Хіти тижня. Від'єднання Росії від SWIFT: Чим загрожує недоімперії фінансова ізоляція і хто постраждає

Депутат Європарламенту від Литви Андрюс Кубілюс у недавньому інтерв'ю журналістам заявив, що під час чергової сесії європейці обговорять та ухвалять спеціальну резолюцію про агресивну політику РФ стосовно України й додаткові обмеження, які вони можуть ввести в разі застосування Росією військової сили. Зокрема, серед нових санкцій рекомендуватимуть від'єднання російської фінансової системи від SWIFT, зазначають Патріоти України. Таке рішення раніше підтримав і глава провідної фракції Європарламенту Манфред Вебер.

Як від'єднання від SWIFT вплине на Росію?

SWIFT – це міжнародна міжбанківська система передачі даних, яка дозволяє здійснювати фінансові операції по всьому світу в максимально короткі строки. Вона дає змогу, умовно, робити за один день ті транзакції, на які без неї потрібно 3-4 дні. Втрата доступу до SWIFT утруднить грошові перекази. Це поставить під загрозу всі зовнішньоекономічні операції РФ, виконання зовнішніх контрактів.

Як стверджує економіст, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко, в разі від'єднання від SWIFT Росія може втратити до 5% ВВП на рік, адже подібні санкції викинуть її з деяких ринків.

"Це призведе до того, що всі транзакції Росії будуть сповільнені, а деякі – просто неможливі. Наприклад, під загрозою опиняться біржові транзакції, тому що там швидкість – головний критерій тієї чи іншої операції. Для Росії також будуть недоступні спотові ринки. Оскільки вона отримує основні доходи від продажу енергоресурсів, це вдарить істотно. Від'єднання SWIFT так само виб'є Росію з деяких інших ринків, наприклад, із ринку нафти, або навіть зерна", – говорить економіст.

Зараз Росія розробляє свою систему передачі фінансових повідомлень. Але орієнтована вона на внутрішній ринок і проблеми міжнародної торгівлі не вирішує.

Савченко допускає, що навіть у разі від'єднання від SWIFT згодом Росія зможе знайти вихід і адаптуватися до нових умов торгівлі. Але в будь-якому випадку вона втратить ринки і зазнає додаткових транзакційних втрат.

Хто ще може постраждати від санкцій?

Російські експерти часто стверджують, що країни Європи не зацікавлені в тому, щоб від'єднувати РФ від SWIFT, адже самі зазнають фінансових втрат. Частка правди в цьому дійсно є, адже санкції передбачають деякий збиток по обидва боки. Але насправді для торгових партнерів Росії він буде невеликим. А загалом на світову економіку це практично не вплине, адже питома вага російської економіки в світовій лише 1,5%.

"Негатив буде, але він вимірюватиметься сотими відсотка, якщо брати світову економіку. Деякі партнери Росії постраждають. Санкції передбачають взаємні втрати, але втрати російської сторони будуть найбільшими", – підкреслив Савченко.

Керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій також згоден, що вплив Росії на світову економіку невеликий. Але у РФ є активні торговельні партнери, які, щоб не постраждати від санкцій, будуть відтягувати їх до останнього.

"Якщо ми говоримо про металургію, про нафту, газ, то частка Росії на європейському ринку досить істотна. Зрозуміло, що є компанії в Європі, у яких активні економічні відносини з російськими компаніями, ті ж газотрейдери або металотрейдери. У них теж можуть бути проблеми. Тому від'єднання від SWIFT – це крок радикальний", – говорить експерт.

Наскільки висока ймовірність, що SWIFT Росії все-таки від'єднають?

Захід уже має досвід від'єднання країн від SWIFT. Раніше такі санкції застосували щодо КНДР та Ірану.

Вперше про від'єднання Росії від системи міжнародних розрахунків заговорили в 2014-му, з початком її агресії проти України. Тоді Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав вивести РФ із системи SWIFT у разі, якщо Москва не виконає умов щодо деескалації конфлікту в Україні. Але тоді санкцій не посилили.

Чого ж чекати зараз? Чи є ймовірність, що європейські партнери на цьому етапі серйозно сприймуть загрозу масштабної війни в Європі та спробують стримати агресора? Експерти в прогнозах обережні.

"Від'єднання Росії від будь-якої фінансової системи – це торгова війна, яка співмірна з військовими діями, – говорить Паращій. – Наважаться на це чи ні – питання складне. Все залежить від того, наскільки далеко піде Росія у можливому військовому рішенні щодо України. Від'єднання від SWIFT – це захід, очевидно, крайній, але його не можна відкидати".

Якщо США у своїх висновках щодо Росії більш однозначні, то в Європі є як прихильники, так і противники радикальних дій. Так, країни Балтії, які найбільше відчувають загрозу з боку Росії, підтримують подальші санкції. А такі держави, як Франція, Німеччина або Італія, які багато торгують із Росією, в цьому менш зацікавлені. Але зараз рішення про від'єднання від SWIFT багато в чому залежить від подальших кроків Росії. У разі активізації військових дій проти України та загрози стабільності в усій Європі посилення санкцій стане виправданим кроком навіть в очах тих, хто зараз виступає за мир із президентом Путіним.


"Старий "п*рдун": Відомий український телеведучий запропонував оригінальний спосіб вбивства Путіна

понеділок, 8 серпень 2022, 0:25

Відомий український телеведучий родом з РФ Олексій Суханов в черговий раз розкритикував російського диктатора Путіна за розв'язану проти України повномасштабну війну. В інтерв'ю Дмитру Гордону Суханов назвав Путіна п*рдуном і висловив упевненість, що т...

Повітряні сили ЗСУ повідомили про "прильоти" ракет по військових об'єктах на Вінниччині, є постраждалі

понеділок, 8 серпень 2022, 0:14

Збройні Сили України повідомили, що по Вінниччині вдарили російські ракети. Поцілили в декілька військових об'єктів. Відповідну інформацію повідомило 7 серпня командування Повітряних сил ЗСУ, передають Патріоти України. Саме в цей день в Україні відзна...