
Наближається критичний момент для майбутнього Донецької області України, оскільки битва за місто Покровськ досягає ключової стадії. Російські та українські сили настільки переплетені, що в деяких випадках вони змагаються за контроль над одним житловим будинком, повідомили солдати та аналітики. Але далеко від полів битв на сході України Покровськ також має вирішальне значення для дипломатичної боротьби, оскільки і росія, і Україна намагаються переконати президента США Дональда Трампа, що вони мають перевагу в бойових діях, а інша сторона слабша, пише видання Associated Press, передають Патріоти України.
Так, росія стверджує, що її війська оточили Покровськ і зірвали українську операцію з відновлення логістичних ліній до міста. Україна заперечує наявність блокади, описуючи бойові дії як такі, що тривають, а її війська завдають російським військам важких втрат.
Російські війська увійшли до Покровська минулого місяця, скориставшись прогалинами в українській обороні, щоб прослизнути крізь лінії, і, схоже, готові захопити його весь у найближчі тижні або місяці, кажуть експерти. Українські командири на місцях визнають, що перспективи похмурі.
«Наразі немає чітких ліній оборони, жодної, яка могла б перешкодити солдатам увійти до міста», — сказав Сергій Філімонов, командир українського батальйону «Вовки Да Вінчі». В інтерв'ю минулого тижня він оцінив, що росіяни контролюють понад 70% Покровська.
Нещодавній успіх росії в Покровську є результатом понад року виснажливих боїв, у яких її війська просунулися на 39 кілометрів, згідно з розрахунками американського Інституту вивчення війни. Ні росія, ні Україна не розкривають вичерпних даних про свої втрати, але аналітики кажуть, що тисячі солдатів загинули.
Покровськ — це вже не просто поле битви за територію, а й ключове місце, покликане впливати на сприйняття США та впливати на хід мирних переговорів, кажуть аналітики. Президент України Володимир Зеленський, який часом стикається з тиском США, щоб прийняти умови путіна, намагається показати Трампу, що росія не перемагає. Озброївшись картами лінії фронту, Зеленський пом'якшив постійно мінливу позицію Трампа.
«Уявіть, скільки там російських військ. Але водночас у них немає запланованого результату. На мою думку, у них немає такого результату, який вони можуть „продати“ американцям», — сказав Зеленський на брифінгу з журналістами минулого тижня, коли близько 200 російських солдатів прорвали оборону Покровська.
«Ми розуміємо, чому їм потрібен Покровськ. Лише для того, щоб сказати — зрештою, ідея про те, що Україна залишить схід і віддасть все інше, що вони хочуть, є єдино можливою, інакше вони нібито захоплять більше», — сказав він.
Попри оптимістичну оцінку Зеленського, втрата Покровська завдасть шкоди Україні, сказав Пітер Дікінсон, редактор відділу України аналітичного центру Atlantic Council у США.
«Трамп не любить переможених… Він любить бути з переможцями… Росіяни зобразять це як велику перемогу», — сказав він. Якщо Покровськ впаде, це може відкрити шлях росії до захоплення решти Донбасу. Але ці досягнення, як і битва за Покровськ, займуть час і призведуть до величезних витрат людських ресурсів та військової техніки.
«Що це означає політично. Звичайно: росія буде бити в барабан, що вони досягли великої перемоги… І вони скажуть: дивіться, ми можемо захопити весь Донбас. Але за який час і якою ціною? Вони не скажуть», — каже Орися Луцевич, голова Українського форуму в аналітичному центрі Chatham House у Лондоні.
Дікінсон додав, що більшість логістичних об’єктів навколо Покровська, таких як дороги та залізниці, були зруйновані, і місто більше не має такої стратегічної цінності для українців, як було.
«Це, перш за все, пропагандистська перемога, символічна перемога, свого роду психологічна перемога, можливо, для росіян. Вони повинні мати змогу це показати — путіну відчайдушно потрібно мати змогу показати, що вони досягають прогресу», — сказав він.
За словами експертів, російські війська продовжують просуватися з півночі, заходу та сходу від Покровська, тоді як українські війська зберігають деякі осередки контролю. Україна ввела додаткові війська, а її управління військової розвідки розпочало контрнаступну операцію на початку цього місяця, намагаючись утримувати місто якомога довше.
Наступні кілька тижнів, ймовірно, розгортатимуться так само, як і більшість битв за територію в регіоні, кажуть експерти: росія вводитиме війська в ті частини міста, що знаходяться під її владою, доки українські сили не будуть перевантажені.
Тим часом українські сили боротимуться за те, щоб завдати якомога більших втрат, доки необхідність відступу не стане неминучою.
Сили спеціальних операцій продовжують стримувати наступ російських військ на підступах до Покровська, передають Патріоти України. . Оператори FPV-дронів та важких бомберів 144-го Центру Сил спеціальних операцій продовжують ліквідувати ворожих піхотинц...
Україна не погодиться на замасоквану під мирні домовленості капітуляцію. Про це заявив колишній Головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України в Великій Британії Валерій Залужний. Його стаття у виданні The New York Post була опублікована у неділю, 9 листо...