Зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років в Україні наразі є недоречним. Такий вік варто було б знизити лише на два або три роки, хоча він насправді не є головною проблемою мобілізації, адже навіть у встановлених наразі вікових категоріях вона проходить неефективно, зокрема через ухилення чоловіків 25-35 років. Таку думку ексклюзивно для OBOZ.UA висловив військово-політичний оглядач Ігор Левченко. Зокрема, він оцінив заклики знизити призовний вік до 18 років, які лунають з боку Сполучених Штатів Америки, передають Патріоти України.
Чи є сенс мобілізовувати 18-річних юнаків
На питання про те, чи можуть хлопці 18 років бути корисними на полі бою, Ігор Левченко зауважив, що насправді доречніше було б знизити призовний вік тільки на два або три роки.
"Бачите, у нас трохи, скажімо так, маніпулюють цифрою 18, тобто, коли апелюють до позиції американців, яка, скажімо так, не можна сказати, що вона доречна, позиція американців. Але апелюють саме до 18 років. Ми знаємо, що в нас зараз мобілізаційний вік – це 25 років. Якщо виникне потреба його знижувати, то його не обов’язково знижувати до 18, а можна знизити на два роки, на три роки", – сказав він.
Експерт додав: на його думку, нижче 21 року знижувати цей вік недоречно, оскільки невідомо, як довго ще триватиме війна з РФ. Окрім того, 18-річні хлопці фактично ще є людьми з незрілою психікою:
"Про це говорять і соціологи, і антропологи, що в сучасному суспільстві українському і не тільки, а взагалі в такому більш західному, скажімо так, в Європі, це мабуть навіть більше розвинуто. Люди в такому віці, вони ще, фактично є, якщо не дітьми, то, як мінімум вони залишаються тінейджерами, це люди з несформованою психікою, і світогляд несформований. Звичайно, від них толку буде мало. Але, це якщо ми говоримо про людей 18-19, до 20 років, скажімо так. Все інше – це об'єктивно те, що можна обговорювати".
Однак проблема полягає в іншому, каже Левченко. Адже навіть у тих вікових категоріях, які на сьогодні визначені для мобілізації, вона відбувається надто повільно.
"Ми бачимо, що практичним шляхом було з'ясовано, що люди після 50 років практично не придатні до військової служби за станом здоров'я і фізичної форми. Навіть якщо ці люди в мирному житті не мали особливих проблем зі здоров'ям, то в умовах військової служби, особливо, якщо це якісь бойові підрозділи, якщо це рядовий сержантський склад, там, де навантаження об'єктивно більші саме фізичні, то ці люди дуже швидко виходять із строю", – вказав експерт.
Він навів за приклад мобілізацію під час Другої світової в СРСР, де "дуже довго не мобілізовували людей старше 50 років ... навіть у тих умовах, коли гребли все, що могли", оскільки це вважалося "мало ефективним саме як ресурс".
"Тобто від цього вже, скажімо так, певним чином відходять. У нас законом визначено, що в нас граничний термін. Є таке поняття у військовій службі, граничний термін перебування на службі. Зараз він становить 60 років. Притому для всіх. Для рядових, для сержантів, для офіцерів, старших офіцерів, молодших офіцерів і так далі. Наприклад, під час Радянського Союзу, після Другої світової війни – 80-70 років. Взагалі людина, яка перебувала на обліку у військоматі, на рядових сержантських посадах, перебувала до 45 років. Вважали, що рядові сержанти старше 45 років уже війську не потрібні. В умовах війни, надзвичайного стану і так далі. Був достатньо великий мобілізаційний ресурс, і без тієї категорії", – сказав Левченко.
Тобто, додав він, тоді служило практично все чоловіче населення – в армії, строкову службу, і дуже ретельно в подальшому відслідковувалось, часто призивалося на додаткові збори тощо.
"Тобто ця система працювала і мобілізаційний ресурс вимірювався десятками, мільйонами людей. Тобто ці категорії були не потрібні. До 2014 року у нас граничним терміном перебування на військовій службі було 55 років. Зараз є, наскільки я розумію, певні думки повернути цей вік. Але цей вік, 55 років, був для старших і вищих офіцерів. Це, грубо кажучи, підполковники, полковники, генерали і так далі. Це люди, які навіть на таких високих званнях, і посадах, які не передбачали необхідності бігати, стрибати в окоп, водити бойову машину, стріляти з різних видів зброї. Вважали, що після 55 людина не може нормально виконувати службові обов’язки під час несення військової служби повʼязані з якимись фізичними навантаженнями", – вказав експерт.
Коли Україна може знизити мобілізаційний вік
На питання щодо перспектив зниження мобілізаційного віку в Україні Левченко вказав, що навіть у нині встановлених вікових категоріях мобілізація не є ефективною.
"Я в цьому питанні підтримую тих експертів, які говорять, що в нас дуже неефективно йде мобілізація вікової категорії від 25 до 35 років. Тобто це найбільш ефективний вік для бійця. При цьому цієї категорії військовослужбовців, скажімо, середньо 30 років, чи не найменше взагалі в Збройних силах. Тобто, про що це говорить? Це говорить про те, що громадяни України, чоловіки саме цієї вікової категорії максимально ухиляються від призову. Тобто існуюча система мобілізації саме для цієї вікової категорії є неефективна. Навіть після всіх тих змін", – висловився він.
