Ми і Мордор, квінтесенція державотворчої відмінності: Директор інституту національної пам'яті розповів про різницю у сприйнятті Другої світової в Україні і Росії

Дробович пояснив відмінність у сприйнятті Другої світової в Україні і Росії

Жителі України та Росії мають різні моделі пам'яті жертв війни: ліберальну і репресивну відповідно. Глава інституту національної пам'яті зазначив, що різницю ілюструють гасла "Ніколи знову" і "Можемо повторити".

Про це сказав директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович під час онлайн-дискусії Зі щитом чи на щиті: що таке 8 і 9 травня для сучасної України?, зазначають Патріоти України.

"Кожна держава виробляє колективну пам'ять. Кожна офіційна влада намагається з цим працювати. Якщо це помірний формуючий вплив, який будується на ліберальній оптиці, то це одна історія, це відверта розмова. Тобто у нас в Україні йдуть дебати, дискусії, відбувається здоровий процес критики, обговорення. І є всілякі репресивні моделі, як в Росії зараз, коли не радяться, а офіційна пам'ять перетворюється на якусь агітацію, як за радянських часів", - зазначив Дробович.

За його словами, у випадку з цими двома моделями пам'яті йдеться про два різні гасла.

"Гасло "Можемо повторити" - це одна модель пам'яті. І "Ніколи знову" - це друга модель. "Ніколи знову" - це про рефлексії, про те, як це було страшно, щоб такого ніколи не повторити. І тут має значення занурення в особисті болі, тривоги, страхи війни, масові смерті, занурення в людські співпереживання", - сказав Дробович.

Як приклад він навів книгу Анатолія Кузнєцова Бабин Яр, яка написана про війну і водночас про життя людини, сім'ї на тлі війни. Це ближче до моделі "Ніколи знову".

"А друга модель - "Можемо повторити", коли вся ця екзальтація, коли на тролейбусах пишуть "На Берлін!"... Ця модель апелює до героїки, і забуваєш про жахи. Діти з автоматикою у військовій формі, мілітаризація освіти, яку ми бачимо в Росії... Ця модель поступово створює якусь привабливість, коли здається, що війна - нормальний спосіб вирішення проблем, тому що всі реальні людські страхи і страждання випадають з цієї матриці", - сказав глава УІНП, зазначивши що такою бравадою легко маніпулювати.

У Тернополі чоловік проголосив себе "народним мером", але далі "щось пішло не так"

неділя, 4 червень 2023, 22:52

У Тернополі викрили 46-річного чоловіка, який проголосив себе "народним мером" міста. Він був шанувальником зрадника Стемоусова та поширював фейки про "звільнення" окупаційною армією РФ Маріуполя. Про це повідомили в поліції Тернопільської області, пер...

ЗСУ успішно контратакували та просунулись на Сватівському напрямку, - генерал Сирський

неділя, 4 червень 2023, 22:21

Українські військові успішно контратакували російських окупантів на Сватівському напрямку. ЗСУ вдалося просунутися на 400 метрів. Про це заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський. Командувач відвідав українських захисникі...