За майже 2 роки повномасштабної війни Росія витратила половину грошей з Фонду національного добробуту (ФНБ) – головного джерела ресурсів "на чорний день". За підсумками 2023 року, з ФНБ було витрачено майже 4 трлн рублів – і тепер у його так званій ліквідній частині (накопичення у валюті та золоті, які легко витратити у разі потреби) залишилося лише 5 трильйонів.
Водночас, до складу фонду входить ще й неліквідна частина. І загалом, за даними росЗМІ, загальна наповненість ФНБ зменшилася на 12%, до 12 трлн рублів. Втім, неліквідну частину, яка перевищує ліквідну, держава може лише інвестувати, тож влити ці гроші в економіку не вийде.
"На сайті Мінфіну сказано, що стратегія фонду консервативна, а вкладення орієнтовані на довгостроковий дохід. Але насправді останніми роками Мінфін просто рятує стратегічні підприємства, які з тих чи інших причин опинилися у тяжкій ситуації", – пояснили аналітики.
При цьому вони наголосили: через розв'язану нею війну російській владі довелося змінити правила наповнення ФНБ, який спочатку був покликаний знизити залежність російської економіки від цін на сировину. Так, за задумом:
Однак після вторгнення в Україну і введення санкцій на російську нафту, ціна стала надто схильною до різких коливань вартості. Також став менш передбачуваним курс рубля. В підсумку:
Чому в Росії ставати менше грошей на "чорний день"
Як пояснили аналітики, під час першої половини 2023 року російська нафта торгувалася зі знижкою стосовно інших марок, курс рубля був відносно міцним, тому необхідні обсяги не добиралися – і валюту з ФНБ продавали. Проте влітку ситуація змінилася: ціни підросли, рубль ослаб – і влада була готова нарешті поповнювати "кубишку".
"Але після заколоту Пригожина курс долара злетів до 100 рублів. І додатковий попит на валюту ще більше прискорив би девальвацію, тому ФНБ не поповнювався", – розповіли вони.
Водночас, через необхідність фінансувати дорогу війну – "статті "Національна оборона" та "Національна безпека" зросли на 60% порівняно з 2021-м" – витрати бюджету перевищили встановлену законом норму на 3 трлн рублів. Крім того, вище прогнозованого виявився й бюджетний дефіцит.
При цьому збирання нових вигаданих податків та сприятлива ситуація з ненафтогазовими надходженнями не змогли виправити ситуацію – і в грудні Мінфін РФ:
"Як наслідок, ліквідна частина ФНБ скоротилася до 5 трлн рублів, хоча до початку війни становила майже 9 трильйонів. На нову кризу масштабу 2020 або 2022 року цієї суми вже не вистачить", – констатували аналітики.
У Росії закінчуються гроші "на чорний день"?
Втім, зазначається, ФНБ – "це лише частина російських резервів". Тому стверджувати, що в Росія закінчуються гроші "на чорний день" некоректно. Проте щодо майбутнього фонду справді є чимало сумнівів.
"Формально, якщо зберегти ті ж темпи видатків, ліквідну частину фонду буде вичерпано вже в 2025 році. ... Після виборів [президента РФ у березні-2024] експерти чекають нових санкцій і, як наслідок, проблем для економіки, які можуть вимагати нових раундів фінансування", – резюмували аналітики.
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...