Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що глава Кремля Володимир Путін та його поплічник глава Білорусі Олександр Лукашенко пропонували так званий "білоруський сценарій" експорту зерна з України. При цьому, за словами Зеленського, загалом сушею Україна може вивозити щонайбільше по 10 млн тонн зерна на місяць. І цього недостатньо, тому головним пріоритетом залишається розблокування портів у Чорному морі, передають Патріоти України.
Згідно з "білоруським сценарієм", Україна могла б постачати продовольство на експорт залізницею через Білорусь. "Так, нам пропонували їхати (везти зерно. – Ред.) через Білорусь залізницею. Але ми розуміємо, навіщо нам це пропонували. І ми поки що не готові йти за цим форматом", – сказав Зеленський на зустрічі з журналістами 6 червня.
"Є кілька варіантів, як вивозити наше зерно. Ми ведемо розмови з країнами Балтії, з Польщею про вивезення невеликого обсягу залізницею. Це тільки один із напрямків. Інший напрямок – це порти. Він найголовніший і пріоритетний. [Сушею] ми можемо вивозити 10 млн тонн щомісяця. Якщо зараз заблоковано 22-25 млн тонн, то восени може бути вже 75 млн тонн. І що тоді робити? Тому без портів не зможемо", – підкреслив Зеленський.
Він підтвердив, що посередником у розблокуванні українських портів може стати Туреччина. "Нам потрібно, щоб був безпечний коридор для кораблів. Щоб та чи інша держава забезпечила вивезення зерна. І тут ми говорили і з Британією, і з Туреччиною. Туреччина зараз шукає формат, як надати нам гарантії. Думаю, тому вони й зустрічаються з росіянами – щоб Росія дала гарантії Туреччини", – пояснив президент.
Проте він також уточнив, що найкращою гарантією для забезпечення зелених зернових коридорів було б розташування українських протикорабельних систем у районах вивезення. "Я вважаю, що це найкращі гарантії. Тому що може бути по-різному з флотом РФ. Ми працюємо над цим і отримаємо протикорабельні системи... Ми не погрожуємо, просто готові відповідати дуже швидко", – сказав Зеленський. Другий варіант – це гарантії від країн, яким Україна може довіряти. Також тривають переговори з ООН.
Більшість українців, які наразі перебувають у Польщі, приїхали відносно нещодавно. Найбільша частка – 37% – оселилися в країні менш ніж пів року тому. Такі дані опублікували в аналітичному центрі міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal, п...
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 19.01.25 орієнтовно склали: