Осіннє рівнодення 2022: Коли буде і чому дата цієї події змінюється з року в рік

Початок осені можна відраховувати по-різному. Більшість із нас робить це календарним методом, рахуючи початок сезону від першого дня першого осіннього місяця вересня. Тим часом астрономічна осінь настає дещо пізніше - починається у момент настання рівнодення і триває до зимового сонцестояння, передають Патріоти України.

Втім, легко запам’ятати цю дату не вийде, адже вона змінюється з року в рік. Як пише портал Live Science, найчастіше вона випадає на 22 або 23 вересня. Ба більше, припадає не на день, а на конкретний момент, коли Земля опиняється у певному положенні щодо Сонця. Так цього року осіннє рівнодення настане 23 вересня о 1:04 ночі за київським часом. Відповідно, через зміну часових поясів у майже всій Азії воно при цьому випаде на 22 вересня.

Часові пояси – не єдине джерело плутанини щодо дати рівнодення. Ще більше ускладнює наші календарі те, що осіннє рівнодення може статися будь-коли між 21 і 24 вересня.

Рівнодення та сонцестояння відбуваються не як Новий рік, який настає опівночі 1 січня і мандрує Землею залежно від часового поясу. Вони трапляються в усьому світі одночасно. Отже, о 1:04 цієї п’ятниці Сонце перетне небесний екватор або уявну лінію, яка проєктує земний екватор до космосу. Саме в цей момент Північна та Південна півкулі отримають рівну кількість сонячного світла, а тривалість дня і ночі буде приблизно однаковою по всьому світу. Власне, від цього і утворилось слово "рівнодення".

Варто відзначити, що рівнодення 21 чи 24 вересня трапляється вкрай рідко. Але все ж буває і так. Це трапляється через те, що тривалість календарного року у 365 днів по 24 години на добу не дорівнює часу, протягом якого Земля здійснює повний оберт навколо Сонця. Їй на це потрібно приблизно на чверть доби більше. Для того, щоб компенсувати цей нюанс, були придумані високосні роки, коли у календарі з’являється додатковий день. Ці часові коливання відобразились зокрема і на тому, що дата рівнодення плаває.

Востаннє осіннє рівнодення за універсальним часом припадало на 21 вересня понад тисячу років тому, а останнє рівнодення 24 вересня було у 1931 році, згідно з даними порталу timeanddate.com. Втім, уже цього століття рівнодення випаде на 21 вересня аж двічі – у 2092 та 2096 роках. А от наступне осіннє рівнодення 24 вересня відбудеться аж у 2303 році.

Зима неочікувано повернулась: Що тепер робити з автівкою

середа, 29 березень 2023, 1:00

Похолодання в середині весни не бувають довгими, але неприємностей можуть накоїти чимало. Раптове похолодання після приємного тепла не просто зіпсувало нам весняний настрій. Багато хто з водіїв вже встиг укомплектувати машину по-літньому, і що тепер р...

Коли треба садити картоплю: Яка оптимальна температура і сприятливі дні

вівторок, 28 березень 2023, 18:30

Невдовзі розпочнеться сезон посадки картоплі. Українці вже почали підживлювати ґрунт, вносити добрива та обирати найкращі та найродючіші сорти, щоб восени отримати багатий урожай, передають Патріоти України. Важливо правильно обрати терміни посадки. Є ...