МЗС - місії ООН на "порушення прав" російських загарбників в Україні: Неприйнятно покладати відповідальність на жертву агресії

По суті оприлюднені висновки моніторингової місії ООН цілком вкладаються у наротив російської пропаганди - "нє всьо так адназначна"

МЗС – місії ООН: Неприйнятно покладати відповідальність на жертву агресії

Міністерство закордонних справ України у відповідь на висновки Моніторингової місії ООН щодо порушення прав людини стосовно російської армії назвало неприйнятним покладати відповідальність на жертву агресії.

"Міністерство закордонних справ України взяло до уваги доповіді, підготовлені Моніторинговою місією ООН в Україні, а саме чергову доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні та доповідь щодо поводження з військовополоненими.

Ми вдячні моніторинговій місії за її роботу, зокрема документування порушень міжнародного права в сфері прав людини і міжнародного гуманітарного права, вчинених РФ в контексті збройної агресії проти України.

Водночас вважаємо неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії. Відповідно до Статуту ООН, Україна має право на самозахист.

Як неодноразово наголошувало МЗС України, українська сторона розраховує, що місія ООН уникатиме будь-яких кроків, що можуть трактуватися як урівняння жертви та агресора", - йдеться у відповіді МЗС України.

Голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер 24 березня представила дві нові доповіді: щодо поводження з військовополоненими і щодо ситуації з правами людини в Україні загалом.

Відповідальність за продовження порушень вона поклала на "обидві сторони конфлікту".

Пряма мова Богнер: "Жорстокість і масштабний вплив на цивільне населення, які ми спостерігали протягом останнього року, триватимуть, якщо обидві сторони конфлікту не забезпечать повне дотримання міжнародного гуманітарного права".

Деталі: Місія ООН, зокрема, занепокоєна довільними стратами 25 російських і 15 українських військовополонених, про які їй стало відомо.

Богнер уточнила, що її команда опитала понад 400 військовополонених, приблизно по 200 з кожного боку. При цьому, додала вона, Україна надала експертам ООН безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць інтернування російських військовополонених, а Росія такого доступу не надала.

вогнепальних або колотих ран. Поширеним явищем була імітація страти", – зазначила Богнер.

За її словами, "умови тримання багатьох українських військових були шокуючими", а доступ до медичної допомоги часто був недостатнім або його взагалі не було.

У доповіді вказано, що п’ятеро українських військовополонених померли під час інтернування через брак медичної допомоги.

"Кількість задокументованих випадків катувань і жорстокого поводження під час інтернування, у пенітенціарних установах шокує, понад 84% людей зазнали такого поводження. Працівники цих установи піддавали цих полонених так званим "вітальним побиттям" після їх прибуття, регулярно били, катували електричним струмом під час перевірок у камерах або під час прогулянок територією установ", – заявила Богнер.

Вона додала, що колишні українські військовополонені повідомили, що боялися щотижневих походів у душ, які неминуче завершувалися побиттям і приниженням, часто із сексуальним підтекстом.

"Коли порушення відбуваються, потрібно вживати необхідних заходів насамперед у лавах самої армії, а також через проведення повних та ефективних розслідувань, притягнення до відповідальності винних і тих, хто ними командує", – сказала голова місії ООН.

Крім того, від 24 лютого 2022 року місія ООН задокументувала 621 випадок "насильницьких зникнень" і "довільних затримань" цивільних осіб російськими військовими і 91 аналогічний випадок, скоєний українськими силовими структурами.

Зі 127 опитаних цивільних осіб, які були раніше затримані росіянами, 90% зазнали катувань і жорстокого поводження. Із 73 опитаних жертв іншої сторони 53% зазнали тортур або жорстокого поводження з боку представників Збройних сил і правоохоронних органів України, сказала Богнер.

У свою чергу уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець висловив незгоду із висновками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо того, що українська сторона порушує права російських військовополонених, і зажадав доказів страт.

"Дивно, що під час неодноразових особистих зустрічей з головою Місії Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими.

До того ж, хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони.

Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій.

Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування – приховуються", - заявив український омбутсмен.

Лубінець закликав ООН, а також всю світову спільноту тиснути на РФ та вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.

Україна не завдаватиме ударів по пунктах дислокації "Іскандерів" у РФ: Ігнат назвав причину

четвер, 1 червень 2023, 14:03

Ігнат також нагадав, що Росія має дефіцит ракет "Іскандер", в іншому випадку їх кількість під час обстрілів була б значно більшою. "Є в них дефіцит. Якби вони їх не шкодували, вони б їх сотнями застосовували", - зазначив речник. Ракетний комплекс «Іска...

Воював проти України, а потім... спокійно повернувся додому: На Волині спіймали солдата армії РФ і засудили на 12 років в'язниці

четвер, 1 червень 2023, 14:00

На Волині 12 років тюрми за державну зраду отримав уродженець України, який під час війни добровільно пішов служити до армії Росії. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора, передають Патріоти України. Зазначається, що уродженець Чернівецької обла...