На початку війни ані українській уряд, ані дипломати та навіть військові не вірили в те, що Захід надасть нашій державі сучасну авіацію. Але громадські активісти продовжували тиснути на всі можливі важелі, "вибиваючи" для України винищувачі F-16. Про це розповіла засновниця "Центру підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська в інтерв'ю "Главкому", передають Патріоти України.
"Дуже багато людей над цим працювало. Насамперед отримання F-16 – це вклад Андрія Пільщикова "Джуса", який уже назавжди в нашому небі [пілот ВПС ЗСУ, загинув в авіакатастрофі у серпні 2023 року – ред.]. Саме він у березні 2022 року нас з Юлією Марушевською [від 2023 року керівниця Офісу змін при Міноборони – ред.] переконав, що це саме те, що потрібно Україні. Я намагалася максимально використати ресурс, який на той момент мала, щоб це почули одразу на стратегічному рівні", – розповіла Берлінська.
Волонтерка додала, що довелося комунікувати з "усіма, хто ухвалює рішення" у Києві, Вашингтоні та інших столицях світу – Копенгагені, Парижі, Лондоні.
"Було багато зустрічей, кулуарних переговорів у різних міністерствах та установах, з депутатами. Ну і важливо було вірити, тому що багато людей у самій Україні не вірили. Навіть деякі українські дипломати мене переконували: Маріє, не говоріть про F-16, бо це нереалістично, це лише відтягує увагу й ресурс", – зазначила Марія Берлінська.
Вона пригадала, що приблизно через два місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії до України зустрічалася з кількома заступниками міністра оборони.
"Коли зайшла мова про F-16, вони казали, що не треба навіть на стіл класти цю адженду, бо це дитячі фантазії і ми ніколи до такого рівня, як F-16, не доростемо. Але ми точно знали, що про це треба говорити", – підкреслила Марія Берлінська.
Засновниця "Центру підтримки аеророзвідки" назвала імена людей, завдяки зусиллям яких отримання Україною американських винищувачів F-16 нарешті стало можливим:
"Люди включилися, бо вірили в те, що ми доб’ємось результату. А потім про ці літаки сказав президент, і це, безумовно, був фінальний акорд у стратегічній комунікації. З великим скрипом, повільно, мало, але партнерам таки довелося дати нам перші літаки. Але ми створили найголовніше – прецедент. Далі буде більше. У нашого народу немає інших варіантів, аніж вірити та битись. Битись і вірити", – наголосила Марія Берлінська.
США вирішили скоригувати стратегію ядерного стримування на тлі "ескалації ядерних супротивників". Пентагон наголосив, що "численні ядерні противники кидають виклик безпеці США, їхніх союзників і партнерів", тому знадобилось "коригування" ядерної страте...
Володимир Путін і російське військове керівництво продовжують вихваляти балістичну ракету "Орєшнік", здійснений 21 листопада, однак військові аналітики Інституту вивчення війни вважають це частиною інформаційної кампанії, спрямованої на перебільшення м...