В Україні до 2022 року 40% ринку чаю займали компанії із російськими кінцевими бенефіціарними власниками. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну такий чай зник із прилавків в Україні, але тепер він з'явився знову - під новими брендами (Sherlock Secrets, Tea Moments, "Трипільське сонце", "Чайна родина") або у підпільному продажу. Про це йдеться у розслідуванні ЕП. Мова йде про дві основні компанії, які працювали в Україні до війни, - "Орімі Україна" та "Компанія май Україна", передають Патріоти України
Перша випускала чаї під брендами Greenfield, TESS, "Принцеса Нурі", "Принцеса Канді", "Принцеса Гіта" та "Принцеса Ява", а також кави Jardin, Piazza del Caffe та "Жокей". Друга фірма виробляла чаї "Майский", "Лисма", Curtis, Richard та каву Coffesso.
"Орімі Україна" стала "ТС трейд" і продає чаї на "сірому" ринку
У 2022 році за поданням прокуратури Подільський районний суд Києва заарештував рахунки "Орімі України", а розміщені на них 52 млн грн у січні 2023 року передав ЗСУ. У грудні 2022 року АМКУ також оштрафував компанію на 80 млн грн за приховування інформації про родинні зв'язки: "Орімі Україна" – це "дочка" російської "Орими трейд" росіян Сергія Касьяненка та Олександра Євневича. Українська компанія через Кіпр записана на громадянку Великобританії Вероніку Касьяненка. Тоді ж ТОВ "Орімі Україна" змінило назву на ТОВ "ТС трейд". А ось кінцеві бенефіціари, керівництво, адреса підприємства та виробничі потужності залишилися незмінними.
І ось, у лютому 2024 року Солом'янський районний суд Києва зняв арешт із майна "ТС трейд", накладений у квітні 2022 року. У судовій ухвалі зазначено, що бенефіціарами компанії через кіпрську Rimexo Limited є громадянин Німеччини Дмитро Гориловський та громадянин України Андрій Тульєв.
Як повідомили розслідувачі, завод з виробництва Greenfield та "Принцес" продовжує працювати. "Ми бачимо, що вони продовжують замовляти упаковку у друкарнях", – зазначило джерело видання. У той же час офіційний сайт "ТС трейд" не працює, а за вказаними в реєстрах телефонами компанії ніхто не відповідає.
Журналіст з'їздив до Требухова під Броварами (Київська область) та переконався, що у приміщенні фабрики "ТС трейд" світяться вікна, на території припарковані авто, а біля пропускного пункту стоять велосипеди співробітників. Те, що фабрика працює, підтверджують місцеві жителі.
"Наступним кроком був пошук місць продажу чаїв з популярними назвами. На полицях національних торгових мереж продукція "Орімі" не продається з весни 2022 року", – йдеться у розслідуванні. Проте на Волинській потовій базі у Києві (відомий центр "сірої" торгівлі продуктами) журналісти виявили упаковки чаю Greenfield, TESS та Princess Noori.На упаковках було вказано виробник – ТОВ "ТС трейд", село Требухів. Дата випуску – листопад та грудень 2023 року. За словами продавщиць, після початку війни постачальники зупинили поставки цього чаю, але в 2023 році вони відновилися.За даними Youcontrol, виторг "ТС трейд" (колишня "Орімі Україна") у 2023 році склав 448 млн грн. У 2021 році цифра була вчетверо більшою: 1,6 млрд грн. Джерело на ринку розповіло, що у 2022 році "Орімі Україна" втратила лідерство в галузі, тримаючи 7% ринку. У другій половині 2023 року "ТС Трейд" почала знову відвантажувати чай у всіх регіонах країни", – зазначили розслідувачі.
"Більшість великих національних рітейлерів відмовилися брати цю продукцію, але багато регіональних мереж та дистриб'юторів відновили співпрацю з "ТС Трейд". Зараз ця продукція продається і купується вільно по всій Україні у значних обсягах, не завжди прозоро, тому назвати частку ринку на сьогоднішній день немає можливості", – зазначив співрозмовник видання.
"Компанія май Україна" обзавелася новими брендами
"Компанія травень Україна" росіянина Ігоря Лисиненка ще у квітні 2022 року отримала нову назву - ТОВ "Трипільське сонце", нового бенефіціара (Карлен Степанян через вірменську компанію "Кочари інтернейшнл"). У результаті підприємство продовжило випускати чай під новими брендами.
При цьому адреса виробничих потужностей (Обухів) та головний бухгалтер у фірми не змінилися. Виторг "Компанії травень України" у 2021 році склав 540 млн грн, а "Трипільського сонця" у 2023 році – 315 млн грн.
На полицях супермаркетів продукція продається під брендами Sherlock Secrets, Tea Moments, "Трипільське сонце", "Чайна родина". Крім того, на потужностях ТОВ "Трипільське сонце" виготовляються чаї для власних торгових марок супермаркетів, зокрема, "Своя лінія" та "Розумний вибір" для АТБ.
За словами учасників ринку, частка компанії "Трипільське сонце" на ринку становить 8%, за розрахунками другого джерела – 5-6%. "Сталося суто формальне перейменування компанії, вона працює так само, як і до вторгнення. У всьому іншому - ситуація така ж, як і з "ТС Трейд", – уточнила людина, ознайомлена зі станом справ у компанії.Журналісти звернулися із запитом до ТОВ "Трипільське сонце", проте на момент публікації розслідування відповіді не було. Голова АРМА Олена Дума та представник Мін'юсту надали щодо "Компанії травень України" та щодо "ТС трейду" аналогічні відповіді: звернення прокурора не надходили, РНБО пропозицій щодо введення санкцій не отримувала.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....