Лайфхак від юриста: Як не стати жертвою квартирних аферистів

"Ринок нерухомості - золота жила для шахраїв, адже житлові квадратні метри завжди в ціні та користуються попитом серед населення. Існують ризики придбання квартири на стадії будівництва, так і на "вторинці". Як убезпечити себе під час здійснення операцій з нерухомістю та не втрапити на гачок аферистів?" - пише у своєму блозі Василь Ковальчук, передають Патріоти України, і продовжує:

"Перевіряємо документи "під мікроскопом"

Якщо ви купуєте квартиру в новобудові або незавершеному будівництві, обов’язково перевірте наявність в забудовника основного документу – дозволу на виконання будівельних робіт, який видає Державна архітектурно-будівельна інспекція ( https://dabi.gov.ua/declarate/list.php ). Якщо дозвіл на будівництво відсутній, інвестувати в проект дуже ризиковано, навіть за умови, якщо забудовник обіцяє, що документи будуть отримані найближчим часом.

Окрім інформації на офіційному сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції, доцільно також перевірити репутацію забудовника через веб-портал "Судова влада України" ( https://court.gov.ua/fair/ ) на предмет наявності судових спорів, стороною яких виступає забудовник.

При покупці об’єкту незавершеного будівництва особливу увагу слід звертати на договір. Він обов’язково повинен містити терміни закінчення будівництва та здачі будинку в експлуатацію, а також умови про відповідальність забудовника та підстави для розірвання договору і повернення грошей.

Обережно: арештоване майно

Занадто ризикованим також є придбання нерухомості на торгах арештованим або конфіскованим майном. Такі операції часто супроводжуються в подальшому тривалими судовими оскарженнями з боку попередніх власників або інших заінтересованих осіб.

Убезпечуємо ризики "вторинки"

Якщо купуєте житло в особи, яка діє за довіреністю від імені продавця, доцільно вимагати присутності реального власника житла або спробувати зв'язатися з останнім та особисто переконатися, чи дійсно видавав він довіреність на продаж свого майна. Адже підробка довіреності – один з найпоширеніших видів шахрайства.

Загалом, підробка документів – досить популярна схема серед шахраїв. Технічні можливості сьогодні дозволяють підробити практично будь-який документ – паспорт, довіреність, документ, що посвідчує право власності тощо. Окрім того, нерідко зловмисники використовують фальшиві печатки державних реєстраторів, нотаріусів і навіть судів.

Тому завжди ретельно перевіряйте оригінали документів власника квартири: паспорт, картку платника податків (ідентифікаційний код), документ, що підтверджує право власності на житло, звертайте увагу на форму власності та кількість власників. Для перевірки документів власника (продавця) скористайтесь онлайн-сервісом Державної міграційної служби України "Перевірка недійсних документів" ( https://nd.dmsu.gov.ua/ ).

Контролювати стан майна через онлайн-ресурси

Перед будь-якою операцією з нерухомості перевіряйте правовий режим об’єкту нерухомого майна через сайт Міністерства юстиції України шляхом отримання інформаційної довідки з Реєстру речових прав ( https://kap.minjust.gov.ua/services/rrpinstruction ). Така довідка містить усі актуальні відомості про речові права, зареєстровані в Державному реєстрі прав на дату її замовлення. Отримати довідку легко та швидко, всі необхідні дані відображаються миттєво після виконання кількох нескладних алгоритмів.

Доцільно також скористатися послугою смс-інформування про зміну стану вашого майна "СМС – МАЯК" ( http://smsmayak.com.ua/ ), яка дає можливість оперативно отримати сповіщення про зміну статусу нерухомості та своєчасно звернутись до суду з позовною заявою про скасування проведених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій.

Не поспішайте віддавати гроші

Ніколи не сплачуйте гроші наперед без підписання попереднього договору (договору завдатку). Якщо ж рішення про купівлю вже прийнято, але продавець вимагає завдаток, то обов’язково оформляйте це у вигляді попереднього договору в нотаріуса.

Будьте юридично підкутими

До такої важливої події, як купівля житла, краще ретельно підготуватися теоретично. Зайти за правовою інформацією на довідково-інформаційну платформу правових консультацій WikiLegalAid за адресою https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103. За безоплатною юридичною консультацією можна звернутися до одного з центрів або бюро правової допомоги, адреси та номери телефонів яких можна знайти на сайті системи безоплатної правової допомоги за адресою https://legalaid.gov.ua/ .

Якщо ж ви все-таки втрапили в пастку аферистів – негайно пишіть заяву до поліції або повідомте про це на лінію МВС "102". Чим швидше правоохоронці розпочнуть розшук зловмисника, тим більше шансів розкрити злочин та повернути вам гроші чи майно".

ТОП-5 продуктів, які не варто зберігати в морозильній камері

вівторок, 28 травень 2024, 7:08

При покупці холодильника всі звертають увагу не лише на його зовнішній вигляд та клас споживання електроенергії, а й на розмір морозильної камери. Містка морозильна камера дає можливість запастись продуктами, а також заморожувати ягоди на зиму. Які про...

Народні прикмети на 28 травня. Чому сьогодні не можна сварити дітей та з чим треба бути обережним

вівторок, 28 травень 2024, 7:05

28 травня за новим календарним стилем (10 червня - за старим) - день пам'яті преподобного Микити сповідника, єпископа Халкідонського, прозваний в українського народу Микитою Гусятником. . Цей угодник Божий народився греком у VIII столітті, і з юності ...