А ви знаєте чому Нідерланди знаходяться нижче рівня моря, але країну при цьому не затоплює?

Нідерланди - європейська країна, 40% території якої розташовані нижче рівня моря, а ще 30% досягають всього 1 метра висоти. 10,5 млн жителів Нідерландів знаходяться під постійним ризиком раптової повені, передають Патріоти України.

Однак чому цього не відбувається? Як голландцям вдалося приборкати неспокійне Північне море?

Північна Атлантида

Проблема регулярних повеней хвилювала голландців з глибокої давнини. Саме слово "Нідерланди" з німецької мови перекладається, як "низинні землі".

У 1212 році штормовий нагін води змив 60 тисяч осіб. У 1219 році жертвами повені стали 36 тисяч осіб, в 1287 році — 50 тисяч. Зникали села, знищувалися рудники та ріллі, вода поглинала цілі міста.

У 1574 році, не маючи можливості відігнати іспанців від міста Лейден, голландці власноруч підірвали дамби та затопили навколишню територію. Маневр коштував жителям Лейдена сотні сільськогосподарських угідь і десятки тисяч жертв від голоду наступного року.

За всю свою історію Голландія то йшла під воду, подібно Атлантиді, то раптом здіймалася вгору, відвойовуючи у моря кілометри морського дна.

Чому території, розташовані нижче рівня моря, не затоплює вода?

Жителі Нідерландів відвойовують свої землі у природи протягом сотень років. Починаючи з XII століття, голландці почали формувати вздовж берегової лінії загороджувальні споруди із землі й піску. Одночасно з'явилися перші дамби, що регулювали рівень води в річках під час припливу і відливу.

Відчутну перемогу в боротьбі з повенями місцеві жителі здобули в 1634 році, коли здогадалися осушувати землі за допомогою насосів на тязі вітряних млинів. З їх допомогою люди почали відкачувати воду з відрізаних від моря заток і озер. Оголене дно перетворювалося в поля і луки — польдери.

У 1933 році уряд Нідерландів за допомогою системи гребель відрізав від Північного моря, а потім осушив затоку Зейдерзее площею 5000 км — це 12,5% від усієї площі сучасної Голландії. Операція отримала назву "проєкт Зейдерзе".

У 1950 році стартував наступний проєкт — «Дельта». За допомогою дамб, шлюзів і штормових бар'єрів голландці перегородили дельту Рейну. Під час негоди шлюзи перекривають великі рукави й відгалуження річки, рятуючи низовини від штормового нагону води з моря. Обидва проєкти визнаються одними з 7 чудес світу сучасного світу.

Невтішні прогнози

На думку вчених, Нідерланди-одна з небагатьох держав, яка може втратити значну частину своєї території протягом поточного століття.

Проблема місцевих жителів в глобальному потеплінні. Рівень моря біля узбережжя Голландії підвищується на 5 мм на рік, причому швидкість цього підвищення постійно збільшується: ще недавно приріст становив 3 мм на рік. За прогнозами дослідників, до середини століття рівень моря підніметься на 40 см, а до 2100 року — на 2 метри.

Навіть з системою дамб і шлюзів підвищення води на 1 метр призведе до втрати 30% території країни. На 2 метри — половини територій. 9 метрів — рівень, при якому під водою сховається вся держава. Правда, в такому випадку змиє не тільки Нідерланди, а й інші країни.

Голландці не впадають у відчай: вони століттями відбивали у водної стихії свої землі, тому планують перебудовувати захисні споруди. Також вони беруть участь у всіх світових програмах по боротьбі з глобальним потеплінням і сподіваються, що до найгіршого сценарію — повеней і масштабного затоплення, вони не дійдуть.

Варто знати! Чому не слід прати в пральній машині за температури 40 градусів

середа, 29 травень 2024, 18:57

Хоча може здатися, що прання за 40 градусів економне, а також не пошкоджує більшість тканин, насправді, запускати цей популярний серед українців режим в пральній машині не варто. Наші бабусі та мами часто повторювали одне старе правило: делікатну і зле...

А ви це знали? Що краще, випити фреш чи з’їсти фрукт

середа, 29 травень 2024, 18:44

Хоча соки можуть стати зручним джерелом вітамінів і рослинних хімічних речовин, їм все ж не вистачає харчових волокон та інших поживних речовин, які містяться в шкірці та м’якоті цілих фруктів. Коли приходить час обирати між склянкою фруктового соку та...