Основною причиною поточного інфляційного сплеску є рекордно висока температура та посуха влітку й восени 2024 року. Про це розповів директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський у колонці для "РБК-Україна", передають Патріоти України.
Він пояснив, що температурні рекорди привели до скорочення врожаю овочів майже на 1/5, а відповідно – і до значного зростання їхньої вартості. Ціни на овочі вже зрівнялися у вартості з відповідною імпортованою продукцією, каже Лепушинський.
Ще один чинник – зростання внутрішніх цін на зерно через нижчі врожаї та їхню недооціненість в попередні періоди. Це призвело до здорожчання продукції тваринництва через вищі витрати на корми. Збільшення вартості продовольчої сировини, а також подальше зростання виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці стимулювали швидше зростання цін на оброблені продукти харчування. Крім того, зростання реальних зарплат минулого року вплинуло на пожвавлення попиту.
"Також на цінах позначилася девальвація гривні, яка відбулася в попередні періоди. Однак в останні місяці, попри певну девальвацію гривні відносно долара, в цілому курсова динаміка стримувала інфляцію. Причина в тому, що для українського імпорту значно важливіші інші валюти, зокрема євро, відносно якого гривня з осені зміцнювалася", – пише Лепушинський.
З 1 березня проіндексують пенсії практично для всіх українців на заслуженому відпочинку. У проекті бюджету ПФУ передбачено індексацію на рівні 10%, при цьому за останніми підрахунками експертів вона може становити понад 11%. Про це йдеться у матеріалі ...
Балаклійський районний суд Харківської області зобов'язав місцеву жительку заплатити "Харківгазу" 115,8 тис. грн через пошкоджену пломбу на лічильнику. Жінка отримала будинок у спадок, а під час перевірки представники оператора виявили порушення. Про ц...