Заява керівника апарату генерального секретаря Альянсу Стіана Єнссена про те, що Україна може поступитися територією Росії в обмін на членство в НАТО, викликала шок серед дипломатів Альянсу. Відповідну заяву Єнссен зробив у вівторок, зазначивши, що це може бути одним із можливих сценаріїв вирішення тривалої війни. Про це інформує Politico передають Патріоти України.
Так, на умовах анонімності один український посадовець заявив, що коментарі Єнссена свідчать про обґрунтованість наших занепокоєнь і проходять обговорення щодо використання можливого членства в НАТО як важливого аргументу під час переговорів із Росією.
Ця ситуація здивувала багатьох дипломатів, оскільки західні союзники тривалий час акцентували на значущості територіальної цілісності України та стверджували, що Київ має самостійно визначити, коли і як вести переговори з Москвою. Так, дипломат високого рангу із Західної Європи заявив журналістам, що такий "компроміс" ніколи не обговорювався серед союзників.
В Україні щодо цього високопосадовці висловлювали обурення, а в Москві цю тему рознесли пропагандисти.
Так, радник Офісу президента України Михайло Подоляк обурено заявив: "Розміняти територію на парасольку НАТО? Це смішно". А речник МЗС України Олег Ніколенко зазначив, що такі обговорення є абсолютно неприйнятними, адже вони лише грають на руку ворогу.
Влада у Росії використали це як можливість знову наголосити на тому, що Україна має утриматися від приєднання до НАТО.
"Це фальшива історія, яка має певні політичні цілі", – висловилася офіційна представниця російського МЗС Марія Захарова. Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії, зазначив, що для того, щоб Україна вступила до НАТО, їй "потрібно буде відмовитися навіть від Києва".
Однак схоже, що в середу Єнссен відкинув свої попередні коментарі. В інтерв'ю для VG він заявив, що його заява була лише однією з частин більш розлогої дискусії.
"Я не повинен був так говорити. Це була помилка, – заявив посадовець. – Це абсолютно незалежне право України вирішувати. Я вважаю, що зараз найважливіше, щоб ми підтримали українців".
Проте деякі дипломати висловили незадоволення з приводу наслідків цієї заяви. Навіть якщо можливість здійснення територіальних поступок розглядалася у контексті переговорів, посадовці були обережні у висловлюваннях, аби не говорити про це питання публічно.
На Торецькому напрямку продовжуються інтенсивні бойові дії, де російські війська активно застосовують артилерію, касетні авіабомби і дрони, зокрема з оптичним волокном. Окупанти також змінили тактику на цьому напрямку. Про це в етері "Суспільного" пові...
Готуючись до вступу на посаду, обраний президент США Дональд Трамп заявив, що сподівається зустрітися з російським диктатором Владіміром Путіним "дуже швидко" з метою завершення війни в Україні.. Трамп висловив переконання, що Путін буде відкритий до к...