Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вважає, що робота нового судноплавного каналу "Стамбул", який з'єднає Мармурове і Чорне моря, не повинна регулюватися конвенцією Монтре, яка більше 80 років регулює перебування суден у Чорному морі. Слова турецького лідера приводить газета "Дейлі Сабах", зазначають Патріоти України.
"Канал" Стамбул ", який не має ніякого відношення до конвенції Монтре, принесе Туреччини більше комфорту і світу", - сказав Ердоган, маючи на увазі угоду 1936 року, яка віддавала під контроль Туреччини протоки Босфор і Дарданелли і регулює транзит військових кораблів.
"Ми проводимо роботу, за допомогою якої ми в повній мірі встановимо нашу власну незалежність, наш власний суверенітет", - додав Ердоган, виступаючи в Президентській національній бібліотеці в Анкарі.
Він також заявив, що Туреччина доведе до кінця будівництво каналу "Стамбул", хочуть цього певні кола чи ні. "Для нас важливо лише думка турецького народу", - сказав президент.
Конвенція Монтре 1936 року відновлювала суверенітет Туреччини над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного в Середземне море. Її прийняли на конференції про режим Чорноморських проток, що проходила в місті Монтре (Швейцарія).
Туреччина зобов'язалася дотримуватися принципів міжнародного морського права Конвенція зберігає право за торговими судами будь-яких країн вільно проходити через згадані протоки і в мирний, і у воєнний час.
У мирний час конвенція дає право вільно проходити через протоки військових кораблів будь-якого класу, що належить чорноморським державам. Для військових кораблів нечорноморських держав діють обмеження за класом, тоннажу і часу перебування в Чорному морі.
Вперше ідею будівництва каналу "Стамбул" Ердоган висунув в 2011 році. Завершити проект спочатку планувалося до 2023 року, проте потім крайній термін був зміщений на 2025-2026 рік. Очікується, що в день канал зможе пропускати близько 160 суден, за маршрутом шляху планується звести 10 мостів.
Росія за допомогою комплектуючих, переданих Іраном, планує зібрати близько 900 одиниць дронів-камікадзе на місяць. Це втричі більше, ніж минулорічні показники. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "До терору готові. Скільки Росія накопичила ракет та ...
2025 рік може стати роком, коли бойові дії в Україні закінчаться, оскільки як Росія, так і Україна «близькі до виснаження», і прихильники кожної з них хотіли б, щоб війна завершилася, йдеться у матеріалі The Economist, передають Патріоти України. Автор...