"Історичний день": Швеція і Фінляндія офіційно подали заявки в НАТО

Посол Швеції в НАТО Аксель Вернхофф та його фінський колега Клаус Корхонен подали заявки на членство в НАТО, які підписали міністрии закордонних справ. Про це повідомляється на сторінках країн Швеція-Фінляндія - НАТО, передають Патріоти України.

Передача заявок відбулася у штаб-квартирі Альянсу у Брюсселі. Заявки отримав генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг. "Історичний день! Сьогодні Швеція та Фінляндія подають листи, в яких висловлюють зацікавленість їхніх країн у подачі заявки", - йдеться на офіційних сторінкахв твітері "Швеція в НАТО" та "Фінляндія в НАТО".

Швеція, ще до російського вторгнення в Україну категорично не бачила себе в НАТО, але цього року кардинально змінила свої переконання. Заявку на вступ до Альянсу - урядовці там підписали напередодні. Назвали це найкращим кроком, який, із огляду на нинішню безпекову ситуацію, можна було зробити.

Історичне рішення Стокгольм синхронізував із Гельсінкі - як і планувалося. Фінляндія, яка на власному досвіді знає, що таке російська агресія - війна з сусідкою минулого століття коштувала їй десяти відсотків територій, - більше не переймається тим, щоби не дратувати Росію. На кону - безпека, тож фінський парламент підтримав вступ до НАТО. І заявку одразу ж - схвалили на вищому політичному рівні. Підкреслюючи: Росія сама штовхнула в обійми НАТО країни, що не планували ставати його частиною.

"Масштабний наступ Росії на Україну дав зрозуміти, що Росія знову готова використовувати свої збройні сили в сусідніх районах для досягнення своїх цілей. Сума цих факторів продемонструвала, що наше традиційне позиціонування було нестійким", - сказав Саулі Нііністьо президент Фінляндії.

Реакція Росії на можливе розширення НАТО, яке її так тривожило, - упродовж останніх тижнів змінювалася. Від традиційних словесних погроз - глава Роскосмосу говорив про ракетні удари по Швеції та Фінляндії - до показових порушень скандинавського повітряного простору літаками, на борту яких - ядерна зброя. Але врешті, схоже, з наближенням НАТО до своїх кордонів змирилися. Напередодні Путін заявив: загрози у приєднанні до Альянсу Швеції та Фінляндії не бачить. Бо з ними, мовляв, проблем немає. На відміну від України, з якою в Москви територіальна суперечка щодо анексованого Криму, пояснив речник російського президента.

Сьогодні вранці - заявки на вступ отримали у штаб-квартири Альянсу. Утім, на шляху до НАТО - у Швеції й Фінляндії несподівано встала Туреччина. Реджеп Ердоган проти їхнього приєднання, бо свого часу вони запроваджували проти Анкари санкції. Й відмовлялися екстрадувати тих, кого Туреччина вважає терористами. Водночас із Анкари звучать натяки на готовність домовлятися. І цю ж готовність підтвердили у США. Ясно одне: попереду - довгий дипломатичний шлях, і, якщо всі пройдуть його успішно - приблизно за рік у НАТО буде вже 32-а союзники. А в України - розуміння, що процес приєднанння може бути безпрецедетно швидким. Аби була на те - політична воля.

Рахунок втрат ворога йде на тисячі: Маломуж оцінив, зможе Росія захопити Донеччину 2025 року

середа, 2 липень 2025, 23:40

На початку повномасштабної війнив Україні одним із головних завдань Росії на фронті залишалося встановлення повного контролю над територією Донецької області. Минуло вже понад три роки, однак ворог досі зазнає серйозних втрат — лише там рахунок йде на ...

Окупанти в Генічеську масово полюють на чоловіків: В "Атеш" розкрили подробиці

середа, 2 липень 2025, 23:25

Російські загарбники на вулицях тимчасово окупованого Генічеська, що на Херсонщині, влаштовують масові облави на чоловіків, щоб примусити їх вступати до лав російської армії. Про це повідомляє партизанський рух "Атеш", передають Патріоти України. Агент...