За словами експерта, ця категорія громадян "найменш свідома свого обов'язку" та об'єктивно веде до програшу війни":
"А програш у війні буде означати те, що в цих людей, які, можна сказати, знаходяться на початку свого свідомого життєвого шляху, карʼєрного і так далі, не буде ніяких перспектив, як мінімум на окупованих територіях, а ці території можуть збільшуватися. Не буде перспектив в Україні, у разі, якщо вони відмовляються захищати Україну й об'єктивно створюють умови для перемоги ворога. Тут така моральна патріотична складова грає роль. На жаль, не все можна вирішити саме правовим, законодавчим шляхом".
Водночас держава є інструментом примусу, який необхідний, але вона "не дуже поспішає цей примус застосовувати", додає експерт.
"Тобто вона його застосовує особливо не там, де треба. Тобто вона дуже активно мобілізує чоловіків старшої вікової категорії. Тому що вони, можливо, десь більш свідомі, більш позитивно ставляться до військової служби. Це люди, які проходили службу за часів Радянського Союзу. В них сформована позиція, що в армії треба служити, якщо треба. Якщо кажуть, що треба йти в армію, то треба йти. Тим більше, що я колись строкову службу служив, можеш і зараз піти. А більш молода категорія, 25-35 років – це люди, які останні десять років живуть у країні, яка воює", – сказав Ігор Левченко.
Він додав, що молоді люди цієї категорії з 2014 року "формувались в умовах вже ведення війни з РФ", хоча це була "інша війна, інша інтенсивність, інші ставки до 22 року в цій війні".
"Але тоді багато питань прояснилось. Тобто було вже зрозуміло, хто ворог, хто друг, що треба робити, що треба і служити, треба захищати свій дім, свою сім'ю, навіть своє майно, і так далі, своє майбутнє. Виходить, що ці люди, саме ця категорія, максимально ухиляється від призову за мобілізацією. Цим вони руйнують своє майбутнє, я не кажу про країну, вони руйнують своє майбутнє, майбутнє своїх рідних, близьких і знищують перспективи для себе в першу чергу", – вважає експерт.
Чи можуть США озброїти Україну в разі зниження віку для мобілізації
Щодо розмов про зниження мобілізаційного віку до 18 років, "існує певна маніпуляція, як з американського боку, і з нашого", каже експерт.
"Так, ми дорікаємо нашим партнерам, насамперед США, в тому, що вони дуже довго зволікали. Що вони, наприклад, надають нам зараз, що нам було потрібно рік тому, а краще півтора року тому, на початку 2023 року, а може і наприкінці 2022-го. Проблеми, які ми маємо сьогодні на фронті, вони в тому числі пов'язані з тим, що наші союзники не поспішали з наданням військової допомоги тоді, коли це було доречно, об'єктивно і, скажімо так, мало би набагато більше позитивний ефект", – пояснив Левченко.
Наразі не можна сказати, що армія "гола-боса, нічого не вистачає". Навпаки, є певні надлишки озброєння, які можна надавати мобілізованим. Водночас немає необхідної кількості мобілізованих, каже військовий експерт:
"На сьогодні людський ресурс усе ж таки перебуває на першому місці. Якщо говорити про те, що американці всіх озброять і навчать, і взують у військову форму, то ми, в принципі, й самі можемо озброїти автоматами і взути у військову форму достатньо багато людей. Я сказав про те, що маніпулювання цифрою 18 не дуже доречне. Якщо війна буде продовжуватись весь наступний рік, то на певному етапі, скоріш за все, у нашого політичного керівництва стане питання про те, що треба знижувати призовний вік. Я не думаю, що це буде 18 років. Це може бути два-три роки додатково".
Однак головна проблема полягає в тому, що в тих вікових категоріях, які наразі підлягають мобілізації, вона проходить неефективно.
"І якщо навіть законодавчі частини якось там поправили, прийняття нової редакції закону про мобілізацію, то, на жаль, громадяни України демонструють погану готовність мобілізуватися", – констатував Ігор Левченко.
Щодо можливої реакції суспільства на такі нововведення, експерт вказав, що нинішній негатив у мережі, імовірно, є частиною ворожої ІПСО:
"Я, наприклад, вам не можу дати гарантії, що більша частина тих коментарів, які ви бачили, що це не елементи якихось психологічних операцій противника. Хай громадська думка спонукає людей до мобілізації, а не до перепливання Тиси. До відвідування ТЦК, підписання контракту, укладання договору та мобілізації".
Українські винищувачі Су-27, оснащені американськими плануючими бомбами GBU-39, здійснюють точкові удари по стратегічно важливих цілях на території Росії, таких як понтонні мости та командні пункти, передають Патріоти України. Як пише Forbes, на рідкіс...
Принц Ендрю, молодший брат британського короля Чарльза, опинився в центрі шпигунського скандалу. Він дружив із громадянином Китаю Яном Тенбо, який, як вважається, працював на уряд КНР. Про це пише Daily Mail, передають Патріоти України. "Якщо місія Яна...