015 років, коли національна валюта істотно послаблювалася. Глибина цих криз багато в чому посилювалася через багаторічну фіксацію курсу, пояснюють фахівці. "Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію і значний економічний спад. тим важче було б із нього виходити", – пояснили в НБУ.

"Дуже розраховуємо": У Кабміні розповіли, коли в Україні з'явиться накопичувальна пенсія

понеділок, 11 грудень 2023, 14:56

Уряд підготує всю інфраструктуру для впровадження накопичувальної пенсійної системи до 2025 рок. Однак, якщо війна триватиме, то запустити можна її можна буде лише після перемоги. Про це заявила міністр соціальної політики України Оксана Жолнович в інт...

Українці можуть переплачувати за газ через кількість "прописаних" у квартирі: У "Нафтогазі" розповіли, що робити

понеділок, 11 грудень 2023, 10:30

В Україні в деяких багатоквартирних будинках встановлено один будинковий лічильник на газ. Через те, що кількість зареєстрованих ("прописаних") та тих, хто реально проживає у квартирі, відрізняється, у деяких випадках за газ доводиться переплачувати, ...