Заморозки дадуть про себе знати! В Україні назріває дефіцит популярних продуктів

Третя хвиля весняних заморозків завдала удару по садах України, що загрожує зниженням врожаю кісточкових фруктів і суниці, а остаточні наслідки для врожаю яблук стануть відомі лише наприкінці травня. Очікується зростання імпорту фруктів і підвищення залежності внутрішнього ринку від закордонної продукції, що вплине на вартість для кінцевого споживача. Про це повідомляють аналітики EastFruit. Весна 2025 року стала справжнім випробуванням для українських садівників,, передають Патріоти України.

Ніч із 27 на 28 квітня принесла третю поспіль хвилю заморозків, яка відрізнялася від попередніх силою та масштабами ураження. За словами експертів, якщо раніше постраждали переважно ранні сади та ніжні культури, то тепер під загрозою опинилися навіть стійкі яблуневі та грушеві сади.

Температурні показники різнилися не лише між регіонами, але й на рівні окремих ділянок місцевості. У низинах температура подекуди опускалася до -5-6 °C, що могло серйозно зашкодити квітучим саджанцям. Водночас на пагорбах температура була вищою на 3-4 °C, що рятувало частину врожаю від критичних наслідків.

Найбільше постраждала Вінницька область, яка за словами аналітиків є серцем українського садівництва. З огляду на близькість до кордону, аналогічні проблеми зафіксовано і в Молдові. Попри це, більшість фермерів запевняють, що загальні втрати для яблуневих і грушевих садів будуть мінімальними. Проте експерти звертають увагу на можливе зниження якості плодів, особливо їх здатності до тривалого зберігання.

Кісточкові культури, такі як черешня, персик, абрикос і нектарин, які вже пройшли фазу цвітіння, в основному перенесли заморозки без значних пошкоджень. Однак дерева, що ще квітували, можуть зазнати суттєвих втрат. Повідомляється також про певні пошкодження на плантаціях суниці садової.

Фермери застерігають, що загроза весняних заморозків ще не минула. За прогнозами Укргідрометцентру, ризик збережеться до середини травня, що становить особливу небезпеку для садів центральних і західних регіонів України.

Наслідки вже зараз прогнозують значні: очікується зниження врожаю кісточкових фруктів, таких як черешня, персик, нектарин та абрикос. У літній період імпорт цих фруктів до України, ймовірно, зросте – основними постачальниками стануть південні країни ЄС, Туреччина і Центральна Азія. Також передбачається скорочення врожаю літніх сортів малини, тоді як лохина, згідно з попередніми оцінками, значних ушкоджень не зазнала.

Щодо яблук ситуація виглядає поки що стабільною. Попередніх підстав говорити про суттєве зниження врожаю немає, однак точні висновки можна буде зробити лише в другій половині травня, коли вплив усіх хвиль заморозків стане очевидним.

Аграрії також наголошують на вразливості галузі перед погодними ризиками, адже за даними Міністерства аграрної політики, у 2024 році лише 20% садівничих господарств мали доступ до сучасних систем захисту від заморозків, хоча, за оцінками експертів, реальна цифра є ще нижчою. Це робить проблему заморозків надзвичайно актуальною для майбутнього розвитку галузі.

Бережіться! Шахраї в Україні крадуть гроші під виглядом Пенсійного фонду - як працює нова схема

вівторок, 20 травень 2025, 18:30

Шахраї в Україні почали масово дзвонити пенсіонерам, представляючись працівниками Пенсійного фонду. Вони під виглядом перерахунку виплат виманюють дані картки Ощадбанку та SMS-код, після чого списують усі кошти з банківського рахунку, передають Патріот...

Допомогли "друзі"? Підсанкційний російський завод СПГ в Арктиці запустив другу виробничу лінію

вівторок, 20 травень 2025, 15:24

Найновіший завод Росії з виробництва скрапленого природного газу в Арктиці, попри жорсткі обмеження з боку Заходу, запустив роботу другої виробничої лінії. Про це йдеться в матеріалі Bloomberg, передають Патріоти України. Arctic LNG 2, флагманський про...