Чому Румунія не застосувала бодай 4 статтю НАТО після падіння російських "Шахедів"

Чому Румунія не застосувала бодай 4 статтю НАТО після падіння російських "Шахедів"

Росія продовжує атакувати Україну дронами-камікадзе "Шахед". Уже є щонайменше кілька епізодів, коли безпілотники залітали на територію Румунії і падали там, передають Патріоти України.

Відтак, виникає питання, чому в країні не намагаються застосувати бодай 4 статтю НАТО. На нього в коментарі 24 Каналу допоміг пролити світло багаторічний речник Альянсу Джеймі Ши, котрий пропрацював у ньому понад 38 років.

Почнемо з самої статті. Вона дозволяє проводити кризові консультації, пояснює Ши. Водночас він зазначив, що не обов'язково звертатися до цієї статті, щоб у НАТО відповіли.

"Я маю на увазі, якщо ви посилаєтеся на статтю 4, як це зробила, до прикладу, Туреччина в інцидентах з курдами в Сирії, час від часу ви отримуєте якусь видимість реакції. Ви підвищуєте політичний рівень, але це не стаття 5, це не пряма колективна відповідь НАТО, і ви не очікуєте, що такі консультації завжди призведуть до якихось дій. Питання полягає в тому, чи хочете ви підвищити політичний статус, чи ставитесь до цього питання більш стримано", – зазначив він.

За його словами, союзники НАТО реагують і без активації 4 статті. Власне, США уже надсилають Румунії додаткові F-16, щоб патрулювати небо над нею. Себто Альянс посилює повітряний патруль, а також використання сенсорів, збір розвідувальних даних та іншого. Натомість, за його словами, використання 4 статті – "дещо дискредитаційне".

"Ви можете використовувати її, якщо хочете підвищити свій політичний рівень, але вам не обов'язково посилатися на неї, щоб отримати якусь допомогу від НАТО чи в межах двостороннього діалогу. І, як ви бачили, саме це відбувається останніми днями", – зазначив він.

Що передбачає 4 стаття

Вона передбачає, що сторони між собою проводитимуть консультації кожного разу, коли якась із них вважатиме, що виникла загроза територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці. Втім, вона не передбачає пряму військову участь інших членів НАТО.

Звернімо увагу, що вже тричі фіксували на території Румунії фрагменти безпілотників, подібні до тих, якими Росія атакує Україну. В Альянсі після останнього інциденту продовжують наполягати, що у них відсутня інформація, що Кремль навмисне атакує територію союзників. Водночас у НАТО солідарні з Румунією.

Литва забороняє перебування автомобілів з російською реєстрацією

неділя, 3 березень 2024, 8:15

За повідомленням литовської митниці, автомобілі з російськими реєстраційними номерами повинні залишити Литву і всю територію Європейського Союзу до 11 березня. За її даними, на території Литви все ще є люди, які керують автомобілями, зареєстрованими в ...

"Краще було б передати зброю": Польський міністр оборони висловився про ідею введення військ в Україну

неділя, 3 березень 2024, 7:56

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш прокоментував заяву президента Франції Емманюеля Макрона щодо можливої присутності військ НАТО в Україні, заявивши, що кращим варіантом було б відправити військову техніку, передають Патріоти України. "Це ...