"Все пропало!": Вивід капіталу з Росії набуває лавиноподібного характеру

За підсумками першого кварталу чистий вивіз капіталу приватним сектором збільшився в 1,6 рази, до 25,2 млрд доларів
Долари тікають із Росії. Ілюстрація: соцмережі.

Відтік капіталу з Росії продовжує прискорюватися, незважаючи на майже різке скорочення виплат за зовнішнім боргом і рекордне за півтора року «паломництво» іноземних інвесторів в боргові папери уряду РФ, повідомляють Патріоти України.

За підсумками першого кварталу чистий вивіз капіталу приватним сектором збільшився в 1,6 рази, до 25,2 млрд доларів, повідомив ЦБ РФ в оперативній оцінці платіжного балансу. За три місяці з країни пішло більше, ніж Центробанк закладав в початковий прогноз на весь 2019 рік: в грудні він становив 20 млрд доларів, але в березні був підвищений до 35 млрд.

Квартальний відтік «з'їв» 78% валютного прибутку російської економіки, яка виросла з 30 до 32,8 млрд доларів - в таку суму регулятор оцінив профіцит платіжного балансу (різницю між основними потоками в країну і з неї).
Структура відтоку при цьому змінилася радикально. В останні 4 роки його створювали головним чином операції з погашення зовнішнього боргу, які проводили банки і компанії, що потрапили під санкції. Але в цьому році графік платежів став значно м'якше - за квартал іноземним кредиторам треба було повернути 13 млрд доларів. Це втричі менше, ніж у четвертому кварталі, і вдвічі менше, ніж сума за той же період минулого року, вказує провідний експерт «Центру розвитку» ВШЕ Сергій Пухов.
На цей раз три чверті відтоку - 18,6 млрд доларів - прийшлися на боргові операції російських корпорацій, зазначає аналітик Райффайзенбанку Денис Поривай. Це виручка, яку експортери отримали за продаж сировини за кордон, але з якоїсь причини відмовилися заводити на рахунки в РФ. Сюди ж відноситься прибуток, отриманий в Росії, але виведена за межі російської фінансової системи, перераховує він.
По суті, оголосивши дедоларизацію банків і почавши скупку валюти на ринку на всі доходи бюджету від цін на нафту вище 40 доларів за барель, держава замкнула доларові потоки на себе. Грубо кажучи, ввозиться лише той обсяг валюти, який необхідний, щоб задовольнити попит Мінфіну, який скупає по 4-6 млрд доларів в місяць, зазначає Поривай.
Це призводить до того, що рубль не може істотно зміцнитися слідом за нафтою, а у російських споживачів скорочуються можливості купувати закордонні товари: обсяги імпорту за перший квартал скоротилися на 2,7% рік до року. Те, що відбувається, подається як перемога над прив'язкою рубля до цін на нафту. І хоча кореляція дійсно знизилася, за фактом це означає, що зростає залежність валютного ринку від потоків іноземного спекулятивного капіталу, вказує економіст ING Дмитро Долгін.
За перший квартал нерезиденти вклали 4,5 млрд доларів в облігації федеральної позики і ще 3 млрд - в євробонди, які Мінфін розмістив в березні. Цей приплив валюти і забезпечив зростання рубля на 6%, говорить Долгін.
У найближчі два квартали динаміка рубля буде все сильніше залежати від глобального апетиту до ризику і специфічного ставлення до російського ринку, головним чином у зв'язку з санкціями - це означає, що після спокійного першого кварталу волатильність курсу може вирости, попереджає Долгін.

Перерахунок тарифів на світло: Коли українців чекає підвищення

п’ятниця, 31 березень 2023, 11:25

Пільговий період цін на електроенергію повинен був завершитись 1 квітня. В уряді було розглянуто понад 10 сценаріїв зміни тарифу. Зараз в Україні для побутових споживачів діють два тарифи, які залежать від кількості спожитих кіловатів, передають Патріо...

Долар знецінюється: Українцям повідомили, у яких валютах краще зберігати заощадження

п’ятниця, 31 березень 2023, 10:56

В Україні стрімко знижується курс долара, незважаючи на побоювання аналітиків щодо зворотного. Названо валюти, в яких краще зберігати заощадження в умовах нестабільної економіки. передають Патріоти України. Відзначено, що все залежатиме від дій Федерал...