Коли мова заходить про санкції проти РФ то на перше місце виходять мікросхеми іноземного виробництва, критична залежність від яких глобальна у всьому російському озброєнні, хоча й обходиться використанням цивільних доступних на ринку компонентів.
Але окрім неї є ще одна сфера, де залежність Кремля критична - підшипники. Увагу цій темі приділено у детальному звіті Центру стратегічних і міжнародних досліджень CSIS. Зокрема вказується, що у 2020 році РФ імпортувала підшипників на 419 мільйонів доларів, які використовуються у виробництві будь-яких транспортних засобів та двигунів. При цьому 55% імпорту припадало на Північну Америку та Європу, а найбільшим партнером була Німеччина - 17%.
А загальна залежність РФ від імпорту звичайних підшипників критична, бо мова йде не лише про виробництво військової техніки, починаючи від автомобілів, завершуючи літаками, танками та підводними човнами, а й про потребу для залізничного транспорту. А від останнього вже залежить вся робота російської економіки.
У РФ ця ситуація літом вже викликала певну паніку, й зокрема на російських залізничних дорогах були значно послаблені норми допуску та перевірки для того, щоб не ставити вагони та локомотиви у відстій. А у Кремлі почали говорити, що "причин для паніки немає" та "ситуація під контролем", бо є Китай. При цьому не зняли антидемпінгове мито у 41,5% та ввізне мито у 10% для китайської продукції.
Водночас у CSIS справедливо зазначають, що Китай та інші виробники зі Східної Азії, наприклад у Малайзії, можуть частково закрити потребу у підшипниках. Але ніхто не знімає питання якості, що прямо впливає на надійність техніки. А зі свого боку зазначимо, що західні виробники виробляли й певні типи доволі специфічних виробів так й забезпечували відповідну точність виготовлення.
Тобто додаткова увага саме на тему підшипників у плані введення санкцій та обмеження каналів їх потрапляння до РФ - доволі дієвий метод. Й навіть не маючи жодних ілюзій щодо можливості Кремля обходити санкції та не реалістичність створення "тотальної блокади" такі санкції є важливим елементом протидії РФ.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....