В Україні за лічені дні перерахують тарифи: Як зміняться суми у платіжках і що буде далі

Українців з квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті в середньому сім'я платитиме за водопостачання на 30-70 грн на місяць більше. При цьому рішення про зростання цін на електроенергію відстрочили: до 1 травня не підвищуватимуть вартість, передають Патріоти України.

Українцям за кілька днів підвищать тариф на воду. Але дехто вже платить за новими цінами

В Україні в межах "тарифної децентралізації" для водоканалів тарифи затверджує місцева влада. Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) відповідає лише за тарифи у великих підприємствах. В результаті місцеві органи влади підвищують ціни частіше і значно. Це легко пояснюється: щоб комунальне підприємство не збанкрутувало, ціна має як мінімум покривати всі витрати, для цього тарифи необхідно переглядати щонайменше раз на рік.

Є й інше питання: наскільки ефективно працює підприємство, чи всі отримані від споживачів кошти витрачаються за призначенням. Якщо подивитися на структуру тарифу, без перегляду вартості кубометра не обійтися. Різко зросли витрати на електроенергію, зарплати, реагенти та ремонти. А це чотири головні складники у тарифі.

НКРЕКП ще з 1 січня мала підвищити тарифи, але тоді рішення скасували. Офіційна причина: плутанина в документах під час голосування. Хоча при цьому більшість співрозмовників OBOZREVATEL у Кабміні впевнені: це частина політичного рішення – не підвищувати ціни до кінця опалювального сезону.

Отже, тепер комісія має підняти тарифи з 1 квітня, а потім повторно провести підвищення через три місяці – з 1 липня. З повним переліком нових тарифів можна ознайомитись у документі. У середньому підвищення у межах першого етапу (квітневе) становитиме 12,3%, а у другому (липневе) – 14,1%.

Наприклад, у Києві у квітні кубометр води може подорожчати з 30,38 до 38,1 грн, а у липні – до 40,4 грн. Припустимо, якщо сім'я використовує в середньому п'ять кубів, у березні доведеться заплатити за воду 151,9 грн, у квітні – 190,5, а у липні – вже 202 грн. Тобто щомісячна сума у платіжці внаслідок двоетапного подорожчання збільшиться на 50,1 грн.

У Львові зараз кубометр води коштує 25,88 грн, з квітня ціна складе вже 27,9 грн, з липня – 28,62 грн. У результаті в липні за п'ять кубів доведеться платити 143,1 грн, що на 13,7 грн більше за нинішню ціну. Але Львів та Київ – великі міста з відносно невисоким тарифом на воду.

У Дрогобичі вже зараз кожен кубометр холодної води коштує 43,46 грн. У квітні ціна становитиме вже 51,6 грн, а у липні – 57,8 грн за кубометр. Сім'я, яка використовує п'ять кубів води, зараз платить 217,3 грн, а в липні заплатить на 71,7 грн більше – 289 грн.

Обидві суми непорівнянні з витратами на гарячу воду чи опалення. Істотно на економічний стан українців це не вплине, проте дозволить зберегти роботу підприємств. Наприклад, у Дрогобичі в місцевого водоканалу з моменту останнього перерахунку тарифу витрати на електроенергію зросли на 61,15% (тарифи на струм для населення заморозили, а ось для підприємств ціни зросли), на 26% збільшились витрати на зарплати. У такій ситуації є два варіанти: зберегти чинний тариф, і тоді "дірку" в бюджеті комунального підприємства мають компенсувати з державної чи міської скарбниці, або ж підвищити тарифи.

Кабмін ухвалив рішення про тариф на електроенергію: тариф, імовірно, таки підвищать

Кабінет міністрів ухвалив рішення продовжити спеціальні зобов'язання та зберегти чинний тариф на електроенергію до кінця квітня (кінця опалювального сезону). Якби таке рішення не ухвалили, українці мали б платити за електроенергію за ринковими цінами (а вони в рази вищі за чинні).

Кабмін затверджує своєю ухвалою зобов'язання продавати населенню електроенергію за нижчою ціною: якщо витрачати на місяць менше 250 кВт*годин – 1,44 грн, якщо більше – 1,68 грн за кожну кВт*годину. Таке рішення свідчить про те, що тарифи все-таки планують переглянути (інакше спецзобов'язання продовжили не на місяць, а на більш тривалий період).

Офіційно у Кабміні не коментують майбутній тариф. Існують різні експертні оцінки (всі вони зводяться до думки, що тариф потрібно підвищити, але майбутня ціна – скоріше політичне рішення). Раніше OBOZREVATEL писав про те, що в уряді, зокрема, розглядають можливість подорожчання електроенергії до 2,4 грн за кВт*годину.

Однак такий крок підтримують не всі. Наразі Кабмін шукає варіанти, як знайти гроші на відновлення енергомереж та беззбиткову роботу енергетичних підприємств, але при цьому не шокувати українців різким зростанням цін. Можливо, затвердять поетапний перерахунок цін.

"Підвищення має бути, але поки ніхто вам не скаже, яким буде тариф. А якщо і скаже, це може бути неправдою. Рішення ще не ухвалили. Можливо, обійдуться пільговим тарифом у разі споживання до 250 кВт*годин, є якась кількість варіантів, якийсь із них ухвалять", – розповідають співрозмовники в уряді.

Ймовірно, про точний розмір оновленого тарифу можна буде дізнатися вже наприкінці наступного місяця. Найімовірніше, різкого зростання цін очікувати не варто.

Санкції дають про себе знати: Росіяни не можуть купити велосипеди із західних країн, ціни на вітчизняні та китайські зросли на 30%

середа, 31 травень 2023, 10:44

У країні-терористці Росії велосипеди подорожчали на 30%. Ідеться саме про російські та китайські моделі. Західні ж велосипеди взагалі в дефіциті на території РФ, оскільки нових не завозять, а ціни на старі злетіли в 3 рази, передають Патріоти України. ...

Кожен другий пенсіонер не зможе отримати пенсію у 60 років: Як розрахувати і що треба знати

середа, 31 травень 2023, 9:56

В Україні щонайменше кожен другий 60-річний не зможе вийти на пенсію у 60 років уже через 4 роки. Щороку вимоги для виходу на пенсію зростають і з 2028 року вони досягнуть 35 років стажу. Виконати таку норму зможе у кращому разі 50% українців, передают...