Жителі України та Росії мають різні моделі пам'яті жертв війни: ліберальну і репресивну відповідно. Глава інституту національної пам'яті зазначив, що різницю ілюструють гасла "Ніколи знову" і "Можемо повторити".
Про це сказав директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович під час онлайн-дискусії Зі щитом чи на щиті: що таке 8 і 9 травня для сучасної України?, зазначають Патріоти України.
"Кожна держава виробляє колективну пам'ять. Кожна офіційна влада намагається з цим працювати. Якщо це помірний формуючий вплив, який будується на ліберальній оптиці, то це одна історія, це відверта розмова. Тобто у нас в Україні йдуть дебати, дискусії, відбувається здоровий процес критики, обговорення. І є всілякі репресивні моделі, як в Росії зараз, коли не радяться, а офіційна пам'ять перетворюється на якусь агітацію, як за радянських часів", - зазначив Дробович.
За його словами, у випадку з цими двома моделями пам'яті йдеться про два різні гасла.
"Гасло "Можемо повторити" - це одна модель пам'яті. І "Ніколи знову" - це друга модель. "Ніколи знову" - це про рефлексії, про те, як це було страшно, щоб такого ніколи не повторити. І тут має значення занурення в особисті болі, тривоги, страхи війни, масові смерті, занурення в людські співпереживання", - сказав Дробович.
Як приклад він навів книгу Анатолія Кузнєцова Бабин Яр, яка написана про війну і водночас про життя людини, сім'ї на тлі війни. Це ближче до моделі "Ніколи знову".
"А друга модель - "Можемо повторити", коли вся ця екзальтація, коли на тролейбусах пишуть "На Берлін!"... Ця модель апелює до героїки, і забуваєш про жахи. Діти з автоматикою у військовій формі, мілітаризація освіти, яку ми бачимо в Росії... Ця модель поступово створює якусь привабливість, коли здається, що війна - нормальний спосіб вирішення проблем, тому що всі реальні людські страхи і страждання випадають з цієї матриці", - сказав глава УІНП, зазначивши що такою бравадою легко маніпулювати.
Українських чоловіків, які тікають від мобілізації через невизнане Придністров’я, по той бік кордону чекають допити, приниження та фільтрація від підконтрольної ФСБ служби. Про це йдеться в матеріалі "Слідство.Інфо", передають Патріоти України. Організ...
Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що війська країни-агресора Росії не зможуть захопити всю Донецьку область до кінця 2025 року, а можливий захід окупантів на територію Дніпропетровської області поглибить наявні проблеми в армії РФ Про це йдеться у ...