День святого Дмитра: Народні прикмети на 8 листопада, що не можна робити та яку молитву читати великомученику, котрого здавна дуже вшановують в Україні

Димитрій Солунський. Мозаїка Михайлівського Золотоверхого собору, початок 12 ст.

8 листопада християни західного та східного обрядів відзначають День святого Дмитра або Дмитрів день, як його традиційно іменують в народі. Цього дня церква вшановує пам'ять римського священномученика Дмитра Солунського. Тезки святого святкують День ангела Дмитра.

У Дмитрів день вірянам варто помолитися святому Дмитру. Вважається, що святий угодник обов'язково дасть благословення і захистить від бід.

Солунський народився в поважній римській родині за часів гонінь на християн. Його батько служив імператору-язичнику, але вірив в Бога. Сина хрестив таємно вдома. Коли батько помер, Дмитро посів його місце при дворі. Він відкрив свою віру суспільству і залучив до християнства багатьох римлян.

Імператор після повернення з війни дізнався про це і наказав стратити святого. Інші віряни знайшли тіло мученика і гідно поховали. А один з християн взяв перстень і частину одягу Дмитра. За допомогою цих предметів створили багато чудес.

Мощі святого зберігаються в православному храмі в місті Салоніки, в Греції. Іноді ці мощі мироточать. Святий був добре відомий в Київській Русі. Йому присвятили великокняжий Дмитрівський монастир у Києві, який зараз називається Михайлівський Золотоверхий.

Звичаї і традиції на свято

Наші предки вважали День Дмитра закінченням всіх землеробських робіт і переходом на зимовий спосіб життя.

На день Дмитра збиралися за столом всією сім'єю. На стіл обов'язково ставили млинці як символ закінчення жнив. Перший млинець давали найстаршим членам сім'ї. Якщо вони вже померли, то залишали млинець підвіконні і не їли. Також часто готували пироги і коржі, варили кисіль.

У народі на Дмитрів день склалася традиція поминати покійних близьких, відвідувати їх могили і молитися в церкві за упокій душ померлих. Хоча в церковному календарі поминанню присвячена Дмитрівська батьківська субота. Для покійних в домі ставили миску води, щоб вони могли вмитися.

Фактор, про який забувають кулінари: Чому пліснявіє варення в банках

вівторок, 3 жовтень 2023, 11:12

Смачне варення - улюблена заготівля багатьох. Взимку так чудово відкрити баночку і поласувати разом з тоненькими млинцями або просто з хлібом, передають Патріоти України. Але кожен хоч раз стикався з такою проблемою, як цвіль у варення. Не всі одразу ...

Знак згори або просто сіла батарейка: Що означає, коли годинник зупинився

вівторок, 3 жовтень 2023, 10:52

Зупинка годинника може мати кілька різних інтерпретацій та значень, залежно від контексту та ситуації, а також особистих переконань його власника. У цій публікації УНІАН зібрав найпоширеніші відповіді, що означає, коли годинник зупинився, і всі відомі ...