Били кийками і стріляли в ноги: Співробітники ЗАЕС розповіли про тортури та знущання з боку окупантів

Після окупації Запорізької атомної електростанції Росія затримала і в багатьох випадках катувала сотні її працівників. Понад 200 незаконно утримувалися окупантами, а десятки досі вважаються зниклими безвісти, передають Патріоти України.

Свої злочини російські військовослужбовці починали щодо технічного та обслуговуючого персоналу. З того часу окупанти дійшли й до вищого керівництва, включаючи генерального директора Ігоря Мурашова. Його було "арештовано" загарбниками 30 вересня і звільнено минулого місяця після лобіювання з боку ООН і президента Франції Еммануеля Макрона. Про це повідомило The Wall Street Journal.

Видання розповіло, що Федеральна служба безпеки Росії створила підземні в'язниці поряд з АЕС, де з українців жорстоко знущалися. Співробітників станції били прикладами автоматів і кийками, стріляли в ноги та лікті, позбавляли їжі, прикріплювали до вух і пальців електроди.

Деякі "арештовані" потрапляли до "Дірки" – так росіяни називали одне з підземель. Один із працівників ЗАЕС – слюсар-підводник Андрій Гончарук – після знущань там із боку окупантів помер, повідомили співробітники підприємства. Чоловіка довели до стану коми, з якої він так і не вийшов.

"Вони [окупанти] садять їх у такі в'язниці, як "Діра", катують, викликають їхніх дружин... Вони думають, що, роблячи це, можуть змінити думку цих людей", – сказав Мурашов у своєму першому інтерв'ю після звільнення.

49-річний підрядник заводу Володимир Жайворонок 53 дні перебував у полоні загарбників. Співробітники ФСБ неодноразово били його прикладами, зірвали ніготь. Журналісти написали, що на зап'ястях чоловіка були перев'язані рани.

"Настрій деяких людей був зламаний, вони були так сильно побиті", – сказав він. За даними "Енергоатому", більшість із 11 тис. співробітників ядерного об'єкта вимушено виїхала, залишився лише кістяк із приблизно 3 тис. осіб.

У The Wall Street Journal зазначили: ці факти викликають нові побоювання щодо безпеки робітників, яким доручено запобігти ядерній аварії, оскільки лінія фронту наближається до станції.

"Ніколи ще в історії атомної галузі, яка так жорстко регулюється, діюча електростанція не була окупована ворожою державою", – зазначили в статті. Видання додало, що МАГАТЕ, яке має чотирьох спостерігачів на місці, висловило стурбованість через тиск, якого зазнає персонал Запорізької АЕС.

Тиск на Крим зростає: Аналітики припустив як може відповісти Росія

неділя, 28 червень 2026, 11:22

Військовий аналітик Франц-Штефан Гаді вважає, що Україна може здійснити нову спробу завдати удару по Кримському мосту в рамках кампанії зі збільшення логістичних витрат Росії. Таку думку він висловив в інтерв'ю німецькому виданню Der Spiegel,передають ...

Спалили $50 млн під Волновахою: Українські військові уразили дві пускові установки ЗРК С-300 (відео)

неділя, 28 червень 2026, 10:44

Пілоти 3-ї бригади оперативного призначення імені полковника Петра Болбочана «Спартан» Національної гвардії знайшли та знищили одразу 2 системи російської ППО. Відео бойової роботи було оприлюднене на каналі бригади, передають Патріоти України. . Опер...