Литва є однією з небагатьох країн ЄС, яка почала готуватися до припинення постачання газу та нафти з Росії ще до початку війни РФ проти України. Держава вже готова шукати альтернативні джерела постачання енергоресурсів. Про це в ефірі Аl Jazeera заявила прем'єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте, передають Патріоти України.
Таким чином вона відповіла на загрози РФ припинити постачання ресурсів тим, хто не платитиме за них рублями. "Ми не боїмося припинення постачання нафти і газу з Росії, ми експортуємо нафту морським шляхом, а не через трубопроводи, також у нас немає проблем знайти альтернативні джерела газу, рішення про їх пошук ми ухвалили ще у 2010 році", – сказала вона.
Зазначимо, що Росія після часткового нафтового ембарго самостійно позбавляє себе і газового ринку. Через відмову низка країн ЄС із порушенням контрактів платити за блакитне паливо в рублях "Газпром експорт" припинив постачання до Польщі, Болгарії, Фінляндії, Данії, а з 31 травня ще й Нідерланди.
Роками Росія вселяла, що Україна – ненадійний транзитер газу, пропонувала низькі ціни для тих країн, які підтримували її політику. А напередодні масштабного вторгнення в Україну росіяни зовсім влаштували енергетичну кризу: перестали продавати блакитне паливо на вільному ринку та виконували лише довгострокові контракти.
Тепер вони порушують і їх. У Польщі, наприклад, контракт підписано до кінця 2022 року. І платити за газ згідно з ним потрібно доларами. Поляки перевели гроші, але не карбованці, а в тій валюті, яка передбачена у підписаних документах. Росія ж таку оплату приймати відмовилася і відключила газ. Те саме сталося і з Болгарією.
Володимир Омельченко, експерт з питань енергетики, додає: зараз ті країни, яким незаконно відключили блакитне паливо, мають можливість подати до суду проти "Газпрому" і застосувати ще й штрафні санкції. Росія мала права відключати газ.
Президент України Володимир Зеленський накричав на главу міністерства фінансів США Скотта Бессента, коли вони обговорювали угоду щодо ресурсів під час його візиту в Київ 12 лютого. Про це пише Financial Times (FT) 24 лютого з посиланням на інформацію д...
Підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, Головного управління розвідки, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, у ніч на 24 лютого 2025 року завдали ураження по Рязанському нафтопереробному заводу у Рязанській області, що задіяний у...