Бачив кожен: Які сни найчастіше повторюються і що їх викликає

Якщо обговорити з близькими свої сни, можна помітити, що людей об’єднують сюжети кошмарів, які вони бачать. І деякі з них не просто приходять до нас ночами, але і регулярно повторюються, передають Патріоти України.

Видання Real Simple спробувало дізнатись, чи існує наукове пояснення явищу повторюваних снів. І чи можна запобігти їх появі.

Що таке повторювані сни?

За словами психіатра Паули Фрідман, не існує певної частоти, після якої сон можна офіційно вважати повторюваним. Якщо ви бачите один і той же або дуже схожий кошмар кілька разів, це саме такий сон.

Нерідко різних людей бентежать однакові сюжети повторюваних снів. До них належать:

  • падіння;
  • погоні та переслідування;
  • повернення до школи – булінг, іспити, тощо;
  • смерть близьких;
  • публічне оголення;
  • власна смерть.

Згідно з дослідженням фондом Amerisleep, яке було проведене у жовтні 2023 року, від 60 до 75 відсотків американців бачать сни, що повторюються. Більшість із них пов’язані саме з цими темами. Вони можуть відрізнятись обставинами та конкретними нюансами сюжету, але основні мотиви здебільшого саме такі.

Що викликає повторювані сни?

Дослідники припускають, що такі нічні видіння можуть виникати з різних причин, в основі яких, як правило, лежать негативні емоції. "Наприклад, якщо людина відчуває провину за щось або турбується про конкретні стосунки, які вона має, це може проявитися уві сні", — пояснює Фрідман. Також за її словами, спричиняти подібні кошмари можуть пережиті в минулому травматичні події – аварії, стихійні лиха, досвід жорстокого поводження або насильства.

Призводять до повторюваних снів також наші страхи та тривоги. Наснитись дещо подібне може, якщо переглянути на ніч відповідний контент чи поговорити з кимось на певні теми. Ці типи снів можуть виникати у людей, які довгий час уникають якоїсь проблеми, завдання, взаємодії чи емоції. Або навпаки – у людей, які приділяють певним справам, людям чи емоціям дуже багато часу та сил.

Що означають повторювані сни?

Фрідман твердить, що не існує універсального способу трактувати повторювані кошмари. Розбиратись потрібно із кожним конкретним випадком окремо. "Це може бути способом людини подати сигнал про те, що настав час опрацювати травму або фактор стримування", – переконує вона.

До того ж психіатр вказує на те, що часом такі сним можуть абсолютно нічого не означати. "Іноді сни – це просто випадкові фрагменти інформації, отримані з того, що ви почули по радіо, побачили в засобах масової інформації або з чим зіткнулися протягом дня, і які насправді взагалі не мають більш глибокого значення", – каже Фрідман. Часом те, що ми бачимо, коли спимо, є інформаційним шумом, який не має жодних причин. Хоча часом це і спосіб нашої підсвідомості подати нам певний сигнал.

Як уникнути повторюваних снів?

Основною порадою, яку дала експертка людям, що страждають від повторюваних снів, є порада звернутись до фахівця з галузі психічного здоров’я. "Якщо ваші сни сигналізують про те, що ви, можливо, уникаєте певних емоцій, ситуацій або тем, терапія може допомогти вам звернутися до цих тем, поки ви не спите, щоб, можливо, вони не турбували вас під час сну", – сказала Фрідман.

Вона також порадила вести щоденник снів. Записувати у нього свої сни, а також основні життєві події. Так ви можете вловити зв’язок між ними і навіть чітко встановити, що саме викликає у вас повторювані сни.

Тим же, хто прокидається серед ночі, потривожений таким кошмаром, Фрідман порадила вправу на завершення. Поки ви не заснули знову, придумайте або уявіть мирне, та позитивне вирішення ситуації, що вам наснилась.

Буде танути в роті! Секрети, які дозволять приготувати найніжніший гуляш

п’ятниця, 23 лютий 2024, 11:15

Обсмажте шматочки м'яса на сильному вогні протягом кількох хвилин, щоб утворилася скоринка. Це "запечатає" соки всередині м'яса, тому воно залишиться м'яким і соковитим, передають Патріоти України. Для свинини підійде будь-яка рослинна олія. Для ялович...

З таким тістом пельмені будуть найсмачнішими - секрет в одному компоненті

п’ятниця, 23 лютий 2024, 10:09

Пельмені потребують затрат часу, але вони неймовірно смачні. Мало хто зможе відмовитися від порції з ними. Переважно роблять акцент на фарші, а тісто роблять прісним. Але є кулінарний секрет покращення смаку. Пельмені будуть збирати найкращі слова вдяч...