"Загнали" на найгірші роботи: ЗМІ розповіли, як країна ЄС використовує працю біженців з України

Українські біженці в Чехії стали ключовою частиною ринку праці, але здебільшого зайняті на низькооплачуваних і важких посадах, що не відповідають їхній освіті. Через мовні, бюрократичні та соціальні бар’єри вони залишаються вразливими до трудової експлуатації, а система посередництва лише посилює залежність і нерівність. Про це повідомляє інтернет-видання Чеського радіо iRozhlas.cz. З початком повномасштабної війни Росії проти України Чехія стала одним із головних напрямів для українських біженців, передають Патріоти України.

За короткий термін кількість іноземців у країні зросла до рекордного рівня – майже мільйон при загальному населенні в 11 мільйонів. Найбільшу частку серед них становлять українські біженці, які отримали тимчасовий захист. З одного боку, вони допомогли втримати чеську економіку у складний період. З іншого – стали вразливою категорією працівників, що часто опиняються на нижчих щаблях ринку праці.

Попри високий попит на робочу силу, більшість українців працюють на некваліфікованих і фізично важких посадах: будівництво, прибирання, догляд за літніми людьми, вантажні перевезення. Навіть ті, хто має вищу освіту, змушені погоджуватись на роботу, яка не відповідає їхній кваліфікації. Експерти пояснюють це комплексом причин, серед яких мовний бар'єр, тривалі процедури визнання дипломів, складна бюрократія, а також тим, що ринку потрібна дешева робоча сила.

Чехія є однією з небагатьох країн ЄС, де рівень працевлаштованості серед громадян країн не з ЄС вищий, ніж серед самих чехів. Але водночас ця статистика оманлива, адже більшість мігрантів працюють у секторах із найнижчою оплатою і найгіршими умовами. Дослідники з Карлового університету констатують, що ринок праці в Чехії функціонує за рахунок імпорту недорогих, фізично витривалих працівників.

Особливе занепокоєння викликає повернення до старих схем 1990-х років – так званих "посередників", які організовують для українців роботу, житло, логістику. На ділі це часто перетворюється на трудову експлуатацію, адже людям платять мізер, забирають частину зарплати, тримають в ізольованих умовах без медичного та соціального захисту. Правозахисні організації, як-от Diakonie Západ, фіксують випадки штрафів за "неправильне взуття", погроз, затримок виплат і проживання у непридатних умовах.

Нині ця система не лише принижує гідність українців, а й гальмує їхню інтеграцію в чеське суспільство. І хоча чеська держава декларує готовність допомагати, на практиці українські біженці залишаються дешевою і зручною робочою силою без перспектив.

Німеччина запустила власне виробництво ракет до Patriot

субота, 12 липень 2025, 20:59

Німеччина нещодавно відкрила власну лінію з виробництва ракет для систем протиповітряної оборони Patriot і потенційно, у майбутньому, зможе надавати їх Україні. Про це на брифінгу у Києві сказав глава спеціального штабу з питань України в міністерстві ...

Дошкульний удар по шлунку і гаманцю українців!: Названо продукт харчування, який подорожчав найсильніше

субота, 12 липень 2025, 17:54

В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...