Сили спеціальних операцій Збройних Сил України та Литви провели унікальне тренування в засніжених Карпатах і відпрацювали знищення ворожих угруповань. Про це повідомила пресслужба Сил Спеціальних Операцій ЗС України. Навчання планували ретельно, прорахувавши кожен крок зведеної тактичної групи. Для воїнів ССО України та Литви – це перший досвід подібної взаємодії, зазначають Патріоти України.
Сценарій навчань добре знайомий українцям за 2014-м роком: на території країни відбувається акт гібридної агресії, контрольована державою-агресором група бойовиків розхитує ситуацію у певних регіонах і намагається захопити території, заявляючи про їхню “незалежність”. Держава має реагувати миттєво. Вирішено діяти “хірургічно”, провівши спеціальну операцію з ліквідації ватажків бойовиків, які базуються у карпатських горах. В район завдання направляють тактичні групи Сил спеціальних операцій.
“ТУРИСТИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ”
Прибувши на місце, воїни сил спеціальних операцій використовують так звану “сіру тактику”. На кілька тижнів один із готелів у карпатських горах перетворюється на прихований штаб об’єднаної тактичної групи. Щоденні вишколи проходять під прикриттям: “туристи” не привертають зайвої уваги, займаються з інструкторами, набувають майстерності з володіння гірськими лижами.
Оператори постійно вивчають загрози, з якими можуть стикнутися у горах. Інструктори проводять лекції, присвячені лавинній безпеці, засобам першої допомоги, пояснюють як вберегтися від гіпотермії та мінімізувати наслідки переохолодження, навчають користуватися гірським обладнанням та правильно планувати вміст свого рюкзаку.
Допідготовка у горах триває не лише на “цивільних” трасах. Неодноразово оператори виходять на комплексні заняття за багато кілометрів від людних місць. Гори постійно зустрічають групу мінливою погодою: лише за кілька хвилин ясну сонячну погоду може змінити щільний туман.
Інструктори навчають вояків визначати ступені лавинної безпеки на гірських ділянках. І відповідно, правильно планувати свої подальші дії.
Також влаштовують заняття із пошуку постраждалих у снігових завалах. Принагідно усі проходять стрес-тест: операторів по черзі закопують у сніг, імітуючи наслідки сходження лавини. В руках воїна лишають лавинний щуп, яким він подає умовні сигнали на поверхню. Так лишають на певний час.
“Під час цього стрес-тесту операторів навчають не панікувати, перевіряють психологічну стійкість людини у випадку, коли її завалить снігом”, – розповів один із інструкторів. Час від часу інструктори питають у “закопаних” чи все у них нормально і чи можуть вони дихати. Все що може зробити людина під снігом – двічі смикнути щупом у випадку відповіді “так”. Або смикати часто – якщо щось пішло не так. Втім, до цього не дійшло ні в кого.
Спостерігачу зі сторони шар снігу, під яким «ховають» вояка, здається невеликим, та вибратися з нього самотужки виявилося нереальним. І тут важливо, наскільки швидко і злагоджено спрацює решта команди, яка має дістати товариша з-під завалу.
“Дуже важливо, що ми тренуємося на рівних – це робота за принципом “лікоть до ліктя”. У таких умовах і постає справжнє SOF-братерство. Навчання JCET- це яскравий приклад того, що ми увійшли до закритого елітного клубу справжніх чоловіків”, – розповів один із українських операторів – учасник навчань.
На таких навчальних виходах воїни ССО також відпрацьовують і елементи своєї основної задачі зі знищення ядра ворожого угруповання.
Під час цього етапу вояки провели заняття з евакуації умовного пораненого після надання першої допомоги. Для цього постраждалого закріплюють у ношах, до яких підлаштовують альпіністські мотузки. Оператори займають місця навколо ношів, утворюючи “павука” і перевозять пораненого у визначену безпечну точку.
ГОЛОВНА ЗАДАЧА: ІНІЦІАТИВА “ЗНИЗУ” ЗАДЛЯ ПОЗИТИВНОГО РЕЗУЛЬТАТУ
У інтенсивних тренуваннях минуло майже два тижні. І група наблизилася до виконання своєї основної задачі. “Ми проводили розвідувальні дії. Далі у нас відбулася зустріч з агентом. На основі інформації, яку ми від нього отримали, ми планували нашу операцію, робили це за принципом наших натівських партнерів. Тобто, ініціатива проведення операції йшла знизу – від нашого підрозділу, а не навпаки – від вищого керівництва”, – розповідає учасник навчань.
В кінці навчань готель-базу “туристи” покидали як і у звичайні дні, нічим не виказуючи своїх подальших планів. Утім, вже далеко у горах перевдягалися і діставали зброю, продовжуючи свій шлях до визначеної точки.
Діставшись бази незаконного збройного формування оператори розділилися на кілька груп. У кожної – своя роль. Снайпери зайняли позицію на висоті, з якої найкраще проглядається ділянка, де розташувався противник. Звідси український і литовський снайпери мали спрацювати синхронно, нейтралізувавши цілі на вулиці.
До наступного дня група буде проводити спеціальну розвідку, визначати ватажка і чекати команду на ліквідацію. Спостереження за противником ведеться без зупинок і вдень і вночі. Команда до початку операції надходить наступного ранку. Тактична група SOF діє миттєво.
За фінальною фазою спільних навчань спостерігав командувач Сил спеціальних операцій ЗСУ Григорій Галаган.
“Вдале виконання задачі – це результат довгих і важких тренувань. Саме тому ми маємо постійно удосконалювати свої навички і вміння, працювати над собою кожного дня. І обмінюватися набутим досвідом зі своїми партнерами. Сьогодні ми побачили результат дійсно наполегливої праці, яку провели усі учасники навчань” – наголосив Командувач ССО України. – “Взаємодія у такому форматі є надзвичайно важливою для нас. Разом із нашими партнерами ми розуміємо природу ризиків, що постають перед нами як на регіональному так і на глобальному рівнях. Тож, спільно відпрацьовуємо сценарії протидії нашим явним і потенційним противникам”.
Один із представників SOF Литви відзначив: “Нинішні навчання – це лише початок наших взаємовідносин. Крок за кроком ми будемо іти до спільної мети і підтримувати одне одного на нашому шляху”.
Навчання JCET “ICEPEAK – 2021” стали новим рівнем у підготовці операторів українських ССО та їхніх литовських колег. Це – черговий етап у набутті сумісності підрозділів SOF кран-партнерів під час виконання спеціальних завдань.
Російські окупанти під час штурмових дій поблизу Вугледара Донецької області розстріляли п’ятьох беззбройних українських захисників, які здалися в полон. Воєнний злочин було скоєно ще 5 жовтня. Про це повідомили у пресслужбі Офісу Генпрокурора, передаю...
На нові кадри з передової, які з’явилися в Мережі, звернув увагу експерт Bild з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке, передають Патріоти України. . На одному з відео зображено, як четверо російських окупантів пішли на штурм українських позицій під Пок...