Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.
Таку думку висловили журналісти The Washington Post. Як свідчать документи, отримані виданням, Кремль намагався організувати саме такий розкол протягом довгого часу.
Відмічається, що країна-агресор давно планувала посилити конфлікт між Залужним і Зеленським на кшталт "він має намір його звільнити". Це сталось після того, як у 2023 році, відбулась зустріч високопоставлених чиновників і експертів РФ, згідно з даними внутрішніх кремлівських документів.
Окрім того, на думку західних журналістів, адміністрація російського диктатора наказала групі своїх кишенькових політтехнологів використовувати соцмережі та фейкові статті, щоб проштовхнути тему про те, що Зеленський "істеричний і слабкий.
"Український президент боїться, що його відсунуть від влади. Саме тому він позбувається найбільш небезпечних осіб", – відмічали вони.
На думку журналістів WP, вказівка Кремля призвела до масових публікацій у соцмережах. Також з'явилась низка сфабрикованих статей, створених фермами тролів не тільки в Україні, а й по всій Європі. Вони намагалися використати напруженість між Залужним та Зеленським. Саме такі дані були опубліковані однією з європейських розвідок.
Файли, що нараховують понад сто документів, були передані WP, але ким – не розголошується. Це потрібно було для того, щоб викрити масштаби пропаганди, націленої на президента України з метою розділити та дестабілізувати наше суспільство. Це саме ті дії, які в Москві називали ІПСО – "інформаційно-психологічними операціями".
Документи показують, як у січні 2023 року перший заступник глави адміністрації Кремля Сергій Кирієнко доручив групі чиновників і політтехнологів створити присутність в українських соцмережах для поширення дезінформації.
Зусилля базувалися на попередньому проєкті. Ним курував давній помічник диктатора. Відзначається, що метою даного проєкту був підрив підтримки України, в тому числі у Франції та Німеччині.
Після того, як Україна відкинула російські війська в Харківській і Херсонській областях, а в Києві почались розмови про масштабний весняний контрнаступ на сході та півдні, Кирієнко зібрав другу команду, зосереджену на дестабілізації самої України. Саме вона сформулювала чотири ключові цілі для української пропагандистської групи: дискредитація військового та політичного керівництва Києва, розкол української еліти, деморалізація українських військ і дезорієнтація українського населення.
Успіх команди мав вимірюватися за ключовими показниками: вони мали "знизити рейтинги ключових кадрів в офісі Зеленського, уряді та командуванні Збройних сил України", а також збільшити серед населення переконання, що влада працює лише на себе.
Документи свідчать, що прогрес відстежувався на майже щотижневих зустрічах у Кремлі, де політтехнологи презентували найпопулярніші публікації з українських соцмереж, підраховуючи загальний розподіл їхніх результатів. Вони також проводили щотижневі опитування щодо рівня довіри до Зеленського та військового керівництва.
До початку березня 2023 року десятки ботів постили тисячі повідомлень і майже сорок тисяч коментарів в соцмережах щотижня. Згідно з документами, вони отримували приблизно сімсот американських доларів за написання ста коментарів на день.
Більшість звітів стратегів своїм політичним керівникам зосереджувалися на обсягах створеного контенту та загальній кількості переглядів, але протягом перших п’яти місяців вони не надавали жодних доказів того, що ці зусилля мали якийсь вплив на українців. Однак проведені Кремлем опитування показали, що довіра до Зеленського залишається стабільно високою.
Проте до серпня 2023 року опитування Кремля показали, що цей показник дещо знизився. Точність цих опитувань неможливо оцінити, до того ж незрозуміло, як росіяни їх проводять в Україні.
Втім, стратеги окупанта усвідомлювали всю складність свого завдання.
"Нам доводиться виходити на український медіаландшафт практично з нуля. Проросійський сегмент повністю вичищений із ЗМІ та соціальних мереж", – йшлося у звіті за квітень 2023 року.
Кремлівські стратеги втім порадили розвивати мережу Telegram-каналів, зазначивши, що за минулий рік його аудиторія в Україні зросла на десятки сотень відсотків. На їх думку, це був найефективніший спосіб проникнення в медіапростір України.
"Telegram став найважливішим джерелом новин, навіть важливішим, ніж мейнстримові ЗМІ. Це неможливо заблокувати", – відмітив високопоставлений чиновник європейської безпеки.
Кремлівські стратеги також наголосили на необхідності уникати відвертої проросійської пропаганди, щоб створити довіру аудиторії.
За перший тиждень травня пост-вкид у Facebook про те, що Валерій Залужний може стати наступним президентом України", набрав 4,3 мільйона переглядів. Потім Кремль видав накази створити подібні дописи або "додаткову реальність" – термін, який російські чиновники використовують для позначення фейкових новин. Включно з повідомленнями про те, що західні лідери шукають заміну Зеленському і що Залужний має намір зупинити контрнаступ.
Поблизу російського Краснодара диверсанти спалили дві вежі зв’язку. Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України у суботу, 18 січня, передають Патріоти України. За даними розвідки, представники руху опору в Росії підпалили вежі вноч...
Голова фракції "Альтернативи для Німеччини" у земельному парламенті Баварії Катрін Ебнер-Штайнер заявила, що українських біженців потрібно негайно вислати з країни. За її словами, громадяни України повинні повернутися додому "вже зараз". Про це пише Sü...