В Україні запланована масштабна пенсійна реформа - в меморандумі з МВФ озвучили терміни

В Україні в 2025-му запустять пенсійну реформу, в результаті якої може відбутись скорочення численних спеціальних пенсійних прав, а також будуть посилені механізми підтримки вразливих груп, яка включає консолідацію різних програм соціальної допомоги, передають Патріоти України.

"Влада запустить пенсійну реформу до липня 2025 року, за допомогою якого вони прагнуть запровадити стійку систему...скорочення численних спеціальних пенсійних угод і скорочення юридичних ризиків, пов’язаних з поточною складною пенсійною системою", – зазначають в меморандумі з МВФ.

"Бюджет-2025 відповідає програмним параметрам, але потрібні конкретні кроки у майбутньому для досягнення необхідного фіскального коригування на основі доходів. Бюджет-2025 відкалібрований відповідно до пріоритетів політики України та зобов’язаного фінансування в рамках програми. Будь-які відхилення з бюджету необхідно буде компенсувати шляхом заліку", – зазначається в документі.

Зазначимо, зараз проєкт пенсійної реформи знаходиться на етапі узгодження. Його не ухвалили в уряді та не направили на розгляд в Раду.

Чим нова пенсія після реформи відрізнятиметься від старої

Зараз в Україні для всіх (окрім "спеціальних пенсіонерів" типу прокурорів, суддів, силовиків) пенсію рахують за формулою: стаж у роках множать на 1%, на середню зарплату по країні за три останні роки та на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо у вас є 35 років стажу та все життя ви отримували середню зарплату, на пенсії ви зможете отримати 35% від середньої зарплати за три останні роки (це 4745 грн).

Головна проблема полягає у тому, що середня зарплата за три останні роки через 10 років буде в рази вищою. Щорічна індексація не дозволяє повністю компенсувати таке "застарівання". "Через це сума пенсійної виплати в окремих пенсіонерів може складатися з основного розміру пенсії (страхової пенсії), який становить менш як 10%, а понад 90% суми – з надбавок і доплат, встановлених у різні періоди", – йдеться в пояснювальній записці.

Реформа зачепить всіх українців. Найбільше це вплине на тих, хто вже давно вийшов на заслужений відпочинок. Нова формула матиме такий вигляд:

  • пенсія = базова пенсія + страхова пенсія;
  • базова пенсія = 30% мінімальної зарплати після оподаткування (зараз 6160 грн). Це 1848 грн;
  • страхова пенсія = кількість зароблених балів × 30% × середню зарплату за минулий рік / 4200. З 35 роками стажу та середньою зарплатою це 4292 грн.

Отже, за старою формулою із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна було отримати пенсію у розмірі 4745 грн, а за новою формулою – 6140 грн (4292 + 1848). Але таких пенсій очікувати не варто.

Річ у тому, що коштів на таке підвищення немає. Тому в проєкті закону прописали: "у період по 28 лютого 2030 року застосовується коригуючий коефіцієнт фінансової стійкості, який застосовується при визначенні вартості одного бала з дати набуття чинності цим законом та щороку з 1 березня". Тобто поки що пенсії будуть нижчими, щороку уряд має рахувати, на яку пенсію вистачить коштів і, виходячи з цього, встановлювати коефіцієнт. За підрахунками OBOZ.UA, найближчими роками встановлений коефіцієнт має фактично "прирівняти" стару та нову формулу.

Варто знати: У НБУ повідомили про режим роботи банківської системи на новорічні свята

понеділок, 23 грудень 2024, 10:55

Національний банк України затвердив регламент роботи системи електронних платежів (СЕП) та порядок роботи банківської системи в період завершення 2024 року та на початку 2025 року. Про це повідомила пресслужба НБУ, передають Патріоти України. "У цей пе...

Частині пенсіонерів дозволять не платити за комунальні послуги: Кого стосується

понеділок, 23 грудень 2024, 9:32

В Кабміні пообіцяли не тільки «дотягувати» рівень пенсії до більш-менш пристойного рівня, але й допомогти частині пенсіонерів, дозволивши їм не сплачувати комунальні послуги. Про цей йдеться, зокрема, в постанові Кабінету Міністрів України «Про затверд...