Основною причиною поточного інфляційного сплеску є рекордно висока температура та посуха влітку й восени 2024 року. Про це розповів директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський у колонці для "РБК-Україна", передають Патріоти України.
Він пояснив, що температурні рекорди привели до скорочення врожаю овочів майже на 1/5, а відповідно – і до значного зростання їхньої вартості. Ціни на овочі вже зрівнялися у вартості з відповідною імпортованою продукцією, каже Лепушинський.
Ще один чинник – зростання внутрішніх цін на зерно через нижчі врожаї та їхню недооціненість в попередні періоди. Це призвело до здорожчання продукції тваринництва через вищі витрати на корми. Збільшення вартості продовольчої сировини, а також подальше зростання виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці стимулювали швидше зростання цін на оброблені продукти харчування. Крім того, зростання реальних зарплат минулого року вплинуло на пожвавлення попиту.
"Також на цінах позначилася девальвація гривні, яка відбулася в попередні періоди. Однак в останні місяці, попри певну девальвацію гривні відносно долара, в цілому курсова динаміка стримувала інфляцію. Причина в тому, що для українського імпорту значно важливіші інші валюти, зокрема євро, відносно якого гривня з осені зміцнювалася", – пише Лепушинський.
За розрахунками НБУ та за підтвердженням банків, обмеження карткових переказів торкнуться менш ніж 1% українців. Про це розповіла перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова в інтервʼю "Ми – Україна", Патріоти України. "Якщо говорити про ці обмеж...
Ціни на яблука в Україні зросли на 85-90% порівняно з минулим роком: зараз їх вартість на ринку коливається від 25 до 35 грн/кг залежно від сорту. Очікується, що вартість залишатиметься високою до весни, коли на ринок надійдуть імпортні поставки, перед...